TEST WKRĘTARKI UDAROWEJ FEIN ASCD 18-200 W4

Kompaktowa wkrętarka udarowa FEIN ASCD 18-200 W4 umożliwia wysoce wydajne i przy tym komfortowe wykonywanie prac serwisowych, montażowych i instalacyjnych. Łączy w sobie niewielkie wymiary i masę z dużą siłą 210 Nm.

 

Wkrętarkę udarową FEIN ASCD 18-200 W4 wyposażono w złącze MultiVolt, może więc być zasilana systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi FEIN o napięciu 18, 14,4 lub 12 V. Użytkownik ma do dyspozycji baterie FEIN o napięciu 18 V lub 14,4 V i pojemności 2,5 lub 5.0 Ah oraz o napięciu 12 V o pojemności 2.5 Ah. Akumulatory te wykonano w technologii FEIN SafetyCell zapewniającej niezawodną ochronę ogniw litowo-jonowych przed przeciążeniem, przegrzaniem i

głębokim rozładowaniem. Wyposażono je w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka.

Testowaną wkrętarkę napędza nowoczesny bezszczotkowy silnik FEIN PowerDrive o sprawności wyższej o 30% od szczotkowych jednostek napędowych. Współpracuje on z udarowym mechanizmem kowadełkowym o podwyższonej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne. Jednostka napędowa generuje przez przekładnię planetarną od 0 do 1500 obr./min, zaś za pomocą kowadełkowego mechanizmu udarowego – udary styczne o częstotliwości 3000/min. Testowane elektronarzędzie wyposażone jest w elektroniczną regulację prędkości pracy. Jej sześć poziomów ustawiamy pokrętłem znajdującym się z tyłu obudowy silnika. Możemy też płynnie sterować obrotami i częstotliwością udarów w zakresie ustawionego poziomu tych parametrów, korzystając z głównego włącznika spustowego. Kierunek obrotów zmieniamy przełącznikiem słupkowym znajdującym się u nasady rękojeści. Wkrętarka generuje maksymalny moment dokręcania o wartości 210 Nm (dane dotyczą wkręcania twardego), przy czym jej moment w kierunku lewym jest o 10% wyższy. Takie sparametryzowanie działania urządzenia przyspiesza demontaż zapieczonych śrub czy mocno osadzonych w drewnie wkrętów. W urządzeniu znajdziemy też elektryczny hamulec. Zatrzymuje on wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania oraz pracuje w prawo i lewo. Wkrętarka przeznaczona jest do obsługi połączeń gwintowych do M14 i montażu w materiałach drewnianych wkrętów do 8 x 200 mm. Wyposażono ją w 6-kątny uchwyt gniazdowy do mocowania bitów/nasadek z 6-kątnym uchwytem 1/4” lub adapterów pośredniczących.

Wszystkie powierzchnie chwytowe testowanego elektronarzędzia zostały pokryte miękkim materiałem soft grip. Pochłania on wibracje, i ułatwia trzymanie. Wkrętarka FEIN ASCD 18-200 W4 ma także diodę LED, która służy do oświetlania miejsca montażu/demontażu śrub czy wkrętów. W dolnej części jej rękojeści zamontowano hak i uchwyt na bity. Testowane urządzenie jest, naszym zdaniem, wzorem kompaktowości w klasie wkrętarek udarowych 18 V, gdyż ma gabaryty tego typu elektronarzędzi klasy 12 V. Waży bez akumulatora jedynie 1 kg, zaś akumulatorem – 1,7 kg.

Redakcyjne praktyczne testy pokazały, że we wkrętarce udarowej FEIN ASCD 18-200 W4 kryją się spore zapasy mocy. Najpierw na 6. biegu mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 8 x 200 mm. Operacja trwała 9,36 s. Aby sprawdzić, jak wkrętarką wykonamy lżejsze operacje, szybkość pracy zredukowaliśmy z 6. stopnia do 4. i zamocowaliśmy kątownik stalowy o grubości 2 mm do elementu sosnowego za pomocą wkrętu samowiercącego 4 x 35 mm. Zadanie trwało 11,8 s. Testy zakończyliśmy delikatnym montażem na 1. biegu wkrętu 4,5 x 45 mm w elementach z drewna brzozowego. Tu sprawdziliśmy dokładność wykonania operacji, czyli zlicowanie łba wkrętu z płaszczyzną mocowanego elementu. Ten test wkrętarka udarowa FEIN ASCD 18-200 W4 zdała na szóstkę.

Reasumując, testowane urządzenie jest w wysokim stopniu uniwersalne dzięki optymalnym parametrom działania i przy tym komfortowe w pracy, gdyż kompaktowe i bardzo lekkie. Oferuje najwyższy poziom ergonomii w klasie wkrętarek udarowych 18 V. Umożliwia efektywną pracę oraz uzyskanie wysokiej jakości montażu minimalnym

nakładem sił i pod tym względem jest odpowiedzią na najwyższe wymagania profesjonalistów z przemysłu oraz rzemiosła.

pins

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej FEIN ASCD 18-200 W4

Napięcie zasilania 18, 14,4 lub 12 V
Prędkość obrotowa na biegu jałowym* 0-1500 min-1
Częstotliwość udarów na biegu jałowym* 0-3000 min-1
Liczba poziomów szybkości pracy 6
Maks. moment obrotowy* 210 Nm
Maks. moment obrotowy w lewo do demontażu zapieczonych śrub* 210 Nm + 10% (231 Nm)
Zakres obsługiwanych metrycznych połączeń gwintowych* do M14
Zakres obsługiwanych wkrętów* 8 x 200 mm
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność* Li-Ion/18 V/5.0 Ah
Waga z akumulatorem/bez 1,7*/1,0 kg

* Dane dla zasilania 18 V

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar