Test wkrętarki akumulatorowej Kress 180 ATBS 1.5/3.0
Czym różni się wkrętarka Kress 180 ATBS 1.5/3.0 do płyt kartonowo-gipsowych od klasycznej wiertarko-wkrętarki akumulatorowej? Oprócz kształtu i wyglądu to praktycznie wszystkim.
Drugą istotną różnicą w budowie wkrętarki akumulatorowej Kress 180 ATBS 1.5 w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami wiertarko-wkrętarek jest zastosowanie specjalnego sprzęgła kłowego. Załącza ono napęd pod wpływem nacisku bitu na wkręt – wrzeciono zacznie obracać się wtedy, kiedy dociśniemy wkrętarkę do gwintowego elementu mocującego. Rozwiązanie to pozwala operować maszyną bez konieczności wyłączania zasilania, a więc szybko i bez przestojów w montażu płyt. Warto też dodać, że dzięki temu oraz możliwości płynnej regulacji prędkości obrotowej za pomocą włącznika spustowego osiągnięto wysoki komfort pracy i łatwość wkręcania.
Nie da się ukryć, że Kress jest inny także pod względem zastosowanego uchwytu. Nie ma tutaj zwykłego uchwytu wiertarskiego. Zastąpiono go uchwytem 6-kątnym 1/4”, na który dodatkowo zamocowana głowica do regulacji głębokości wkręcania. Pełny obrót nią o 360° to zmiana głębokości wkręcania o około 1,6 mm. Głowicę tę w razie potrzeby można szybko zdjąć i pracować bez ogranicznika głębokości.
Żadnych zmian nie potrzebowało natomiast źródło zasilania. W Kressie 180 ATBS 1.5/3.0 będziemy mieli do czynienia z litowo-jonowym akumulatorem, który jest stosowany w innych narzędziach niemieckiego producenta. Z urządzeniem może współpracować akumulator o napięciu 18 V w wersji kompaktowej (1.5 Ah) lub tradycyjnej (3.0 Ah). Pierwszy rodzaj baterii to rozwiązanie dla fachowców, którzy wkręcają mniej, ale za to w ciasnych miejscach. Druga konfiguracja jest gwarancją zapasu energii na cały dzień pracy. Na obudowach obu akumulatorów znajdziemy wskaźnik poziomu naładowania energią, który pomaga w planowaniu pracy i ładowania ogniw. Czas całkowitego ładowania baterii w ładowarce sieciowej wynosi 30 minut. Wkrętarka współpracuje też z opcjonalnym magazynkiem do seryjnego wkręcania wkrętów mocowanych na taśmach. Magazynek ten, o nazwie SMV, dostępny jest w ofercie Kress od wielu lat i pozwala na wkręcenie 50 wkrętów w czasie 50 sekund.
W testach praktycznych mocowaliśmy płytę kartonowo-gipsową do profilu aluminiowego za pomocą wkrętów o wymiarach 4 x 35 mm. Czynność wkręcenia jednego wkrętu zajmuje maszynie niespełna sekundę. Przy tym urządzenie jest małe, lekkie i wykonane z dużą dbałością o ergonomię pracy (wyprofilowania uchwytu i obłożenie go materiałem antypoślizgowym). Głowica do regulacji głębokości posiada 8 pozycji (co 45°), które ułatwiają ustawianie parametrów wkręcania (każdy obrót o 45° to zmiana głębokości o 0,2 mm).
Reasumując, wkrętarka Kress 180 ATBS 1.5/3.0 posiada wszystkie zalety najlepszych wkrętarek sieciowych, a przy tym jest znacznie łatwiejsza od nich w operowaniu, gdyż użytkownikowi nie przeszkadza kabel zasilający. Możemy więc swobodnie pracować nią daleko od źródeł zasilania. Porównując Kressa 180 ATBS 1.5/3.0 do wiertarko-wkrętarek chcieliśmy zwrócić uwagę, że jest on od nich zupełnie innym typem maszyny zasilanym z akumulatorów, mającym specjalnie zoptymalizowaną konstrukcję i parametry do wkręcania wkrętów o niewielkich średnicach.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Kress 180 ATBS 1.5/3.0
Maks. średnica wkrętów | 5 x 70 mm |
Maks. moment obrotowy | 8,5 Nm |
Maks. prędkość obrotowa bez obciążenia | 0-4200 min-1 |
Uchwyt wiertarski samozaciskowy | 8 mm |
Typ akumulatora | Li-Ion |
Napięcie/pojemność | 18 V/1,5 lub 3,0 Ah |
Waga | 1.6kg |