TEST WKRĘTARKI UDAROWEJ FEIN ASCD 18-300 W2

Niemiecka firma FEIN zaproponowała niedawno dla działów utrzymania ruchu zakładów produkcyjnych specjalny zestaw bezprzewodowych elektronarzędzi niezbędnych do pracy. Znalazła się w nim kompaktowa wkrętarka udarowa FEIN ASCD 18-300 W2 umożliwiająca wysoce wydajne wykonywanie prac serwisowych, montażowych i instalacyjnych.

 

Wkrętarka udarowa FEIN ASCD 18-300 W2 zasilana jest systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi o napięciu 18, 14,4 lub 12 V, gdyż wyposażono ją w złącze MultiVolt. Do dyspozycji mamy więc baterie FEIN o napięciu 18 V lub 14,4 V i pojemności 2,5 lub 5.0 Ah oraz o napięciu 12 V o pojemności 2.5 Ah. Wykonano je w technologii FEIN SafetyCell, która zapewnia niezawodną ich ochronę

przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Akumulatory wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka.

 

W testowanym urządzeniu zastosowano nowoczesny bezszczotkowy silnik FEIN PowerDrive o sprawności wyższej o 30% od szczotkowych jednostek napędowych. Współpracuje on z udarowym mechanizmem kowadełkowym o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne. Jednostka napędowa generuje przez przekładnię planetarną od 0 do 1700 obr./min, zaś za pomocą kowadełkowego mechanizmu udarowego – udary styczne o częstotliwości 3400/min. Testowane elektronarzędzie wyposażone jest w elektroniczną regulację prędkości pracy. Jej sześć poziomów ustawia się pokrętłem znajdującym się z tyłu obudowy silnika. Zaś do płynnego sterowania obrotami i częstotliwością udarów w zakresie ustawionego poziomu tych parametrów służy główny włącznik spustowy. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad włącznikiem. Wkrętarka osiąga maksymalny moment dokręcania o wartości 290 Nm (dane dotyczą wkręcania twardego), przy czym jej moment w kierunku lewym jest o 10% wyższy, co umożliwia demontaż zapieczonych śrub. Ma ona też elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania, oraz pracuje w prawo/lewo. Wkrętarka przeznaczona jest do obsługi połączeń gwintowych do M18 (dla śrub 8.8) i montażu w materiałach drewnianych wkrętów do 8 x 300 mm. Wyposażono ją w zabierak kwadratowy 1/2” służący do mocowania nasadek udarowych lub adapterów pośredniczących.

 

Wszystkie powierzchnie chwytowe urządzenia pokryto miękkim materiałem soft grip, który pochłania wibracje, jak również ma za zadanie ułatwić jego trzymanie. Elektronarzędzie wyposażone jest także w diodę LED służącą do oświetlania miejsca montażu/demontażu śrub czy wkrętów. Do dolnej części rękojeści przymocowane są hak i uchwyt na bity. Urządzenie jest, naszym zdaniem, wzorem kompaktowości w klasie wkrętarek udarowych 18 V, gdyż ma gabaryty tego typu elektronarzędzi klasy 12 V. Waży bez akumulatora jedynie 1 kg, zaś akumulatorem 1,7 kg.
Praktyczne testy pokazały, że we wkrętarce udarowej FEIN ASCD 18-300 W2 kryją się spore zapasy mocy. Najpierw demontowaliśmy śrubę M16 zakręconą z momentem ok. 300. Jej poluzowanie trwało 0,3 s. Potem sprawdziliśmy FEINa ASCD 18-300 W2 w miękkim montażu. Narzędzie bezproblemowo poradziło sobie z mocowaniem w belce sosnowej śruby ciesielskiej 10 x 300 mm. Operacja trwała 51,06 s. Aby sprawdzić, jak wkrętarka czuje się w lżejszych operacjach, szybkość pracy zredukowaliśmy z 6. stopnia do 4. i zamocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 8 x 135 mm w czasie 8,56 s.

 

Reasumując, testowany sprzęt jest w sposób przemyślany sparametryzowany i odpowiada na realne potrzeby profesjonalistów z przemysłu oraz rzemiosła. Zapewnia wysoką skuteczność i efektywność oraz jakość montażu i, jak na mocną wkrętarkę udarową klasy 18 V, jest wręcz miniaturowy. Krótki korpus, smukła i odpowiednio wyprofilowana rękojeść (z pokryciem antypoślizgowym soft grip) oraz masa 1,7 kg (z akumulatorem Li-Ion 18 V/5.0 Ah) sprawiają, że FEINem ASCD 18-300 W2 podejdziemy

do śrub schowanych w najciaśniejszych zakamarkach. A jeśli są słabo widoczne, pomoże nam w tym wbudowana dioda oświetlająca miejsce pracy.

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej FEIN ASCD 18-300 W2

Napięcie zasilania18, 14,4 lub 12 V
Prędkość obrotowa na biegu jałowym*0-1700 min-1
Częstotliwość udarów na biegu jałowym*0-3400 min-1
Liczba poziomów szybkości pracy6
Maks. moment obrotowy*290 Nm
Maks. moment obrotowy w lewo do demontażu zapieczonych śrub*290 Nm + 10% (319 Nm)
Zakres obsługiwanych metrycznych połączeń gwintowych*do M18 (dla śrub 8.8)
Zakres obsługiwanych wkrętów*8 x 300 Nm
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność*Li-Ion/18 V/5.0 Ah
Waga z akumulatorem/bez1,7*/1,0 kg

* Dane dla zasilania 18 V

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments