TEST WKRĘTARKI UDAROWEJ HIKOKI WH36DB

Opracowanie technologii akumulatorów Multi-Volt pozwoliło marce HiOKI na skonstruowanie wysokowydajnych 36-woltowych elektronarzędzi o mocy rzędu 1100 W. Jednym z nich jest wkrętarka udarowa HiKOKI WH36DB wyposażona w nowej generacji silnik bezszczotkowy i 3-kowadełkowy (triple hammer) mechanizm udarowy.

Testowana wkrętarka udarowa HiKOKI WH36DB zasilana jest z wysokonapięciowych litowo-jonowych akumulatorów Multi-Volt. Charakteryzuje je znacznie zwiększona efektywność energetyczna, dzięki której testowane elektronarzędzie 36-woltowe dysponuje mocą rzędu 1100 W. Przypomnijmy, akumulatory Multi-Volt oferują dwa napięcia zasilania: 36/18 V oraz pojemności 2.5/5.0 Ah (bateria BSL 36A18)

lub 4.0/8.0 Ah (BSL 36B18) i dlatego mogą być zastosowane w elektronarzędziach HiKOKI klas 18 lub 36 V. Wybór napięcia dokonywany jest automatycznie przez elektronikę akumulatorów, którą w tym celu wyposażono w funkcję rozpoznawania zasilanych maszyn. Jeśli porównamy akumulator HiKOKI 18/36 V/5.0/2.5 Ah z akumulatorem Multi-Volt pod względem wymiarów i masy, nie zauważymy znaczących różnic. Obie baterie są równie kompaktowe – tzn. lekkie i mają niewielkie gabaryty. W akumulatorach Multi-Volt HiKOKI zastosowało znacznie efektywniejsze rozwiązanie chłodzenia ogniw niż w bateriach Li-Ion 18 V. Gdy do tego dodamy niższe natężenie prądu w przypadku korzystania z napięcia 36 V, to okazuje się, że ogniwa Li-Ion baterii Multi-Volt znacznie mniej się nagrzewają podczas intensywnej pracy. Konsekwencją tego jest ich zwiększona żywotność, a także wzrost efektywności oddawania energii. Dzięki temu użytkownik ma do dyspozycji więcej mocy podczas operacji o wysokiej energochłonności, a takie właśnie wykonuje się często wkrętarkami udarowymi.

 

Testowane HiKOKI WH36DB wyposażono w nowoczesny zespół napędowy, którego głównymi podzespołami jest bezszczotkowy silnik typu BLDC (ang. BrushLess Direct-Current Motor) i zaawansowana programowalna mikroprocesorowa elektronika. Pozwoliła ona na optymalne sparametryzowanie pracy testowanej maszyny. I tak mamy w niej cztery tryby działania: delikatny (0–900 obr./min), normalny (0–2900 obr./min), do ciężkich zadań (0-2900 obr./min, 0–4100 udarów/min i maksymalny moment 210 Nm) oraz dokręcania wkrętu samowiercącego (0–2900 obr./min), który minimalizuje ryzyko zerwania jego łba.
Elektroniczne tryby pracy w HiKOKI WH36DB ustawia się wygodnym przyciskiem na panelu sterowania znajdującym na lewym boku mocowania akumulatora. Obok przycisku mamy 4-diodowy wskaźnik informujący o wybranym ustawieniu. W ramach każdego z trybów możemy za pomocą włącznika spustowego płynnie sterować szybkością pracy, poczynając od wartości zerowej. Wszystkie tryby pracy działają na prawych i lewych obrotach. Kierunek obrotów wybiera się przełącznikiem słupkowym. Jak łatwo zauważyć, elektroniczne tryby zwiększają znacznie pola zastosowań oraz dokładność pracy wkrętarki udarowej HiKOKI. Nie jest więc ona urządzeniem wyłącznie przeznaczonym do trudnych prac montażowych, wykonamy nią bowiem z powodzeniem lżejsze, a nawet delikatne operacje, bez obawy o zerwanie śruby czy wkrętu, uszkodzenie ich łbów lub materiału obrabianego.
Kolejną ważną cechą testowanej wkrętarki udarowej HiKOKI WH36DB, wynikającą z zastosowania w niej silnika bezszczotkowego, są stabilne parametry pracy pod zmieniającym się obciążeniem. Zwiększają one efektywność i dokładność jej działania. „Bezszczotkowce” HiKOKI charakteryzuje też wysoka sprawność wynosząca 80% i znacznie zmniejszony apetyt na energię. Dzięki temu podczas jednego cyklu pracy akumulatora testowaną wkrętarką wykonamy o ok. 30% więcej operacji montażowych niż zakrętarkami z silnikami komutatorowymi.
We wkrętarce udarowej HiKOKI WH36DB silnik bezszczotkowy współpracuje z mechanizmem udarowym z potrójnym kowadełkiem (triple hammer). W porównaniu do powszechnie stosowanych mechanizmów 2-kowadełkowych odznacza się on zwiększoną trwałością, gdyż obciążenie udarowe generowane przez młotek rozłożone jest na trzy, a nie dwa kowadełka. Dzięki temu wkrętarką udarową możemy montować długie wkręty ciesielskie bez obawy o skrócenie żywotności mechanizmu udarowego na skutek wydłużenia jego cyklów pracy.

 

W testowanym elektronarzędziu zastosowano 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4”.

Aby zamontować osprzęt we wkrętarce HiKOKI WH36DB, np. bit, należy odciągnąć tuleję uchwytu i włożyć narzędzie w gniazdo, a następnie ją zwolnić.
Japońscy inżynierowie z HiKOKI, konstruując testowaną wkrętarkę udarową, nie zapomnieli o rozwiązaniach podnoszących wygodę pracy. Jednym z nich jest dioda LED oświetlająca miejsce montażu/demontażu. Zapala się ona w momencie wciśnięcia włącznika spustowego wkrętarki i wyłącza kilkadziesiąt sekund po jego zwolnieniu. Można ją też włączyć na stałe lub wyłączyć, jeśli nie potrzebujemy oświetlać miejsc obróbki, co pozwala na ekonomiczne korzystanie z akumulatora. Opcje pracy diody LED ustawia się przełącznikiem, a o wybranym ustawieniu wskaźnik 2-diodowy informuje zielonym światłem.
Omawiana wkrętarka udarowa HiKOKI WH36DB jest też przykładem zaawansowanej ergonomii. Znajdziemy w niej perfekcyjnie wyprofilowaną rękojeść wykonaną w technologii Soft Touch. Urządzenie jest doskonale wyważone i lekkie (1,6 kg). Jego obudowę zrobiono ze wzmocnionego tworzywa sztucznego, przy czym jej część osłaniająca kowadełkowy mechanizm udarowy jest z aluminium. Obudowa spełnia normę pyło- i wodoszczelności IP56, co oznacza, że zapewnia ochronę przed pyłem o wielkości mniejszej niż 1 mm oraz przed silną strugą wody (100 l/min) laną na urządzenie z dowolnej strony. Testowana wkrętarka HiKOKI przeszła z wynikiem pozytywnym wymagające testy szczelności. Najpierw przez 8 godz. napylano ją w hermetycznej komorze cząstkami talku mniejszymi niż 75 µm. Aplikowano je z natężeniem 2 kg/m3. Następnie jej szczelność sprawdzono w 3-minutowych próbach polewania strumieniem wody o sile 100 l/min z dyszy 12,5 mm znajdującej się w odległości 1 m.

 

 

Wyniki redakcyjnych testów wkrętarki udarowej HiKOKI WH36DB
Podczas testów zasilaliśmy wkrętarkę akumulatorem Multi-Volt 36 V/2.5 Ah. Rozpoczęliśmy od prób wykonanych w trybie dokręcania wkrętu samowiercącego. Najpierw mocowaliśmy na profilu stalowym o grubości ścianki 1,5 mm blachę stalową o grubości 1,5 mm za pomocą samowiercącego wkrętu 5 x 25 mm. Operacja trwała 4,58 s. Następnie wkrętem samowiercącym 6 x 45 mm, korzystając z tego samego trybu pracy, zamocowaliśmy blachę stalową o grubości 1,5 mm do 2-ściennego profilu aluminiowego (grubość ścianki 2 mm). Wkrętarka udarowa HiKOKI WH36DB wykonała to zadanie w 2,68 s. Z kolei w trybie delikatnej pracy zamocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 6 x 120 mm z łbem Philips w czasie 22,03 s. Tryb ten pozwala na pełną kontrolę procesu montażu i dokładne zagłębienie wkrętu w miękkie materiały mocowane, np. drewno iglaste. Ostatnia próba polegała na zamocowaniu wkrętu ciesielskiego 10 x 300 mm w belce sosnowej. Podczas tej próby użyliśmy trybu do ciężkich zadań. Próba testowa trwała 14,44 s.
Redakcyjne testy pokazały wszechstronność wkrętarki udarowej HiKOKI WH36DB pod względem aplikowanej mocy i dokładności pracy. Możemy nią wykonywać trudne operacje montażu wkrętów ciesielskich, jak też delikatnie mocować wkręty o niewielkich rozmiarach. Urządzenie doskonale też sprawdza się w montażu wkrętów samowiercących, eliminując ryzyko ich zerwania. Tak duża wszechstronność pracy jest efektem zastosowania nowoczesnego napędu, elektroniki sterującej oraz 36-woltowej technologii zasilania Multi-Volt. Wkrętarka udarowa HiKOKI WH36DB to maszyna z najwyższej półki jakościowej przeznaczona dla najbardziej wymagających profesjonalnych użytkowników elektronarzędzi.
pins

Dane techniczne wkrętarki udarowej HiKOKI WH36DB

Napięcie zasilania 36 V
Maks. moment obrotowy 210 Nm
Śruba M5-M18
Śruba o wysokiej wytrzymałości M5-M14
Wkręt maszynowy 4-10 mm
Wkręt samowiercący 3,5-6 mm
Prędkość obrotowa 0-2900 min-1
Liczba udarów 0-4100 min-1
Napięcie/pojemność akumulatora 36 V/2.5 lub 4.0 Ah
Waga 1,6 kg
Uchwyt narzędziowy (mm/cale) gniazdowy, 6-kątny 6,5 (1/4″)

width="1100" height="733" srcset="https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/12/HiKOKI_WH36DB-9.jpg 1100w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/12/HiKOKI_WH36DB-9-300x200.jpg 300w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/12/HiKOKI_WH36DB-9-1024x682.jpg 1024w, https://portalnarzedzi.pl/wp-content/uploads/2018/12/HiKOKI_WH36DB-9-360x240.jpg 360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px"/>