Test wyrzynarki Metabo STEB 135 Plus

Wyrzynarka Metabo STEB 135 Plus należy do grupy narzędzi o bardzo dużych możliwościach cięcia. To zasługa głównie bardzo dobrej konstrukcji mechanicznej. Jej głównym elementem jest oczywiście wydajny silnik o mocy 720 W.

To sporo jak na wyrzynarki. Zapewnia on poprzez trwałą i odporną na przeciążenia przekładnię maksymalną prędkość skokową brzeszczotu 3000 min-1. Jest ona regulowana w zakresie od 1000 skoków na minutę za pomocą pokrętła z 6 ustawieniami. W układzie napędowym zastosowano także elektroniczny system Vario-Constamatic (VC), który stabilizuje obroty silnika pod zmiennym obciążeniem. Układ ten zapewnia maszynie maksymalną wydajność cięcia. Urządzenie ma mechanizm automatycznego odcięcia zasilania od komutatora w przypadku
wystąpienia nadmiernego zużycia szczotek węglowych. Nie wolno także zapomnieć o zintegrowanym w układzie napędowym mechanizmie podrzynania (tzw. pendulum). Odpowiada on za poruszanie się brzeszczotu po łuku. Mamy do wyboru aż 4 poziomy wielkośći podrzynania, co pozwala dobrać charakter działania wyrzynarki do sposobu cięcia i rodzaju obrabianego materiału. Tak skonstruowaną wyrzynarką Metabo STEB 135 Plus przetniemy drewno o maksymalnej grubości 135 mm, metale kolorowe – 35 mm i stal – 10 mm.
Metabo_STEB135Plus_02

Brzeszczot mocuje się w uchwycie Metabo „Quick” beznarzędziowo – wsuwamy go w gniazdo i odciągamy dźwignię blokującą. Jej zwolnienie blokuje brzeszczot i pozwala bezpiecznie wykonywać cięcia. W konstrukcji mechanizmu prowadzenia brzeszczotu należy zwrócić uwagę na nisko umieszczoną rolkę. Zapewnia ona prostopadłość pracy brzeszczotu podczas cięć po łukach, kiedy może on ulegać odgięciom na boki. Dla bezpieczeństwa pracy konstruktorzy zastosowali przezroczystą osłonę, która jednocześnie ogranicza rozpryskiwanie się wiórów na powierzchnię ciętego elementu.

Stopa prowadząca jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej wyrzynarki. To ona decyduje o możliwościach elektronarzędzia, wygodzie pracy i końcowej jakości cięcia. Ta w Metabo STEB 135 Plus wykonana jest z aluminium. W jej spodniej części zastosowano osłonę przed odpryskami, która zapewnia wysoką jakość czystego cięcia. Stopa posiada oczywiście mechanizm umożliwiający pochylanie wyrzynarki z blokadą śrubową i wykonywanie cięcia skośnego pod kątem do 45°. Inżynierowie dali również użytkownikom możliwość pracy wyrzynarką z szyną prowadzącą (wyposażenie dodatkowe). Nie wolno także pominąć zintegrowanego w tylnej części stopy przyłącza do odkurzacza. Choć maszyna posiada funkcję przedmuchu linii cięcia, to jednak korzystanie z odkurzacza przemysłowego znacznie podnosi komfort pracy i zapewnia czystość w miejscu pracy.

Metabo_STEB135Plus_01

Metabo STEB 135 Plus to wyrzynarka o klasycznym kształcie z żelazkowym uchwytem głównym. Zapewnia on bardzo pewne prowadzenie maszyny. Pokryty jest antypoślizgową okładziną gumową, która redukuje wibracje przenoszone na ręce operator i umożliwia pewny chwyt. Obsługa wyrzynarki odbywa się praktycznie bez odrywania dłoni od rękojeści – pod palcem wskazującym znajduje się włącznik spustowy, a pod kciukiem blokada do pracy ciągłej. Jedynie zmiana maksymalnej częstotliwości skoku brzeszczotu wymaga użycia drugiej ręki.

Próby praktyczne pokazały, że Metabo STEB 135 Pluc ma dużą moc. W teście cięcia na czas użyliśmy sosnowego klocka o wymiarach 80 x 180 mm. Sprzęt skrócił element w mgnieniu oka. Nie zauważyliśmy podczas tego zadania żadnego obciążenia silnika – to zapewne efekt układu stabilizującego, który podtrzymywał obroty na stałym poziomie. W zadaniu cięcia czystego obrabialiśmy trzywarstwowy panel podłogowy z jotoby (grubość 8 mm). Metabo poradziło sobie z tym dość twardym elementem wzorcowo. Dość spora masa narzędzia stabilizowała jego pracę, a nisko umieszczona rolka prowadząca utrzymywała brzeszczot we właściwej pozycji. Krawędź obciętego panelu pozbawiona była jakichkolwiek zadziorów.

 

Dane techniczne wyrzynarki Metabo STEB 135 Plus

Moc 720 W
Prędkość skokowa 1000-3000 min-1
Maks. głębokość cięcia drewna/stal/metale kolorowe 135/10/35 mm
Waga 2,6kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar