Test wyrzynarki Hitachi CJ 90VST

Nie wszyscy jeżdżą mercedesami, a jednak sprawnie przemieszczają się z miejsca na miejsce. Tak samo jest z elektronarzędziami – często do wykonania podstawowych prac nie trzeba wyposażać się w najdroższe modele. Taka właśnie myśl zapewne przyświecała konstruktorom Hitachi, którzy wymyślili wyrzynarkę CJ 90VST.

 

 

To nieduże, ale bardzo wydajne i niedrogie narzędzie powinno zaspokoić potrzeby stolarzy, monterów mebli kuchennych i innych specjalistów mających zawodowo do czynienia z materiałami drewnianymi lub drewnopodobnymi. Ale to nie wszystko – Hitachi CJ 90VST wydaje się wręcz idealną propozycją dla majsterkowiczów – za naprawdę przystępną cenę mogą oni stać się właścicielami wyrzynarki wysokiej jakości od uznanego producenta.
Gdyby

chcieć sklasyfikować wyrzynarkę Hitachi CJ 90VST pod względem wielkości, mocy i możliwości, to zapewne należałoby ją umieścić w grupie narzędzi kompaktowych. Jest to więc urządzenie małe, lekkie, poręczne, wygodne w obsłudze, ale z zapasem mocy wystarczającym do sprawnego cięcia. Na pewno nie będziemy tą maszyną obrabiać grubych elementów. Wyrzynarką Hitachi przetniemy drewno o maksymalnej grubości 90 mm, a nawet stal o grubości nieprzekraczającej 8 mm. Elektronarzędzie to przeznaczone jest głównie do zadań o dużym stopniu dokładności, gdzie wymaga się od maszyny stabilnego systemu prowadzenia brzeszczotu, a mniej zwraca się uwagę na moc silnika. Czyste cięcia możliwe są dzięki zastosowaniu wydajnego silnika o dużej prędkości obrotowej, a dokładną obróbkę ułatwia minimalny promień cięcia, który wynosi tylko 25 mm.

Hitachi_CJ 90VST_ 02

Jednostka napędowa w opisywanym sprzęcie to motor o mocy 705 W, który przez przekładnie generuje maksymalną częstotliwość suwów wynoszącą 3000 min-1. Brzeszczot porusza się ze skokiem 25 mm. Warto tutaj dodać, że Japończycy zdecydowali się zastosować w nim pokrętło regulacji maksymalnej prędkości obrotowej silnika. Taka opcja spotykana była do tej pory przeważnie w drogich i zaawansowanych techniczne wyrzynarkach. W układzie napędowym nie mogło oczywiście zabraknąć pendulum, czyli mechanizmu podrzynania. 4 poziomy jego ustawienia pozwalają wybrać, czy maszyna ma wykonywać szybkie cięcia zgrubne o małej dokładności, czy wolniej, ale za to precyzyjnie.
System mocowania brzeszczotu w Hitachi to najprostsze z możliwych rozwiązań. Osprzęt instaluje się w gnieździe poprzez odciągnięcie dźwigni blokującej. Wsunięcie i ponowne zwolnienie dźwigni blokuje brzeszczot i pozwala bezpiecznie wykonywać cięcia.

Hitachi_CJ 90VST_ 01
Stopa ślizgowa wyrzynarki Hitachi CJ 90VST to konstrukcja z lekkiego aluminium. Ma ona kątową regulację do wykonywania cięć skośnych w zakresie 0-45°. Do stopy można przymocować (z lewej lub z prawej strony) prowadnicę równoległą do dokładnego cięcia wzdłuż krawędzi przedmiotu i wykonywania powtarzalnych cięć elementów o tej samej szerokości. W budowie stopy nie mogło oczywiście zabraknąć króćca do podłączenia odkurzacza. Bez zewnętrznego „odsysacza” wiórów nasze miejsce pracy już kilku chwilach cięcia jest całkowicie zapylone.
Podczas testów Hitachi CJ 90VST przecinaliśmy blat kuchenny (laminowana płyta wiórowa) o długości 280 mm i grubości 30 mm. Maszyna uporała się ze skróceniem go w 16,19 s, a więc w miarę szybko. Jak wiadomo, wyrzynarki nie są demonami szybkości cięcia i znacznie pod tym wzgędem ustępują pilarkom tarczowym. Następnie sprawdziliśmy, czy możliwe jest za pomocą CJ 90VST wykonywanie czystych cięć w drewnie. W naszych próbach wykorzystaliśmy profesjonalny brzeszczot do czystej krawędziowo obróbki drewna miękkiego i jako materiał deskę sosnową. Wyrzynarka Hitachi nas nie zawiodła, udowodniając, że doskonale nadaje się do precyzyjnych prac.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne wyrzynarki Hitachi CJ 90VST

Moc705 W
Częstotliwość suwów850-3000/min
Skok brzeszczotu25 mm
Maksymalna głębokość cięcia drewna/ stal90/8 mm
Waga2,2kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments