Test wkrętarki SPARKY BVR 63E

Wkrętarka do płyt kartonowo-gipsowych musi być wyposażona w mechanizm ograniczający głębokość osadzania wkrętów. Poprawnie zamocowany w płycie wkręt to gwarancja końcowej estetyki i zachowania norm technologicznych. Wkrętarka SPARKY BVR 63E jest właśnie takim prostym i nieskomplikowanym w obsłudze elektronarzędziem do pracy z płytami kartonowo-gipsowymi.

 

 

Maszyna wyposażona jest w silnik o mocy 450 W – nie jest to dużo, ale do osadzania niewielkich wkrętów w stelażach płyt to w zupełności wystarczy. Ważniejsza jest tutaj maksymalna prędkość obrotowa 3000 obr./min. To ona decyduje o wydajności pracy. Warto wiedzieć, że sterowanie obrotami silnika odbywa się płynnie za pomocą włącznika spustowego.
We wkrętarce SPARKY BVR 63E

zastosowano jednobiegową przekładnię i sprzęgło kłowe. Załącza ono napęd w momencie dociśnięcie wkrętu do powierzchni płyty, co powoduje, że wrzeciono zaczyna się obracać. Dzięki temu i blokadzie pracy silnika do pracy ciągłej można w ogóle nie wyłączać wkrętarki i bezpiecznie nią pracować. Taki rodzaj przeniesienia napędu to także duża efektywność montażu wkrętów. Sprzęgło kłowe działa w obu kierunkach obracania się wrzeciona (tryb pracy zmienia się przełącznikiem słupkowym).

Na końcówkę wkręcającą, zamocowaną na wrzecionie wkrętarki, nasadza się plastikowy ogranicznik głębokości wkręcania. Jeden pełny obrót pokrętła to zmiana tego parametru o 1,6 mm. Każdy obrót ma osiem ustalonych pozycji co 0,18 mm głębokości. Pierścień regulujący zapewnia siedem pełnych obrotów, czyli regulację głębokości w zakresie ok. 10,5 mm. Otwór w regulatorze pozwala stosować wkręty o maksymalnej średnicy łba 12,5 mm. Nasadka głębokości jest zdejmowana, aby móc wymienić bit i zamocować go w gnieździe wrzeciona.
Jeśli chodzi o jakość wykonania wkrętarki SPARKY BVR 63E, to nie możemy się tu do niczego doczepić, gdyż plastiki są dobrej jakości. Znajdziemy też w niej okładzinę antypoślizgową, którą obłożona jest rękojeść główna. SPARKY jest lekka, a nieużywane narzędzie można zawiesić na specjalnym haku transportowym umieszczonym na górze obudowy maszyny.

Sparky_BVR63E_01
Podczas testów sprawdziliśmy wkrętarkę w montażu płyty gipsowo-kartonowej na stelażu drewnianym i stalowym. W pierwszej operacji używaliśmy wkrętów 4 x 25 mm, a w drugiej 4 x 35 mm. W obu wypadkach urządzenie sprawowało się bez zarzutu, umożliwiając szybkie osadzanie wkrętów mocujących.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne wkrętarki Sparky BVR 63E

Moc450 W
Obroty0-3000/min
Maks. moment obrotowy6,4 Nm
Regulacja głębokości10,5 mm
Maks. średnica łba wkrętów12,5 mm
Waga1,2 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments