Test wkrętarki akumulatorowej Makita BFS451

Makita BFS451 to akumulatorowa odmiana szybkoobrotowej wkrętarki do mocowania wkrętów w miękkich płytach kartonowo-gipsowych. Spory i wydajny akumulator sprawia, że urządzenie jest w stanie pracować równie skutecznie jak modele zasilane prądem zmiennym 230 V.

 

Prezentowana wkrętarka Maita BFS451 to klasycznej budowy narzędzie dla specjalistów zajmujących się montażem suchej zabudowy kartonowo-gipsowej. Technicznie nie różni się niczym od swoich „sieciowych” sióstr. W testowanym urządzeniu zastosowano wydajny silnik, który zapewnia prędkość obrotową wrzeciona do 4000 obr./min. Jest to ważne, ponieważ podczas prac montażowych montuje się tysiące wkrętów dziennie, więc wydajność ma tutaj pierwszorzędne znaczenie. W modelu akumulatorowym Makita BFS451 prędkość obrotową można regulować płynnie.

Konstrukcja mechaniczna i wydajne źródło zasilania w postaci litowo-jonowego akumulatora pozwalają montować narzędziem wkręty o maksymalnej średnicy 4 mm. Warto tutaj podkreślić, że możliwości te są głównie zasługą bardzo sprawnej baterii Li-Ion o dużym napięciu (18 V) i pojemności (3,0 Ah). Jej ładowanie trwa zaledwie 22 minuty.

W testowanej wkrętarce akumulatorowej Makita BFS451 spotkamy stosowane we wszystkich tego typu konstrukcjach sprzęgło kłowe. Powoduje ono załączenie przekładni pod wpływem nacisku bitu na wkręt. Wrzeciono zaczyna obracać się, gdy wkrętarka zostanie dociśnięta do wkrętu. Głębokość wkręcania reguluje się za pomocą nałożonego na uchwyt narzędziowy ogranicznika, czyli plastikowego pierścienia, którego przekręcanie powoduje chowanie lub wysuwanie się z głowicy bitu. Pełny obrót pierścieniem to zmiana głębokości wkręcania o około 1,5 mm. Pod plastikowym pierścieniem do regulacji głębokości wkręcania ukryty jest uchwyt narzędziowy – klasyczne gniazdo 6-kątne 1/4”, które zapewnia łatwość obsługi i szybką wymianę osprzętu.

 

Operator wkrętarki akumulatorowej Makita BFS451 do płyt kartonowo-gipsowych i miękkich materiałów drewnianych i drewnopodobnych ma bardzo proste zadanie. Do jego dyspozycji pozostają bowiem tylko dwa włączniki – spustowy z płynną regulacją prędkości obrotowej oraz słupkowy do zmiany kierunku obrotów. Przed rozpoczęciem wkręcania seryjnego użytkownik powinien jeszcze ustawić głębokość osadzania wkrętów. Warto w tym miejscu napisać, że prezentowana wkrętarka posiada diodę oświetlającą miejsce pracy. Niby gadżet, ale nie raz może uratować sytuację, gdy pod ręką nie ma zewnętrznego źródła światła. Na wysoki komfort pracy maszyną ma także wpływ hak, który służy do zaczepienia jej na pasie narzędziowym. Godny zauważenia jest fakt, że wersja bateryjna Makity waży tyle samo (1,5 kg) co podobne wkrętarki sieciowe japońskiego producenta.

Testy redakcyjne potwierdziły, że Makita BFS451 jest bardzo wygodna w użytkowaniu za sprawą swojej bezkablowości, a przy tym równie skuteczna co modele zasilane prądem zmiennym 230 V. To zasługa dużego i bardzo wydajnego akumulatora litowo-jonowego, które największymi zaletami są duża efektywność oddawania mocy i ułatwiona obsługa (możliwość doładowywania). W całości sprzęt prezentuje się doskonale. Jego praktyczne możliwości potwierdza test, w którym praktycznie nie mogliśmy zmierzyć czasu montażu 5-milimetrowych wkrętów w płycie kartonowo-gipsowej.

Autor:   Marek Pudło

 

 

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Makita BFS451

Zdolność wkręcania (wkręty do płyt gipsowych)4 mm
Uchwyt narzędziowy6-kątny 1/4”
Obroty na biegu jałowym0-4000/min
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/3,0 Ah
Ciężar netto1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments