Test wyrzynarek Bosch GST 150 CE/BCE Professional

Użytkownicy wyrzynarek, w zależności od wykonywanego zawodu, oczekują od tych maszyn zupełnie różnych rzeczy. Monter mebli kuchennych wymaga czystego cięcia. Ślusarz sprawdzi przed zakupem moc silnika, bo obrabia elementy stalowe i aluminiowe. Z kolei dla stolarza najważniejszym parametrem będzie głębokość cięcia, ponieważ często pracuje z grubymi deskami. Nowa wyrzynarka Bosch GST 150 CE/BCE potrafi dogodzić każdemu profesjonaliście.

 

Nowe maszyny Boscha należą do grupy narzędzi MPP (Midle Price Point), czyli sprzętu, który jest najlepszym kompromisem między jakością i ceną. Na przeciwległych biegunach są wyrzynarki GST 135 CE/BCE (grupa HPP

– High Price Point – dla zawodowców i najbardziej wymagających użytkowników) oraz GST 65B i GST 75B (grupa LPP – Low Price Point – modele tanie, ale wciąż zachowujące wszystkie cechy urządzeń dla zawodowców). Wyrzynarka ta występuje w wersji CE z uchwytem gałkowym lub BCE z rękojeścią żelazkową.

Najmocniejszym atutem testowanego urządzenia jest jednostka napędowa. Silnik z mechanizmem zamiany ruchu obrotowego na posuwisto-zwrotny, obok systemu montażu i prowadzenia brzeszczotu, jest kluczowym elementem każdej wyrzynarki. Ten w nowej GST 150 to nowoczesny motor o mocy 780 W, jednej z najwyższych w tej klasie narzędzi profesjonalnych. Układ napędowy wygeneruje 500-3100 skoków brzeszczotu na minutę o długości 26 mm. Częstotliwość skoków reguluje się za pomocą 5-pozycyjnego pokrętła. Dzięki temu użytkownik może ustawić prawidłowe parametry cięcia dla obrabianego materiału. W układzie napędowym zastosowano system Constant Electronic, który utrzymuje obroty silnika na stałym poziomie bez względu na obciążenie. Oznacza to, że bez względu na grubość materiału wyrzynarka cały czas osiąga maksymalną wydajność cięcia. Ważnym elementem w układzie napędowym jest możliwość regulacji wielkości podcinania. Im jest wyższa, tym wyrzynarka tnie szybciej, ale przy tym jakość cięcia obniża się. Użytkownik ma do dyspozycji 3 ustawienia. Cały mechanizm silnika i przekładni zamknięty jest w aluminiowej obudowie – lekkiej, ale zarazem wytrzymałej.

System mocowania brzeszczotu to półautomatyczny SDS. Oznacz to, że do montażu osprzętu w gnieździe trzeba użyć dwóch rąk, natomiast demontaż ogranicza się do przesunięcia dźwigni blokującej, po czym brzeszczot sam wyskakuje z uchwytu. Rozwiązanie to zapobiega poparzeniu dłoni w trakcie tradycyjnej wymiany osprzętu po dłuższym cięciu. W GST 150 nie zastosowano, jak w droższym modelu GST 135, systemu Precision Control do stabilizacji pracy brzeszczotu. Niemniej jednak ten uproszczony mechanizm mocujący daje spokojnie radę i zapewnia realizację cięć krzywoliniowych wysokiej jakości. Taka konstrukcja mechaniczna Boscha GST 150 pozwala ciąć drewno o maksymalnej grubości 150 mm, aluminium – 20 mm i stal – 10 mm.

Stopa ślizgowa wykonana jest z lekkiego aluminium. Niemieccy inżynierowie wprowadzili do jej konstrukcji pewne novum – stalowe wstawki na spodzie stopy mają chronić ją przed wycieraniem się i szybkim zużyciem, a tym samym przedłużają jej żywotność i trwałość. Stopa posiada mechanizm cięcia skośnego, który pozwala przechylać wyrzynarkę w zakresie 0-45º. Do stopy można zamontować 3-funkcyjną przystawkę, która pełni rolę prowadnicy równoległej, cyrkla oraz adaptera do szyny prowadzącej.

W stopie ślizgowej zintegrowano króciec do podłączenia odkurzacza przemysłowego. Należy jednak pamiętać, że zewnętrzne odsysanie pyłu będzie działać po wyłączeniu nadmuchu na linię cięcia. Służy do tego słupkowy przełącznik z boku obudowy. Integralną częścią systemu zapewniającego czystość miejsca pracy jest przezroczysta osłona przednia brzeszczotu (zdejmowana), która zapobiega rozrzucaniu wiórów.

Testowanym wyrzynarkom nie można nic zarzucić w kwestii ergonomii. Spełniają wszystkie wymagania bezpieczeństwa normy IEC/EN 60745-1. W obu wersjach konstrukcyjnych (CE i BCE) wszystkie elementy chwytne pokryte są antypoślizgową wykładziną. Włącznik główny umieszczono wygodnym do obsługi miejscu – z boku obudowy. Niska waga maszyn (2,6 kg) sprawia, że praca nimi praktycznie nie powoduje zmęczenia.

W

celu sprawdzenia wydajności i odporności nowych wyrzynarek Boscha na przeciążenia do cięcia użyliśmy klocka zażywiczonej klejonki sosnowej o grubości 9 cm i długości 49,5 cm, który jest materiałem dość trudnym w cięciu, szczególnie w miejscach o największej kondensacji żywicy. Wyrzynarką Bosch GST 150 CE Professional uzyskaliśmy najkrótszy czas 44 s, a GST 150 BCE Professional – 43 s. Podczas cięcia maszynom nie brakowało mocy, więc nie dochodziło, pomimo dość silnego docisku brzeszczotem do klocka, do spowolnienia ich pracy (dał tu o sobie znać układ Constant Electronic). Natomiast zaszlichcenie brzeszczotu żywicą, w wyniku czego następowało spowolnienie procesu usuwania wiórów, opóźniało cięcie pomimo użycia trybu podrzynania (ustawienie maksymalne). Różnice w uzyskanych czasach wynikają nie z różnych faktycznych mocy maszyn, lecz z niejednorodności obrabianego materiału. Generalnie, maszyny bezproblemowo poradziły sobie z tym ciężki zadaniem, dało się odczuć, że mają odpowiedni zapas mocy. Następny test przeprowadziliśmy na jakość cięcia, używając specjalnych brzeszczotów Boscha do czystego cięcia laminatu. Przecinaliśmy prosto- i krzywoliniowo gruby laminowany blat kuchenny. Tu obie wyrzynarki zdały egzamin na piątkę.

Reasumując, jak na maszyny MPP (Midle Price Point) nowe wyrzynarki Boscha niewiele odbiegają od wyrzynarek HPP (High Price Point) przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników. W zasadzie różni je tylko brak tzw. trzeciego prowadzenia brzeszczotu oraz bardziej wygodny w obsłudze system mocowania tych narzędzi. Dlatego stanowią one bardzo rozsądną alternatywę dla maszyn najwyższej klasy, których nie ma sensu kupować, gdy nie wykonuje się dokładnych krzywoliniowych cięć grubych materiałów, podczas których konieczne jest zachowanie prostopadłości krawędzi. Jak wiadomo, służy do tego tzw. trzecie prowadzenie brzeszczotu zapobiegające jego odchylaniu się podczas cięcia.

 

 

Dane techniczne wyrzynarki Bosch GST 150 CE/BCE Professional

Moc

780 W

Prędkość skokowa

500-3100/min

Skok brzeszczotu

26 mm

Maksymalna głębokość cięcia drewna/aluminium/stal

150/20/10 mm

Waga

2,6 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments