Test wyrzynarki KRESS 650 SPS

W redakcyjnym warsztacie mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej wyrzynarce Kress 650 SPS. Poddaliśmy ją wszechstronnym testom, aby sprawdzić jej możliwości obróbcze.

Parametry techniczne i cechy użytkowe
Testowana wyrzynarka KRESS 650 SPS to model o klasycznej konstrukcji z uchwytem grzybkowym. Wyposażono ją w silnik komutatorowy o mocy 650 watów i elektroniczną regulację częstotliwości suwów brzeszczotu w zakresie 500-3200 min-1, jak też w system utrzymywania stałej częstotliwości suwów pod zmiennym obciążeniem (tzw. tachogenerator). Pokrętło regulacyjne do ustawiania szybkości pracy znajduje się w na górze uchwytu grzybkowego. Takie umiejscowienie zwiększa wygodę obsługi w stosunku do wyrzynarek, które

mają pokrętło do regulacji szybkości pracy w tyle korpusów. Użytkownik ma do wyboru 6 nastaw umożliwiających dobór odpowiedniej prędkości cięcia do rodzaju materiału. Warto tu wspomnieć, że Kress zadbał o trwałość wyrzynarki, wyposażając ją w metalową obudowę przekładni, która zapewnia pewne zamocowanie jej mechanizmów i stabilną ich pracę oraz lepsze odprowadzanie z niej ciepła.

KRESS 650 SPS, tak jak większość wyrzynarek dostępnych na rynku, ma dwa tryby pracy: (1) liniowy ruch brzeszczotu oraz (2) wahadłowy. Amplituda ruchu wahadłowego regulowana jest trzystopniowo za pomocą prostego przełącznika dźwigniowego. Czwarte zerowe ustawienie oznacza wybór liniowego ruchu brzeszczotu. Testowana wyrzynarka ma podwójne prowadzenie brzeszczotu złożone z rolki prowadzącej i jego beznarzędziowego mocowania. Stopę urządzenia wykonano z lekkiego i wytrzymałego stopu aluminium i wyposażono w demontowalną nakładkę ślizgową z tworzywa sztucznego oraz w beznarzędziową (dźwigniowo-zapadkową) regulację skosu cięcia w zakresie 0-45°. Umożliwia ona szybkie ustawienie najbardziej popularnych kątów: 0°, 15°, 30° i 45°.


Obsługa i ergonomia

Testowana wyrzynarka to urządzenie z uchwytem grzybkowym. Taka konstrukcja nazywana jest także konstrukcją gałkową. Zatem korpus maszyny spełnia funkcję rękojeści, analogicznie do małych szlifierek kątowych. Aby tak mogło być, wielkość przekroju poprzecznego korpusu KRESSa 650 SPS zoptymalizowano do średniej wielkości męskiej dłoni. Dlatego urządzenie jest wygodne w trzymaniu i operowaniu dla większości użytkowników. Przyczynia się do tego bardzo dobre jego wyważenie. Oceniamy, że KRESS 650 SPS należy do najlepiej wyważonych wyrzynarek dostępnych obecnie na rynku.

Inżynierowie niemieckiego producenta zadbali też o ergonomiczne rozmieszczenie elementów sterujących. Włącznik i regulacja ruchu wahadłowego znajdują się w przedniej części korpusu po jego lewej stronie i są w zasięgu kciuka. Wspomniane pokrętło do regulacji szybkości pracy, znajdujące się w uchwycie grzybkowym, jest łatwo dostępne dla drugiej dłoni w trakcie pracy i dobrze widoczne dla operatora. Dzięki temu wie on, jakiej częstotliwości suwów używa w danej chwili. Nie musi więc odrywać wyrzynarki od obrabianego materiału, aby się o tym dowiedzieć lub zmienić prędkość jej pracy. Pozytywną ocenę obsługi testowanej wyrzynarki potwierdza zastosowany w niej mechanizm beznarzędziowego mocowania brzeszczotów. KRESSa 650 SPS nie zapomniano też wyposażyć w nadmuch powietrza na linię cięcia, dzięki czemu jest ona widoczna dla operatora, jak też w króciec do montowania węża odkurzacza przemysłowego w celu odpylania pola pracy. Wyrzynarkę do sieci elektrycznej podłącza się za pomocą systemowego kabla mocowanego w niej na zatrzask. Jak wiadomo, taki systemowy kabel służy do zasilania innych elektronarzędzi KRESS, co pozwala pracować nimi przy użyciu jednego przewodu.


Wyniki redakcyjnych testów

Wyrzynarkę poddaliśmy wszechstronnym próbom na wydajność cięcia w drewnie i metalu, a także pod względem jakości obróbki elementów drewnianych. Pierwsza próba polegała na szybkim przecięciu deski sosnowej o długości 30 cm i grubości 28 mm. W tym celu użyliśmy brzeszczotu Wolfcraft 8430 do cięcia zgrubnego. Operacja trwała 23,07 s. Następnie przecinaliśmy rurkę miedzianą do instalacji CO o średnicy 2,2 cm i grubości ścianki 1 mm. Próbę tę przeprowadziliśmy, bo preferujemy użycie wyrzynarek w pracach instalacyjnych do przecinania niewielkich elementów wykonanych z metali nieżelaznych, np. rurek CO. Maszyny

te, naszym zdaniem, doskonale sprawdzają się w takich operacjach i znacznie przyspieszają pracę. Potwierdził to test KRESSa, gdyż wyrzynarka przecięła rurkę miedzianą w 4,01 s. Następnie sprawdziliśmy jakość cięcia dębowej deski przy użyciu brzeszczotu do cięcia po łukach Wolfcraft 8432. Zmniejszyliśmy o połowę częstotliwość suwów i przystąpiliśmy do wykonywania łuków. Rezultaty przeszły nasze oczekiwania – nie odnotowaliśmy żadnego zadziorka czy wyrwania materiału. 


Dane techniczne wyrzynarki KRESS 650 SPS

Moc

650 W

Długość skoku

19 mm

Maks,. głębokość cięcia drewno/metal

110/6 mm

Zakres skosu cięcia

0-45°

Częstotliwość skoku brzeszczotu

500-3200 min-1

Ciężar

2,3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments