Test wyrzynarki Bosch GST 90 BE Professional

Niebieska linia Boscha to nie tylko narzędzia dla super profesjonalistów, którzy praktycznie non stop pracują swoimi maszynami. To także sprzęt dla osób, które sporadycznie korzystają z elektronarzędzi, ale cenią najwyższą jakość wykonania i niezawodność. Doskonałym przykładem takiej maszyny jest wyrzynarka Bosch GST 90 E/BE Professional (występuje ona w wersji E z uchwytem gałkowym i BE z żelazkowym).

To jeden z najmniejszych modeli w ofercie niemieckiego producenta, przeznaczony dla zawodowców, którzy w swoich codziennych zadaniach używają wyrzynarek niezbyt często, bardziej do przydarzających się konkretnych zadań budowlanych. Tego typu użytkownikom nie zależy na zakupie drogiego i super wydajnego modelu z najwyższej półki. Niemniej oczekuje,
iż jego wyrzynarka będzie mocna, precyzyjna i komfortowa w obsłudze. Do grona odbiorców nowej wyrzynarki Bosch na pewno można zaliczyć elektryków, hydraulików, instalatorów systemów grzewczych, wykonawców izolacji czy malarzy i glazurników.

Okazuje się, że nowe maszyny Bosch to wynik głosów, jakie wpływały do firmy od samych użytkowników. W konstrukcjach tych wyrzynarek niemieccy inżynierowie zastosowali np. ulepszony system SDS mocowania brzeszczotów. Teraz zmiana osprzętu trwa krócej i jest łatwiejsza. Choć wciąż przeprowadza się ją obiema rękami, to jednak teraz przy wkładaniu brzeszczotu w gniazdo i jego blokowaniu nie można popełnić błędu, tzn. brzeszczot mocowany jest zawsze w prawidłowym kierunku.

Bosch_GST90BE_01

Inżynierowie wprowadzili także zmiany w konstrukcji stopy. Teraz jest ona szersza i dłuższa, przez co stała się stabilniejsza i bardziej odporna na odkształcanie w trakcie ciężkich prac. Większa metalowa stopa pozwala na pewniejsze prowadzenie maszyny, a co za tym idzie na lepszą jakość cięcia. Umożliwia także wykonywanie cięć kątowych (do 45°).

Przyjrzyjmy się więc bliżej napędowi zastosowanemu w wyrzynarkach Bosch GST 90 E/90 BE Professional. Silniki o mocy 650 W są bardzo udanymi konstrukcjami. Generują niewiele wibracji, przez co można nimi realizować precyzyjną obróbkę delikatnych materiałów. Maszyny mają elektroniczną regulację prędkości skokowej w zakresie od 500 do 3100 skoków/min (ustawienie za pomocą pokrętła). W układzie napędowym zastosowano 4-stopniowy mechanizm podrzynania (oscylacji brzeszczota). Najwyższy stopień zapewnia najwyższą wydajność cięcia materiałów drewnianych, ale znacząco obniża jego jakość. Wyrzynarkami Bosch GST 90 E/90 BE Professional przetniemy elementy drewniane o maksymalnej grubości 90 mm, aluminiowe – 20 mm i stalowe – 10 mm.
Pod względem ergonomii pracy sprzęt jest zaprojektowany wręcz wzorowo. Elementy chwytne pokryte są antypoślizgową okładziną softgrip i nie męczą dłoni podczas długotrwałego cięcia. Przyłącze do odkurzacza przemysłowego pozwala odsysać na bieżąco wióry. Jeśli nie korzystamy z odkurzacza, można włączyć funkcję nadmuchu, która usuwa nieczystości bezpośrednio z linii cięcia.

Bosch_GST90BE_02

W ramach redakcyjnych testów sprawdzaliśmy model Bosch GST 90 BE. Wykonaliśmy nim cięcia czyste i zgrubne, sprawdzając zarówno skuteczność nowego mocowania SDS, jak i układu oscylacji brzeszczota zwiększającego poziom podcinania i przyspieszającego obróbkę materiału. Sprzęt spisał się doskonale. W przypadku cięcia precyzyjnego w elemencie ze sklejki uzyskaliśmy bardzo gładkie krawędzie, nawet gdy wyrzynarka pracowała na jednym ze środkowych ustawień prędkości obrotowej. Z kolei w teście wydajnościowym klocek sosnowy o wymiarach 80 x 180 mm przecięliśmy w 15 s.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne wyrzynarek Bosch GST 90 E/90 BE Professional

Moc650 W
Prędkość skokowa500-3100 skoków/min
Maks. głębokość cięcia drewna/aluminium/stal90/20/10 mm
Waga2,3/2,6 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments