Test wkrętarki akumulatorowej Festool CXS

Marka Festool od niedawna ma w ofercie małą, uniwersalną wkrętarkę akumulatorową świetnie sprawdzająca się przy składaniu mebli i różnego rodzaju montażach. Zachęcająco wyglądają nie tylko jej parametry techniczne, ale także cena zakupu.

 

 

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Festool CXS to propozycja dla fachowców, którzy zajmują się różnego rodzaju pracami montażowymi. Można do nich śmiało zaliczyć instalatorów zabudowy meblowej, elektryków, elektrotechników, stolarzy, wykonawców instalacji komputerowych i monitoringu. CXS to niewielkie narzędzie zasilane litowo-jonowym akumulatorem o napięciu 10,8 V i pojemności 1,3 Ah, które zastępuje nie tylko tradycyjny wkrętak, lecz także

wiertarkę o mocy do 450 W, można nim bowiem wywiercić otwór w drewnie, metalu czy tworzywie sztucznym. Maksymalna średnica wierconego otworu w drewnie to 12 mm, a w stali – 8 mm. Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest jego masa, która wraz baterią i uchwytem nie przekracza kilograma.

Choć Festool CXS to mała wkrętarka, to jednak technologicznie wykonana według najwyższych standardów, np. silnik maszyny współpracuje z dwubiegową przekładnią. Na kolejnych przełożeniach wkrętarka osiąga maksymalnie 400 i 1200 obr./min (odpowiednio 1. i 2. bieg). Obroty są płynnie zmieniane za pomocą włącznika spustowego. Z kolei maksymalny moment obrotowy, jakim dysponuje urządzenie, to odpowiednio 16 i 10 Nm. Dwubiegowa przekładnia pozwala użytkownikowi stosować maszynę nie tylko do szybkich wierceń (2. bieg), ale także użyć jej do zamocowania całkiem sporego wkrętu (1. bieg). Dodatkowo parametry siły dokręcania mogą być regulowane (w zakresie 0,2-2,4 Nm) za pomocą pierścienia z 12 ustawieniami. Warto dodać, że jednostka napędowa jest zabezpieczona elektronicznie przed przeciążeniami i przegrzaniem. Czujnik termiczny w momencie wykrycia temperatury krytycznej (również w baterii) natychmiast wyłącza urządzenie i nie pozwala go uruchomić aż do momentu, w którym wszystkie parametry wrócą do normy.

W każdym urządzeniu sygnowanym logo Festool można znaleźć jakieś innowacyjne rozwiązanie, które trudno spotkać w maszynach innych producentów. Można by rzec, że wisienką na torcie w modelu CXS jest znany z innych wkrętarek Festool system mocowania osprzętu na wrzecionie. Prezentowane narzędzie korzysta bowiem z systemu Centrotec oraz ze złącza FastFix, które pozwala beznarzędziowo i sprawnie wymieniać nasadki FastFix. Wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, by w mgnieniu oka zamienić uchwyt Centrotec na tradycyjny uchwyt wiertarski lub na nasadkę kątową. Dzięki temu Festool CXS współpracuje i z osprzętem 6-kątnym, i z wiertłami cylindrycznymi.

Marka Festool jest łatwo kojarzona na rynku elektronarzędzi. Nie da się pomylić jej produktów z żadnymi innymi. Często firma idzie pod prąd panującym trendom. Tak też jest w przypadku kształtu prezentowanej maszyny. Wkrętarki akumulatorowe zasilane małymi bateriami to przeważnie konstrukcje pistoletowe, rzadziej w kształcie litery „T”. Zastosowany w Festool CXS zamknięty uchwyt w kształcie litery „D” to już w ogóle ewenement na skalę światową. W takiej rękojeści konstruktorom udało się zmieścić akumulator, pojemnik na 4 bity, diodę oświetlającą miejsce pracy oraz wygospodarować miejsce na zamocowanie haka do wieszania nieużywanej wkrętarki przy pasie narzędziowym. Dzięki takiej konstrukcji lepiej rozkładają się masy silnika i akumulatora, powodując, że dobrze wyważona wkrętarka świetnie leży w dłoni i nie męczy operatora nawet długotrwałym wkręcaniem.

Na koniec warto wspomnieć, że Festool CXS oferowany jest w dwóch wersjach wyposażenia – w pierwszej z jednym akumulatorem, ładowarką i dodatkowym uchwytem wiertarskim 8 mm i w drugiej z dwiema bateriami, ładowarką i dodatkowymi uchwytem wiertarskim 8 mm i kątowym.

Duże możliwości zastosowania Festool CXS potwierdził nasz test. Postawiliśmy wkrętarce dwa dość trudne zadania, tj. wkręcenie sporego ciesielskiego wkrętu 8 x 210 mm i wywiercenie za pomocą wiertła krętego otworu o średnicy 25 mm i głębokości 72

mm, a więc dwa razy przekraczającego maksymalną nominalną średnicę podawaną przez producenta. Okazało się, że wkrętarka z tym zadaniem poradziła sobie bardzo sprawnie i do tego bez żadnej zadyszki, wkręt bowiem zamontowaliśmy w czasie 7,8 s, a otwór wykonaliśmy w 10,8 s.

 

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Festool CXS

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)

0-400/0-1200 min-1

Maksymalna średnica wiercenia w drewnie/stali

12 /8 mm

Maksymalny moment obrotowy (I/II bieg)

16/10 Nm

Uchwyt

CENTROTEC 1/4”

Typ akumulatora/napięcie/pojemność/czas ładowania

Li-Ion/10.8 V/1,3 Ah/35-45 min

Waga

0,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments