Test wyrzynarki Metabo STE 140

Wyrzynarka Metabo STE 140 została właśnie wyposażona w tego typu rękojeść. Uchwyt gałkowy jest uchwytem pomocniczym, bo główny stanowi korpus wyrzynarki (obudowa silnika) i jest pokryty antypoślizgowym materiałem.

Sprzęt więc można swobodnie prowadzić jedną ręką, a tylko do bardziej wymagających cięć korzystać z uchwytu pomocniczego. W prezentowanym narzędziu zastosowano wydajny silnik o mocy 750 W. Jednostka napędowa zapewnia przez trwałą i odporną na przeciążenia przekładnię maksymalną prędkość brzeszczotu wynoszącą 3100 skoków/min. Jest ona regulowana w zakresie od 1000 skoków/min za pomocą pokrętła z 6 ustawieniami. W układzie napędowym zastosowano także elektroniczny system Vario-Constamatic (VC), który stabilizuje obroty silnika pod zmiennym obciążeniem. Układ
ten zapewnia maszynie maksymalną wydajność cięcia. System odpowiada także za automatyczne wyłączenie narzędzia w przypadku nadmiernego zużycia szczotek węglowych. Ważne jest też to, że w układzie napędowym zastosowano układ miękkiego startu – brzeszczot rozpędza się powoli i pozwala bezpiecznie rozpocząć cięcie.

Wyrznarka ma zintegrowany z układem napędowym mechanizm podrzynania. Odpowiada on za intensywność poruszania się brzeszczotu po łuku. 3 poziomy do wyboru pozwalają dobrać charakter działania wyrzynarki do sposobu cięcia i rodzaju obrabianego materiału. Tak skonstruowaną wyrzynarką Metabo STE 140 przetniemy drewno o maksymalnej grubości 140 mm, metale kolorowe – 35 mm, i stal – 10 mm.

Metabo_STEB140_002

Wyrzynarka Metabo STE 140 jest także bardzo przyjazna użytkownikowi. Praktycznie cała obsługa maszyny odbywa się beznarzędziowo. Na przykład montaż brzeszczotu. Dzięki systemowi Metabo „Quick” wsuwamy osprzęt w gniazdo i odciągamy dźwignię blokującą, a jej zwolnienie blokuje brzeszczot i pozwala bezpiecznie wykonywać cięcia. Przy zmianie osprzętu odciągnięcie dźwigni blokującej powoduje, że brzeszczot sam wyskakuje z gniazda – nie trzeba go wyjmować ręką i narażać się na poparzenia. W konstrukcji mechanizmu prowadzenia brzeszczotu należy zwrócić uwagę na nisko umieszczoną rolkę. Zapewnia ono większą stabilność kątową osprzętu przy cięciach zgrubnych, szybkich, kiedy brzeszczot może ulegać odgięciom wzdłużnym, a także przy cięciach czystych, kiedy osprzęt odgina się poprzecznie. Dla bezpieczeństwa pracy konstruktorzy zastosowali przezroczystą osłonę, która jednocześnie ogranicza rozpryskiwanie się wiórów na powierzchni ciętego elementu.

Jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych każdej wyrzynarki jest jej stopa. Jej możliwości decydują o zakresie cięć wykonywanych daną maszyną. Ta w Metabo STE 140 wykonana jest z aluminium. Ma oczywiście mechanizm umożliwiający pochylanie wyrzynarki i wykonywanie cięcia skośnego pod kątem do 45°. Na stopę możemy założyć płytki ochronne (z pertinaksu lub z filcu), które chronią obrabiany materiał przed porysowaniem.

Inżynierowie z Metabo dali również użytkownikom możliwość pracy wyrzynarką z szyną prowadzącą (wyposażenie dodatkowe), która pełni także funkcję cyrkla do wycinania okręgów o średnicy 100-360 mm. Nie wolno także pominąć zintegrowanego w tylnej części stopy przyłącza do odkurzacza. Choć maszyna posiada funkcję przedmuchu linii cięcia, to jednak korzystanie z odkurzacza przemysłowego znacznie podnosi komfort pracy i zapewnia czystość w miejscu pracy. Dobra widoczność linii cięcia zapewniona jest także dzięki zastosowaniu oświetlenia diodowego, które włącza się automatycznie po uruchomieniu silnika.

Metabo_STEB140_001

W wyrzynarce Metabo STE 140 zastosowano włącznik główny podobny do tego stosowanego w szlifierkach kątowych. Nie ma tutaj włącznika spustowego z blokadą do cięcia ciągłego jak w modelach z uchwytem pałąkowym. Obsługa wyrzynarki odbywa się praktycznie bez odrywania dłoni od rękojeści – kciukiem uruchamiamy narzędzie, a regulacji prędkości obrotowej dokonujemy drugą ręką (pokrętło umieszczone z tyłu obudowy).

W testach sprawdzaliśmy moc i wydajność nowej wyrzynarki Metabo oraz jakość cięcia czystego. W pierwszej próbie skracaliśmy deskę sosnową o szerokości 170 mm i grubości 25 mm. Dla maszyny przecięcie takiego elementu nie stanowi żadnego problemu (czas 3 s). Czuć duży zapas mocy, która jest „wspierana” przez system stabilizacji obrotów. Zapewne Metabo poczułoby obciążenie przy cięciu

elementów o maksymalnej grubości. W zadaniu precyzyjnym obrabialiśmy trzywarstwowy panel podłogowy z jotoby (grubość 8 mm). Dobrze skonstruowany system prowadzenia brzeszczotu z nisko umieszczoną rolką utrzymywał brzeszczot we właściwej pozycji (nie pozwalał na odchylenia osprzętu od pionu podczas cięcia po łuku). Krawędź obciętego panela pozbawiona była jakichkolwiek zadziorów.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wyrzynarki Metabo STEB 140

Moc750 W
Prędkość skokowa1000-3100 skoków/min
Maks. głębokość cięcia drewna/stal/metale kolorowe140/10/35 mm
Waga2,5 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments