TEST WKRĘTAKA AKUMULATOROWEGO BOSCH GO PROFESSIONAL

Bosch GO Professional to użyteczny wkrętak akumulatorowy dla profesjonalistów o rozmiarach niewiele większych od dużych monterskich wkrętaków ręcznych. Zasilany jest akumulatorem litowo-jonowym 3,6 V/1.5 Ah i przeznaczony jest do prac serwisowych oraz montażowych.

Akumulatorowy wkrętak Bosch GO Professional podłużnym kształtem swojej obudowy przypomina rękojeść dużych wkrętaków monterskich i kryje w sobie wiele rozwiązań ułatwiających i przyspieszających montaż/demontaż połączeń gwintowych. Wyposażono go w minisilnik elektryczny zasilanym prądem stałym o napięciu 3,6 V. Generuje on maksymalny twardy moment obrotowy o wartości 5.0 Nm (moment miękki – 2.5 Nm) oraz nadaje wrzecionu roboczemu obroty wynoszące 360 min-1. Wyposażony jest w sprzęgło nastawcze momentu obrotowego

z 5 stopniami regulacji. Wybiera się je pierścieniem nastawczym, czyli identycznie jak w wiertarko-wkrętarkach. Ustawiając pierścień w 6. pozycji oznaczonej skrótem MAX, blokujemy sprzęgło i tym samym umożliwiamy aplikację maksymalnego momentu obrotowego.
Wkrętaka akumulatorowego Bosch GO Professional możemy także użyć jak śrubokręta ręcznego i np. kontynuować nim montaż w przypadku rozładowania się akumulatora zasilającego. Pracę testowanym narzędziem ułatwia też szybki elektroniczny hamulec wrzeciona działający w momencie jego wyłączenia. Natomiast system Smart Stop zatrzymuje je, gdy bit wyślizgnie się ze łba wkrętu. Dzięki czemu nie dochodzi do jego zniszczenia.

Omawiany akumulatorowy wkrętak Bosch GO Professional możemy włączać dwojako: naciskając i przytrzymując przycisk włącznika głównego, albo dociskając narzędzie do montowanego/demontowanego łącznika gwintowego (śruby, wkrętu). Zwolnienie nacisku w obu wypadkach powoduje wyłączenie narzędzia. Takie rozwiązanie uruchamiania narzędzia, stosowane dotychczas w najbardziej zaawansowanych technicznie wkrętarkach do suchej zabudowy, jest bardzo wygodne i ułatwiające pracę w różnych sytuacjach roboczych. Np. z włącznika możemy skorzystać w miejscach trudno dostępnych, zaś z metody docisku tam, gdzie łatwo jest go wywierać lub jeśli musimy mocniej nacisnąć na łącznik gwintowany.

Co ważne, nad pracą akumulatorowego wkrętaka Bosch GO Professional czuwa elektronika (termiczny wyłącznik antyprzeciążeniowy). Wyłącza ona narzędzie w przypadku jego przeciążenia lub przekroczenia dopuszczalnej temperatury akumulatora. Można je włączyć dopiero, gdy osiągnęło optymalny zakres temperatur roboczych.
Osprzęt (bity, nasadki o niewielkich rozmiarach, adaptery) w akumulatorowym wkrętaku Bosch GO Professional montuje się w gniazdowym 6-kątnym uchwycie 1/4”. Czynność ta jest dziecinnie prosta w wykonaniu, gdyż odpowiednie akcesoria, czyli mające chwyt 6-kątny 1/4”, wsuwa się w uchwyt wkrętaka. Pewnie przytrzymuje je magnes, w który jest on wyposażony. Przez zastosowanie magnesu konstruktorzy z Boscha wyeliminowali często utrudniające obsługę mechanizmy blokujące osprzęt, które – naszym zdaniem – są zbędne ze względu na charakterystykę pracy testowanego narzędzia.

Biorąc pod uwagę wymiary dużego wkrętaka ręcznego, piórkową wagę (0,31 kg) oraz kształt obudowy pełniącej funkcję rękojeści i doskonale swoją formą dopasowanej do dłoni, akumulatorowy wkrętak Bosch GO Professional okazuje się być narzędziem o wysoce zaawansowanej ergonomii. Łatwo i wygodnie się go trzyma i równie komfortowo pracuje. Jak przystało na profesjonalną markę Bosch, wkrętak wykonano z najwyższej jakości materiałów, a miejsca styku jego obudowy z dłonią wyłożono miękką gumową okładziną, antypoślizgową, przyjemną w dotyku. Dzięki temu nie tylko ułatwiono wkręcanie mechaniczne, ale także ręczne.
Jak już wspominaliśmy, wkrętak akumulatorowy Bosch GO Professional zasilany jest z akumulatora Li-Ion o napięciu 3,6 V i pojemności 1.5 Ah. Nad procesem poboru energii i ładowania baterii czuwa elektronika ECP (Electronic Cell Protection). Zapewnia ona kompleksową ochronę przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy (w takim wypadku wyłącza narzędzie), głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. Testowany wkrętak akumulatorowy Bosch GO Professional dostarczany jest z zestawem 25 bitów i z końcówką Impact Control PH2. Na standardowym wyposażeniu narzędzia znajduje się też kabel micro-USB oraz niewielka ładowarka w kształcie wtyczki ze złączem USB. Narzędzie dostarczane jest w małej walizce L-BOXX Mini.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowego wkrętaka Bosch GO Professional

Podczas redakcyjnych testów akumulatorowego wkrętaka Bosch GO Professional użyliśmy go do montażu/demontażu (naprawy) urządzeń

AGD, mocowania przewodów w kontakcie elektrycznym i skręcania mebli. Redakcyjne próby pokazały, że w takich zastosowaniach ułatwia on pracę i przyspiesza ją. Co ważne, zmniejsza on obciążenie dłoni i zapobiega ich kontuzjom, które często spowodowane są użyciem wkrętaków ręcznych o wadliwej ergonomii. Bez problemu zamontujemy nim śruby do M8 lub wkręty o średnicach do 5 mm. Wkrętak można wykorzystać do wykonywania typowych połączeń metal-metal, metal-tworzywo sztuczne, tworzywo sztuczne-tworzywo sztuczne, drewno-drewno, drewno-metal, drewno-tworzywo sztuczne itd. We wkrętaku możemy stosować nie tylko bity – z powodzeniem można pracować nim za pomocą niewielkich nasadek z zabierakami 1/4” (należy je mocować za pośrednictwem adaptera) oraz mającymi 6-kątny uchwyt 1/4”. Podczas redakcyjnych prób w jednym z testów sprawdziliśmy też jego efektywność pracy, łącząc wkrętem 5 x 40 mm formatki meblowe z brzozy. Operację tę wykonaliśmy bardzo sprawnie, bo w 4,14 s. Nasze testy pokazały również, że akumulatorowy wkrętak Bosch GO Professional jest doskonałym narzędziem do mocowania łączników gwintowych w miejscach trudno dostępnych. Możemy nim bezproblemowo pracować w ciasnych przestrzeniach, gdzie jest mało miejsca na dłoń lub rękę i pokręcanie ręczne śrubokrętem jest niemożliwe albo bardzo utrudnione. Wtedy dużą jego zaletą okazuje się też możliwość doboru momentu obrotowego za pomocą sprzęgła oraz elektroniczny hamulec wybiegowy. Oba rozwiązania ułatwiają pracę i dzięki nim nie dochodzi do wykręcania dłoni w ostatniej fazie wkręcania lub wyślizgiwania się wkrętaka z ręki w przypadku, gdy jego pewne trzymanie jest utrudnione. Podczas redakcyjnych prób doceniliśmy także dwojaki system uruchamiania narzędzia. Naszym zdaniem, doskonale się sprawdza podczas pracy w ciasnych miejscach, gdzie ruchy dłoni są znacznie ograniczone.

Reasumując, Bosch GO Professional to najbardziej zaawansowany technicznie akumulatorowy wkrętak dostępny obecnie na rynku. Z powodzeniem możemy nim zastąpić śrubokręty ręczne i drobne wkrętarki w większości typowych operacji wykonywanych podczas lekkich prac serwisowych, mechanicznych, montażowych, naprawczych itd. Ponieważ katalogowa cena brutto akumulatorowego wkrętaka Bosch GO Professional to 321,01 zł, jest on doskonałą propozycją nie tylko dla profesjonalistów, ale także dla drobnych fachowców oraz majsterkowiczów, którzy cenią bezproblemową i wygodną profesjonalną pracę.

Dane techniczne akumulatorowego wkrętaka Bosch GO Professional

Napięcie zasilania3,6 V
Prędkość obrotowa360 min-1
Maksymalny moment obrotowy twardy/miękki5/2,5 Nm
Uchwytgniazdowy 6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/3,6 V/1,5 Ah
Obroty prawe/lewe+
Wybiegowy hamulec elektroniczny+
Podwójny system uruchamiania+
Regulacja momentu obrotowego6-stopniowa
Czas ładowania1,5 h
Waga0,31kg
pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments