Test wycinarek oporowo-grzewczych SPARKY SPARKCUT 106 i 22/40

Podczas prac związanych z docieplaniem budynków styropianem zawsze nad placem budowy unosi się mnóstwo białych granulek. To wynik cięcia polistyrenu. Teraz można to robić znacznie estetycznej, szybciej i dokładniej, nie niszcząc przy tym materiału. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy wycinarki oporowo-grzewcze SPARKY SPARKCUT 106 i 22/40.

Styropian jest najpopularniejszym materiałem budowlanym stosowanym do ocieplania domów i bloków wielkondygnacyjnych. Jest tani, całkowicie niepalny, łatwy w montażu i charakteryzuje się przy tym doskonałymi właściwościami izolacyjnymi. Ma jednak jedną małą wadę – jest miękki, a przy tym podatny na uszkodzenia mechaniczne, więc jego obróbka wymaga sporo uwagi. Tradycyjnie większość firm budowlanych przycina płyty za pomocą różnego

rodzaju ostrzy – pił płatnic, noży czy specjalnych drutów. To tanie i proste metody, jednak niosą ze sobą dwie konsekwencje. Pierwsza to ryzyko trwałego zdeformowania płyty styropianowej i utrata przez nią właściwości cieplnych. Drugą z kolei jest wspomniany wcześniej bałagan – unoszone wiatrem kulki polistyrenu jeszcze długo po zakończeniu prac budowlanych zalegają wokół budynku. Ponieważ styropian jest niepalny, dużo lepszym narzędziem do jego cięcia są wycinarki termiczne.

Sparky_106_02

W ofercie firmy SPARKY znajdziemy dwa takie urządzenia – wycinarkę ramową SPARKCUT 106 i wycinarkę ręczną SPARKCUT 22/40. Oba modele pracują na takiej samej zasadzie – elementem tnącym są w nich cienkie druty oporowe, przez które przepuszczane jest napięcie rozgrzewające je do wysokiej temperatury. Warto zauważyć, że dla bezpieczeństwa pracy w wycinarkach zastosowano transformatory, które redukują znamionowe napięcie zasilające 230 V do odpowiednio 36 i 16 V (zabezpieczenie 8 A). Prąd od takim napięciu i natężeniu wystarczy, by rozgrzać drut oporowy do kilkuset stopni w sekundy.

Sparky_22_01

SPARKCUT 106 to narzędzie przeznaczone do obróbki dużych płyt i bloków styropianowych o maksymalnych rozmiarach 106 x 22 cm (wys. x szer.). Urządzenie to właściwie rama, której najważniejszym elementem jest ruchomy element z gorącym drutem tnącym. Modelem tym wykonuje się przede wszystkim prostoliniowe cięcia płyt. Ale co ważne, można to robić pod różnymi kątami, realizując profile skośne, ukośne, podwójne skośne. Przy cięciu kątowym pomocna jest specjalna przystawka z podziałką, która pozwala stabilnie ułożyć płytę pod właściwym kątem w stosunku do drutu tnącego.

Sparky_22_02

Cała konstrukcja przecinarki SPARKCUT 106 to właściwie jedna wielka rama. Do pracy po prostu opiera się ją o ścianę. W jej konstrukcji znajdziemy także uchwyty montażowe, które pozwalają zamocować stabilnie narzędzie na rusztowaniu bez ryzyka jego upadku z dużej wysokości. Całość jest bardzo poręczna, bo waży zaledwie 11 kg.

Sparky_106_01

SPARKCUT 22/40 to z kolei wycinarka „mobilna”. Jest to wersja ręczna, która służy głównie do wykonywania czystych i precyzyjnych cięć o nieregularnych kształtach. Tym urządzeniem bez problemu zrobimy w płycie styropianowej prostokątne wycięcie na krokiew lub okrągły otwór na gniazdko elektryczne. Co ważne, konstrukcja tego urządzenia jest wręcz banalna. Narzędzie to metalowy pałąk w kształcie litery „U” z rozpiętym wewnątrz drutem grzewczym.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy możliwości praktyczne obu modeli wycinarek SPARKY. Te narzędzia powinny zdecydowanie znaleźć się w wyposażeniu każdej firmy budowlanej zajmującej się obróbką styropianu. Sprzęt jest przede wszystkim bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu – drut oporowy nagrzewa się błyskawicznie po włączeniu zasilania i jest sprzęt jest praktycznie natychmiast gotowy do pracy. Model ramowy SPARKY SPARKCUT 106 jest wręcz idealny do obróbki płyt – żadna inna obróbka mechaniczna (piła, nóż) nie zapewni takiej jakości cięcia prostego i kątowego z zachowaniem poprawnych wymiarów obrabianego materiału.

Z kolei wersja ręczna SPARKY SPARKCUT 22/40 to idealny sprzęt do wycinania w płytach nieregularnych kształtów.

Autor: Marek Pudło

Dane techniczne wycinarek oporowo-grzewczych SPARKY SPARKCUT 106 i 22/40

ModelSPARKCUT 106SPARKCUT 22/40
Napięcie230 V
Transformator 2-wyjściowy36 V/8 A18 V/ 8 A
Maks. wymiary ciętego materiału (dł. x szer. cm)106 x 2222 x 40 cm
Waga (kg)11,51,5
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments