Test wyrzynarki Bosch GST 8000 E Professional

W redakcyjnym warsztacie mieliśmy okazję testować jeden z najnowszych produktów koncernu Bosch – wyrzynarkę GST 8000 E Professional, która ma bardzo korzystny stosunek jakości do ceny.

Bosch GST 8000 E Professional to konstrukcja z tzw. uchwytem pałąkowym, która ma wszystkie cechy porządnej wyrzynarki przeznaczonej do każdego rodzaju cięcia: czystego, średnio zgrubnego i zgrubnego. Silnik o mocy 710 W przez przekładnię generuje do 3100 skoków/min, a przy tym wartość ta może być regulowana od 500 skoków/min za pomocą pokrętła umieszczonego we włączniku głównym. Dzięki temu rozwiązaniu maszyną można obrabiać przeróżne materiały. Oczywiście w konstrukcji mechanizmu

napędowego nie mogło zabraknąć mechanizmu pendulum z 4-stopniową regulacją podcinania (oscylacji) brzeszczotu. Jak wiadomo, 4. stopień zapewnia najwyższą wydajność cięcia, ale znacząco obniża jego jakość. Najniższy, czyli zerowy stopnień, to z kolei gwarancja czystego cięcia, ale przy tym najwolniejszego. Tak skonstruowaną wyrzynarką przetniemy elementy drewniane o maksymalnej grubości 80 mm, aluminiowe – 20 mm, i stalowe – 10 mm.

W nowej wyrzynarce Bosch GST 8000 E Professional zastosowano szybkomocujący uchwyt do mocowania brzeszczotów. Oznacza to, że montaż osprzętu polega na jego wciśnięciu w gniazdo uchwytu. Do tego wystarczy nam jedna ręka; nie musimy więc używać drugiej. Demontaż zaś ogranicza się do przesunięcia dźwigni blokującej, po czym brzeszczot sam wyskakuje z uchwytu. Rozwiązanie to zapobiega poparzeniu dłoni w trakcie wymiany osprzętu po dłuższym cięciu. Ważne jest też, że uchwyt jest tak skonstruowany, że podczas montażu brzeszczotu nie można praktycznie popełnić błędu. Kliknięcie zaś oznacza poprawne zamocowanie narzędzia i pewność, że nie wypadnie ono podczas cięcia. Z kolei solidna stalowa podstawa o dużej powierzchni umożliwia pewne prowadzenie maszyny, co ma pozytywny wpływ na uzyskanie wysokiej jakości cięcia. Jej położenie kątowe można śrubowo regulować w zakresie 0-45° i wykonywać cięcia skośne.

Pod względem ergonomii pracy sprzęt jest zaprojektowany wręcz wzorowo. Kształt i średnica pałąkowego uchwytu są doskonale dopasowane do dłoni i zapewniają solidne trzymanie elektronarzędzia jedną ręką. Dwustronna blokada do pracy ciągłej pozwala wygodnie obsługiwać wyrzynarkę Bosch zarówno prawo-, jak i leworęcznym użytkownikom. Z kolei na stałe włączony nadmuch skutecznie usuwa nieczystości z linii cięcia i pozwala po niej precyzyjnie prowadzić sprzęt. Niewielka 2,5-kilogramowa masa wyrzynarki to gwarancja niemęczącej pracy.

W testach sprawdzaliśmy wydajność nowej wyrzynarki Bosch GST 8000 E Professional oraz jakość cięcia materiałów drewnianych. W pierwszej próbie skracaliśmy blat kuchenny o grubości 4 cm i długości 27 cm z użyciem brzeszczotu Bosch Extra-clean for hardwood. Dla Boscha przecięcie takiego elementu nie stanowiło żadnego problemu (czas operacji – 11,88 s). Czuć było duży zapas mocy i stabilną pracę silnika. Następnie przystąpiliśmy do cięcia rurki aluminiowej o średnicy 22 mm (grubość ścianki – 1,5 mm), gdyż – naszym zdaniem – wyrzynarki to nie tylko elektronarzędzia sprawdzające się podczas prac z drewnem czy materiałami drewnopochodnymi, ale także bardzo użyteczne przy wszelkich pracach instalacyjnych, np. podczas montażu centralnego ogrzewania czy elementów wykonanych z metali nieżelaznych. Operacja przecięcia rurki aluminiowej zajęła nam jedynie 4,8 s. W zadaniu precyzyjnym obrabialiśmy 2-warstwowy panel podłogowy (deska barlinecka, grubość – 15 mm) za pomocą brzeszczotu Bosch Extra-clean for wood. W tej próbie zastosowaliśmy także redukcję suwów o połowę i wyłączyliśmy pendulum. Dobrze skonstruowany system prowadzenia brzeszczotu z nisko umieszczoną rolką utrzymywał brzeszczot we właściwej pozycji (nie pozwalał na odchylenia osprzętu od pionu). Krawędź obciętego panelu zaś pozbawiona była jakichkolwiek zadziorów. Jakość cięcia w skali 10-stopniowej oceniamy na 9+. Ponieważ podczas redakcyjnych prób często zmienialiśmy brzeszczoty, przy okazji sprawdziliśmy użyteczność szybkomocującego uchwytu narzędziowego wyrzynarki. Wymiany te przebiegały bardzo sprawnie i – co ważne – bezproblemowo (bez konieczności mocowania się z maszyną
czy jej specjalnego ustawiania). Niewątpliwie zastosowany uchwyt narzędziowy przyspiesza pracę wyrzynarką, znacznie skracając czas na jej obsługę. Testy pokazały, że Bosch GST 8000 E Professional to prawdziwie uniwersalna wyrzynarka, przede wszystkim bardzo wydajna i mająca przy tym bardzo korzystną cenę (w zależności od oferenta ok. 320-360 PLN brutto).

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments