Test wkrętarki udarowej Keyang DID-1440L

Jeśli w pracy zawodowej więcej montujemy wkrętów niż wiercimy otworów, powiniśmy zdecydowanie zainteresować się zakrętarką udarową z 6-kątnym uchwytem narzędziowym. Taki sprzęt gwarantuje dużo lepszą wydajność pracy i bezpieczeństwo.

Wkrętarki udarowe z uchwytem 6-kątnym 1/4” mają tę przewagę nad klasycznymi wiertarko-wkrętarkami, że działający w nich udar kowadełkowy wykonuje większość pracy za operatora. To właśnie dzięki uderzeniom możliwy jest bezwysiłkowy i bezpieczny montaż w drewnie sporego wkrętu. Można to zrobić jedną ręką, co w przypadku zastosowania wkrętarki bez udaru jest praktycznie niemożliwe. Wkrętarki udarowe charakteryzują się – wbrew panującym opiniom – dużą uniwersalnością. Można je

stosować zarówno do odkręcania i zakręcania śrub (wkręcanie twarde, np. w metal), jak i osadzania wkrętów w drewnie, a także do zgrubnego wiercenia otworów w drewnie i materiałach drewnopochodnych, stali, blachach itd. przy użyciu odpowiedniego osprzętu.

Doskonałym przykładem takiej maszyny jest testowany przez nas w redakcyjnym warsztacie model Keyang DID-1440L. To sprzęt, którego silnik współpracuje z jednostopniową przekładnią. Jednostka napędowa osiąga maksymalną prędkość na biegu jałowym wynoszącą 2400 obr./min. Z kolei kowadełkowy mechanizm udarowy wytwarza do 3200 udarów/min. Jeśli do tych dwóch parametrów dołożymy maksymalny moment obrotowy 145 Nm, to otrzymamy całkiem interesującą konstrukcję, która bez problemu radzi sobie z połączeniami śrubowymi w zakresie M5-M14.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, maszyna wyposażona jest w gniazdowy uchwyt narzędziowy 1/4” (6-kątny). Jest to rozwiązanie, które gwarantuje maksymalne wykorzystanie energii udarów. Jest przy tym niezwykle wygodne w obsłudze. Bity i wiertła mocuje się w uchwycie, odciągając tuleję blokującą, a więc szybko i komfortowo.

W Keyangu DID-1440L zastosowano się akumulatory Li-Ion. To najodpowiedniejszy rodzaj baterii, bo ogniwa w niej zastosowane są bardzo wydajne i trwałe, a przy tym odporne na awarie i nieczułe na doładowywanie (nie zmniejsza się ich nominalna pojemność).

Warto wspomnieć, że w systemie zasilania zastosowano elektronikę, która na bieżąco monitoruje i chroni każde pojedyncze ogniwo przed przegrzaniem. Wydłuża to trwałość akumulatora i chroni go przed uszkodzeniem w momencie przeciążenia wkrętarki.

Keyang DID-1440L zasilany jest standardowo akumulatorem o napięciu 14,4 V i pojemności 3,0 Ah, ale można w nim stosować także wszystkie inne systemowe baterie o pojemnościach 1,3; 1,5 i 2,6 Ah.

Udarową zakrętarkę akumulatorową Keyang DID-1440L skonstruowano według wszystkich rynkowych standardów wygody obsługi i jakości. Jest więc miękka okładzina na dobrze wyprofilowanej rękojeści głównej, dobrego gatunku plastik obudowy, metalowa obudowa przekładni, światło diodowe doświetlające miejsce wiercenia lub wkręcania czy w końcu diody wskazujące poziom naładowania baterii. Szczególnie przydatne w codziennej pracy jest to ostatnie rozwiązanie − pozwala we właściwym momencie podjąć decyzję o rozpoczęciu ładowania ogniw.

W naszym redakcyjnym warsztacie poddaliśmy zakrętarkę Keyang próbom praktycznym. W pierwszej wierciliśmy otwór w blacie kuchennym (grubość 30 mm) za pomocą wiertła 3-ostrzowego o średnicy 32 mm. Trwało to 7 s. W drugiej próbie osadziliśmy w sosnowej belce wkręt 6 x 260 mm (niepełny gwint) w 7 s. Sprzęt może nie jest błyskawicą, ale – co warte szczególnego podkreślenia – obie pracy wykonaliśmy jedną ręką i praktycznie bezwysiłkowo.

Dane techniczne udarowej zakrętarki akumulatorowej Keyang DID-1440L

Obroty na biegu jałowym

0-2400/min

Częstotliwość udarów

0-3200/min

Maksymalna średnica wkręcania

M5-M14

Maksymalny moment obrotowy

145 Nm

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/14,4 V/3,0 Ah

Waga

1,4kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments