Test wkrętarki akumulatorowej Maktec MT071

Wkrętarka Maktec MT071 to jeden z najmocniejszych modeli „czerwonych” wkrętarek produkowanych przez japoński koncern Makita. Narzędzie to zasilane jest bowiem bardzo wydajną i nowoczesną baterią litowo-jonową o napięciu aż 18 V i pojemności 3,0 Ah.

W połączeniu z wydajnym silnikiem i trwałą przekładnią główną to gwarancja zapasu mocy do wiercenia w najtwardszym materiale i montażu dużych oraz długich wkrętów. Jednostka napędowa wkrętarki współpracuje z dwubiegową mechaniczną przekładnią, która pozwala użytkownikowi wybrać bądź dużą moc kosztem prędkości obrotowej (I bieg), bądź wydajność w zamian za niezbyt duży moment obrotowy (II bieg). Na poszczególnych przełożeniach maszyna dysponuje maksymalnie 400 obr./min i 42 Nm
momentu obrotowego i 1400 obr./mim w połączeniu z 24 Nm momentu obrotowego. Parametry pracy silnika regulowane są włącznikiem spustowym; kierunek obrotów wrzeciona za pomocą przełącznika słupkowego; zmiana przełożenia odbywa się za pomocą przełącznika umieszczonego w górnej części obudowy. Dodatkowo dobór właściwego momentu dokręcania może odbywać się za pomocą pokrętła z 18 ustawieniami (plus blokada sprzęgła do wiercenia).
Maktec_MT071_02

Uchwyt narzędziowy w prezentowanym Maktecu MT071 to konstrukcja dwuczęściowa, czyli bez automatycznej blokady wrzeciona. Żeby zacisnąć osprzęt w gnieździe, trzeba użyć dwóch rąk. Za to rozwarcie szczęk jest dość duże – 13 mm pozwala stosować nawet największe narzędzia (np. duże wycinaki 1-ostrzowe czy świdry do drewna).

Jakość wykonania prezentowanego narzędzia praktycznie nie odbiega od wysokiego poziomu Makity. Wkrętarka bardzo dobrze leży w dłoniach i nie męczy operatora podczas pracy. To zasługa nie tyle niskiej masy całkowitej (1,7 kg), ale dobrze dobranego środka ciężkości.

Maktec_MT071_01

Testy praktyczne w redakcyjnym warsztacie wykonaliśmy, stosując m.in. 20-milimetrowej średnicy świder do drewna. Przewierciliśmy nim sosnową belkę o grubości 150 mm. Zadanie to zajęło maszynie 16 s i nie stanowiło dla niej żadnego wyzwania. Czuć było dość znaczny zapas mocy. Na pewno mogliśmy użyć większego wiertła. Z kolei w zadaniu związanym z wkręcaniem zamocowaliśmy w drewnie wkręt o wymiarach 260 x 8 mm (niepełny gwint). Okazało się, że to zadanie też na Maktecu nie zrobiło żadnego wrażenia, choć wydaje się, że są to graniczne wielkości wkrętu, z jakim poradzi sobie testowane elektronarzędzie.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Maktec MT071

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie13/36 mm
Maks. średnica montowanego wkrętu w drewnie/stali6 x 75/6 mm
Maks. moment obrotowy (wkręcanie twarde/miękkie)42/24 Nm
Maks. prędkość obrotowa (I/II bieg)400/1400 min-1
Uchwyt wiertarskiszybkomocujący 13 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,4 Ah
Waga z akumulatorem1,7 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments