Test wiertnicy magnetycznej POWERBOR PB35 FRV

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła wiertnica magnetyczna POWERBOR PB35 FRV. Jest to dość lekkie (13,8 kg) narzędzie doskonale nadające się do wiercenia na konstrukcjach stalowych i w różnych rodzajach stali.

Wiertnica magnetyczna POWERBOR PB35 FRV ma klasyczną konstrukcję, a więc składa się z dwóch podstawowych podzespołów: (1) zespołu wiertarskiego zamocowanego na ruchomym (opuszczanym i podnoszonym pionowo) łożu (2) stojaka wiertarskiego wyposażonego w elektromagnesy służące do montowania urządzenia na elementach stalowych.
Zespół wiertarski ma moc 960 watów. Jego wrzeciono jest osadzone na łożyskach igiełkowych, aby zapewnić dużą centryczność wykonywanym otworom. Zastosowano w nim mechaniczną przekładnię 1-biegową, prawe-lewe obroty i sterowanie elektroniczne

prędkością obrotową w zakresie 200-550 min-1 (bez obciążenia) i 150-360 min-1 (pod obciążeniem). Zespół umożliwia wiercenie frezami trepanacyjnymi o średnicy do 38 mm (węglikowe) i 35 mm (HSS) i gwintowanie w zakresie M6-M16. Wiertłami krętymi do metalu możemy
wykonywać nim otwory w stali o średnicy do 18 mm (od 13 mm wiertła z uchwytem 13 mm). Wyposażono go w uchwyt typu Weldon 19 mm. Można też zamontować w nim (przez specjalny adapter) klasyczny uchwyt wiertarski 13 mm (wyposażenie opcjonalne). Urządzenie ma grawitacyjny układ chłodzenia strefy obróbki ze zbiorniczkiem na chłodziwo.
Stojak wiertarski testowanej wiertnicy wyposażono w elektromagnes z zabezpieczeniem przed gwałtownym przepięciem, generujący pole magnetyczne o dużej gęstości. Jego siła przylegania wynosi 1000 kG (dla płyty stalowej o grubości 25 mm). Minimalna grubość elementu stalowego, w którym można wiercić z użyciem magnesu stojaka, to 12 mm.
Na boku stojaka magnetycznego wiertnicy POWERBOR PB35 FRV zamontowano panel sterujący. Rozmieszczono na nim włącznik główny urządzenia, który jednocześnie załącza elektromagnes, a także włącznik wiertarki oraz pokrętło do regulacji wielkości jej obrotów (od 200 do 550 min-1) oraz przełącznik kierunku obrotów. Oczywiście, bez uruchomienia elektromagnesu niemożliwe jest załączenie wiertarki. Dlatego najpierw uruchamiamy magnes włącznikiem głównym, a następnie wiertarkę. Panel sterujący zapewnia wygodną obsługę urządzenia, a wszystkie przyciski i ich funkcje są bardzo czytelne dla użytkownika.

POWERBOR_PB35FRV_02
W warsztacie redakcyjnym przeprowadziliśmy krótki test wiertnicy magnetycznej POWERBOR PB35 FRV, wykorzystując do tego frez trepanacyjny ze stali HSS o średnicy 22 mm produkcji Powerbor. Urządzenie wierciło tym frezem bez problemu w płycie stalowej o grubości 18 mm. Średni czas wiercenia otworów przez niewprawnego operatora wyniósł 81 s. W czasie przeprowadzonych prób wiertnica magnetyczna sprawowała się bez zarzutu i była łatwa w obsłudze, m.in. dzięki stosunkowo lekkiej wadze (13,8 kg) i ergonomicznemu panelowi sterującemu. Naszym zdaniem praktycznie może ją obsługiwać każda osoba, powinna być tylko przeszkolona w technice wiercenia frezami, aby umiała stosować prawidłowy nacisk na materiał obrabiany oraz dobierać prędkość obrotową frezu do jego średnicy i rodzaju stali, co pozwala tej maszynie efektywnie pracować.

Autor: LP

Dane techniczne wiertnicy POWERBOR PB35 FRV

Moc

960 W

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

200-550 min-1

Prędkość obrotowa pod obciążeniem

150-360 min-1

Obroty prawe/lewe

+

Maks. średnica wiercenia

38 mm

Maks. głębokość wiercenia

50 mm

Siła przylegania magnesów

1000 kG

Wymiary

395 x 95 x 300 mm

Waga netto

13,8 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments