Test wkrętarki akumulatorowej Milwaukee C18ID
Nieduża zakrętarka akumulatorowa z udarem może w wielu sytuacjach zastąpić klasyczną wiertarko-wkrętarkę, a jest przy tym dużo bezpieczniejsza podczas wiercenia otworów o dużych średnicach (np. w drewnie).
Jedną z największych zalet zakrętarki akumulatorowej Milwaukee C18ID jest uniwersalność. Takim narzędziem zarówno zamocujemy duży wkręt w drewnie, zakręcimy kilkunastomilimetrowe połączenie gwintowe, jak i wywiercimy spory otwór w miękkim i twardym materiale. Co ważne, większość takich prac można wykonać jedną ręką, co w przypadku stosowania zwykłych wkrętarek jest często niemożliwe i groziłoby wyrwaniem maszyny z dłoni. Zdarzają się sytuacje – np. ciasne zakamarki lub praca na wysokościach
– w których nie można użyć dwóch dłoni.Wkrętarka Milwaukee C18ID jest właśnie jedną z takich konstrukcji. Elektronarzędzie ma wydajny silnik, który przez przekładnię generuje obroty wynoszące 2200/min, a przez kowadełkowy mechanizm udarowy – 3200 udarów/min. To konstrukcja 4-polowa, w której zastosowano 4 szczotki. W porównaniu z tradycyjnym silnikiem 2-biegunowym, każda szczotka w silniku 4-polowym przenosi tylko połowę ładunku prądu zasilającego. Dzięki temu wiele elementów silnika (np. komutator) jest mniej obciążonych, a przez to zwiększa się ich żywotność. Silnik 4-polowy przy takich samych parametrach jest mocniejszy od klasycznej konstrukcji 2-polowej i sporo mniejszy – dysponuje wyższymi momentami obrotowymi, a co za tym idzie, urządzeniem z takim rozwiązaniem można realizować większy zakres prac wiertarsko-monterskich.
Parametry pracy silnika wkrętarki Milwaukee reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego. Choć sprzęt dysponuje tylko jednym przełożeniem, to jest ono tak dobrane, by zapewnić maksymalną wydajność pracy i zagwarantować odpowiedni zapas mocy do najcięższych zadań wiertarskich i montażowych.
Wkrętarka udarowa Milwaukee C18ID zasilana jest nowoczesnym i wydajnym akumulatorem litowo-jonowym o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah. Ogniwa Milwaukee REDLITHIUM są nie tylko bardzo wydajne, ale także supertrwałe. Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w dowolnym momencie. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK PLUS w kluczu chroni baterie przed przeciążeniem czy nadmiernym rozładowaniem. Na bateriach znajdziemy również diodowy wskaźnik stanu naładowania, który ułatwia przewidywanie czasu pracy maszyny i moment ich ładowania. W ten system zasilania świetnie wpisuje się światło diodowe umieszczone pod wrzecionem, które doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.
W tej klasie elektronarzędzi króluje beznarzędziowo obsługiwany gniazdowy, 6-kątny uchwyt narzędziowy 1/4”. Pozwala on szybko i wygodnie zmieniać osprzęt – wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, wsunąć narzędzie do gniazda i zwolnić blokadę, by po sekundzie móc rozpocząć pracę ze zmienionym bitem czy wiertłem.
Testy praktyczne zaczęliśmy od ogólnego obejrzenia maszyny. Co rzuca się w oczy, to naprawdę solidne materiały – aluminiowa obudowa przekładni zapewniająca dużą trwałość, solidne plastiki korpusu z dodatkowymi gumowymi zderzakami i antypoślizgowa okładzina na uchwycie głównym. Próby praktyczne rozpoczęliśmy od przewiercenia płyty OSB o grubości 34,5 mm. Zastosowaliśmy wycinak 3-ostrzowy o średnicy 32 mm. Ta próba zajęła wkrętarce 3 s – jest to czas zbliżony do możliwości klasycznych wiertarek sieciowych, a trzeba pamiętać, że maszyna była obsługiwana jedna ręką. W drugiej próbie zamocowaliśmy w sosnowej belce wkręt o wymiarach 10 x 300 mm (niepełny gwint). To zadanie – wykonane praktycznie bezwysiłkowo – trwało zaledwie 13 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).
Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Milwaukee C18ID
Obroty | 0-2200/min |
Częstotliwość udarów | 0-3200/min |
Uchwyt | 6-kątny 1/4” |
Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/4,0Ah |