Test wkrętarki Makita FS4300

Wkrętarka Makita FS4300 to wkrętarka do montażu suchej zabudowy kartonowo-gipsowej.

 

Jakiej wkrętarki potrzebuje specjalista od montażu suchej zabudowy kartonowo-gipsowej? Przede wszystkim szybkiej, bo dziennie montuje on nawet kilka tysięcy wkrętów. Precyzyjnej, ponieważ każdy wkręt musi być osadzony na tej samej głębokości ze względu na konieczność ochrony papierowej warstwy płyt i estetykę. Łatwej w obsłudze i wygodnej, gdyż jest to podstawowe narzędzie fachowców od stawiania ścianek działowych, a także wytrzymałej, czyli nadającej się do całodniowej pracy.

 

 

Szybkość działania zapewnia wkrętarce Makity silnik o mocy 570 W. Nie potrzeba większego, ponieważ płyty kartonowo-gipsowe montuje się zwykle na wkręty o niewielkiej średnicy i długości. Urządzenie

ma podwyższoną trwałość dzięki zastosowaniu w nim mechanizmów przekładni zamocowanych we wnętrzu metalowej obudowy. Dzięki temu nadaje się do całodniowego montażu płyt kartonowo-gipsowych czy innych elementów.

 

Ważnym parametrem elektronarzędzia jest prędkość obrotowa wrzeciona, która w przypadku modelu FS4300 wynosi 4000 min-1. To właśnie prędkość obracającego się bitu w uchwycie narzędziowym decyduje w dużej mierze o zakresie stosowania maszyny. Modelem FS4300 zamocujemy w płycie gipsowej wkręty o maksymalnej średnicy 5 mm, zaś śruby samowiercące – do 6 mm.

Makita_FS4300_02

Za precyzję mocowania wkrętów na jednakowej głębokości odpowiada sprzęgło kłowe. Wkrętarka ma nową wersję tego mechanizmu, która charakteryzuje się cichą pracą. Sprzęgło to załącza przekładnię główną i uruchamia urządzenie pod wpływem nacisku bitu na wkręt. Oznacza to, że wrzeciono zacznie obracać się wtedy, kiedy dociśniemy wkrętarkę do ściany. Głębokość wkręcania reguluje się za pomocą nałożonego na uchwyt narzędziowy ogranicznika głębokości wkręcania. To w rzeczywistości pierścień, którego przekręcanie powoduje chowanie lub wysuwanie się z głowicy bitu. Pełny obrót pierścieniem to zmiana głębokości wkręcania o około 1,5 mm.

 

Łatwość obsługi wkrętarki Makita FS4300 to jedna z wielu jej zalet. Uchwyt narzędziowy to klasyczne gniazdo 6-kątne 1/4”. Mocuje się w nim uchwyt na bit lub bezpośrednio długi bit. Wkrętarka nie posiada żadnych zbędnych regulacji parametrów pracy. Do dyspozycji użytkownika jest tylko spustowy włącznik główny (wielkość obrotów zależy od głębokości jego wciśnięcia) oraz przełącznik kierunku obrotów. W modelu FS4300 spotkamy dodatkowo diodę oświetlającą miejsce wkręcania – umieszczona jest w dolnej części rękojeści i włącza się automatycznie po uruchomieniu maszyny. Ponadto urządzenie ma specjalny hak, który służy do wieszania elektronarzędzia na pasie narzędziowym. Dzięki bardzo „odchudzonej” konstrukcji wkrętarka jest bardzo lekka. Masa przekracza niewiele 1 kg.

 

Makita_FS4300_01

Testy redakcyjne potwierdziły, że nowa wkrętarka jest bardzo szybka. Przy montażu w płycie gipsowej 5-milimetrowych wkrętów nie udawało nam się zmierzyć czasów tej czynności – poniżej 1 sekundy. Przeprowadziliśmy więc bardziej wymagające próby z większymi wkrętami – 4 x 200 mm i 6 x 240 mm. Oba z niepełnymi gwintami, mocowane w sosnowej belce. Wkrętarka poradziła sobie z nimi w 1 i 2 s.

Autor: LP

 Dane techniczne wkrętarek Makita FS4300

Moc (W)

570

Zdolność wkręcania (wkręty do płyt gipsowych, mm) 5
Zdolność wkręcania śrub samo wkręcających (mm) 6
Uchwyt narzędziowy 6-kątny 1/4” +
Maks. prędkość obrotowa na biegu jałowym (min-1) 4000
Ciężar (kg) 1,4
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar