TEST WIERTNICY DIAMENTOWEJ YATO YT-81980

Wiertnica YATO YT-81980 to urządzenie, którym możemy wiercić koronami diamentowymi na sucho i mokro, zarówno z ręki, jak i z wykorzystaniem specjalnego stojaka znajdującego się w wyposażeniu. Jej skuteczność sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Wiertnica diamentowa YATO YT-81980 przeznaczona jest do wiercenia diamentowymi koronami na mokro i sucho w takich materiałach, jak: beton, żelbeton, mur z cegieł, bloczki gazobetonowe itd. Zastosowano w niej silnik komutatorowy o mocy 2200 W i 1-biegową przekładnię. Napęd urządzenia generuje na biegu jałowym obroty wynoszące 1200/min. Możemy nim wiercić koronami diamentowymi o średnicach 12–180 mm i długościach 150-450 mm, które mocuje się na gwintowanym wrzecionie. Ponieważ rozmiar

gwintu to 1 1/4 UNC, w narzędziu możemy montować powszechnie dostępne korony diamentowe ze standardowym uchwytem gwintowym. Wiertnicę YATO YT-81980 wyposażono też w system chłodzenia koron z wężem do doprowadzenia wody chłodzącej. Można go podłączyć do sieci wodociągowej lub hydronetki za pomocą znormalizowanych szybkozłączek powszechnie wykorzystywanych w wężach ogrodowych (1/4″). Wielkość przepływu wody reguluje się za pomocą zaworu. Aby całkowicie wyeliminować ryzyko porażenia prądem operatora podczas pracy na mokro, w wiertnicy zastosowano wyłącznik różnicowo-prądowy. Aby ją uruchomić, należy go najpierw włączyć.

 

Urządzenie wyposażone jest w mechaniczne sprzęgło przeciążeniowe. Jego czułość jest tak ustawiona, że umożliwia bezpieczne wiercenie koronami w żelbetonie, o czym sami przekonaliśmy się podczas redakcyjnych testów. Pod względem skutecznej ochrony operatora przed przykrymi skutkami zakleszczenia korony w obrabianym materiale, naszym zdaniem, z powodzeniem konkuruje ze sprzęgłami elektronicznymi, a wiele takich rozwiązań przewyższa niewielkim kątem obrotu obudowy do momentu całkowitego rozłączenia napędu.

Gdy spojrzy się na YATO YT-81980, od razu rzuca się w oczy bardzo solidne wykonanie wiertnicy. Jej przekładnia ma mocną obudowę metalową, co oznacza pewne zamocowanie zespołu napędowego oraz dużą stabilność jego pracy i wytrzymałość na duże obciążenia. Operator wiercący z ręki ma do dyspozycji uchwyt główny pokryty okładziną antypoślizgową ze zintegrowanym włącznikiem zasilania z blokadą do pracy ciągłej, jak też uchwyt pomocniczy mocowany z przodu na szyjce oraz wspornik (kolbę) montowany w tyle obudowy silnika. Do mocowania uchwytu pomocniczego służy stalowa obejma umieszczona na stalowej szyjce wiertnicy. Można go także zamocować na korpusie naprzeciwko rękojeści głównej. Do wiercenia koronami o większych średnicach marka YATO oferuje specjalny stojak mocowany kotwami do obrabianej powierzchni i wyposażony w kolumnę zębatkową służącą do wywierania posuwu korony.

 

Podczas redakcyjnych testów wiertnicy diamentowej YATO YT-81980 wykonaliśmy przelotowe otwory na sucho. Najpierw wierciliśmy z ręki w bloczku z betonu B25 uzbrojonym stalowym prętem o średnicy 12 mm. W pierwszej próbie do wiercenia wykorzystaliśmy koronę YATO o średnicy 42 mm przeznaczoną do wiercenia na sucho. Otwór o długości 12 cm z przewierconym prętem zbrojeniowym 12 mm powstał w 7 min 25,16 s. Następnie na wrzecionie wiertnicy YT-81980 zamocowaliśmy koronę diamentową YATO o średnicy 68 mm i w tym samym materiale wykonaliśmy przelotowy otwór o długości 12 cm, przewiercając stalowy pręt zbrojeniowy 12 mm. Próba trwała 4 min 32,17 s. Następnie z użyciem stojaka w bloczku z betonu B30 wykonaliśmy otwór przelotowy o długości 6 cm koroną 68 mm w czasie 38,22 s. Stojak zamocowaliśmy z użyciem kotwy rozprężnej o średnicy 14 mm. Podczas wszystkich prób wiertnica YATO YT-81980 pracowała bardzo stabilnie i efektywnie. Dłuższe czasy uzyskane podczas pierwszych dwóch prób testowych spowodowane były przewiercaniem grubego stalowego pręta zbrojeniowego 12 mm. Znacznie lepszy wynik uzyskany koroną o większym rozmiarze wynika z wyższej jej prędkości obwodowej.

 

Reasumując, YATO YT-81980 to wszechstronne, mocne i bardzo skuteczne w wierceniu narzędzie. Doskonale sprawdza się w trudnym do wykonania wierceniu koronami diamentowymi w elementach z żelbetonu, takich jak stropy, ściany czy słupy nośne. Dzięki odpowiednio zoptymalizowanej konstrukcji mechanicznej i parametrom wiertnica YT-81980 zapewnia bezpieczną oraz wydajną pracę,

co potwierdziły nasze redakcyjne testy.

Prawidłowy montaż stojaka wiertarskiego na elemencie obrabianym

Fot. 1. Wywiercenie otworu o średnicy 14 mm

 

Fot. 2. Umieszczenie w otworze kotwy rozprężnej

 

Fot. 3. Ustawienie stojaka na obrabianym elemencie

 

Fot. 4. Zamocowanie przez podstawę stojaka w kotwie śruby M12 z podkładką

 

Fot. 5. Wstępnie zamontowana śruba mocująca stojak do obrabianego elementu

 

Fot. 6. Dokręcenie śruby mocującej stojak do obrabianego elementu

 

Fot. 7. Prawidłowo zamocowany stojak z wiertnicą YATO YT-81980 gotowy do wykonania wiercenia

pins

Dane techniczne wiertnicy diamentowej YATO YT-81980

Moc nominalna 2200 W
Średnica wiercenia w betonie 12-180 mm
Maks. głębokość wiercenia 450 mm
Obroty luzem 1200/min
Gwintowe mocowanie koron 1 1/4″ UNC
Metoda użycia z ręki lub na statywie
Wiercenie na mokro/sucho +/+
Waga 12kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar