TEST WIERTNICY DIAMENTOWEJ CARDI T1 MU EL

W ofercie wrocławskiej firmy ADIAM znajdują się profesjonalne wiertnice Cardi przeznaczone do wiercenia koronami diamentowymi. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej wiertnicy Cardi T1 MU EL.

 

Jak już informowaliśmy, Cardi to producent wiertnic diamentowych ceniony za ich wysoką jakość i trwałość oraz zaawansowanie techniczne i innowacyjność. Urządzenia te wytwarzane są we Włoszech i poddawane ścisłym kontrolom technicznym i jakościowym na każdym etapie produkcji. Do naszego warsztatu trafiła na testy wiertnica Cardi T1 MU EL. Wyposażono ją w wydajny silnik o mocy nominalnej 2200 W, który współpracuje z 3-biegową przekładnią. Na I biegu mamy do dyspozycji obroty wynoszące 530/min, na II –

1280/min, a na III – 1780/min. Dzięki zmianie przełożeń operator ma możliwość dobrania optymalnej prędkości i momentu obrotowego do używanego w danej chwili osprzętu (korony diamentowej) i/lub obrabianego materiału. Wiertnicą wywiercimy w betonie otwory o średnicach od 20 do 150 mm, zaś w murze (np. cegle klinkierowej czy silikatowej) – od 20 do 250 mm.
Testowana wiertnica jest wysoce zaawansowana technicznie – wyposażono ją w elektronikę pełniącą funkcję łagodnego rozruchu i sprzęgło, które nie tylko wyłącza urządzenie w przypadku zaklinowania się korony, ale także chroni je przed przeciążeniem. Zastosowano w nim też wyłącznik różnicowo-prądowy PRCD zabezpieczający operatora przed porażeniem prądem w przypadku pracy na mokro. Bezpieczeństwo pracy wiertnicą zwiększa też mechaniczne sprzęgło, które podczas pracy z ręki chroni operatora przed urazami w wypadku zablokowania się korony. W testowanym urządzeniu mamy też system chłodzenia wodnego do pracy na mokro z wężem doprowadzającym, który zakończony jest szybkozłączką umożliwiającą łatwe, beznarzędziowe podłączenie go do źródła wody (hydronetki lub sieci wodnej) oraz wyposażony w zawór do regulacji jej przepływu.


Konstruując wiertnicę T1 MU EL, inżynierowie z Cardi zadbali o jej trwałość i wytrzymałość. W urządzeniu zastosowano wytrzymałą obudowę aluminiową, jedynie rękojeść wykonana jest z tworzywa sztucznego. Stalowe, utwardzane mechanizmy przekładni pracują w kąpieli olejowej, co zapewnia im długą żywotność. Korony montuje się na standardowym wrzecionie uniwersalnym pozwalającym na montaż zarówno wierteł koronowych z uchwytem 1 1/4” jak i 1/2”, co umożliwia stosowanie tego typu narzędzi oferowanych przez wielu dostawców i eliminuje kłopoty związane dostępnością osprzętu.

Cardi T1 MU EL ma tzw. konstrukcję wiertarkową – w tylnej części maszyny znajduje się duży uchwyt główny w kształcie litery „D” ze zintegrowanym włącznikiem zasilania, a w przedniej – długa rękojeść pomocnicza, którą można ustawiać w dowolnej pozycji kątowej. Urządzenie jest więc przystosowane do pracy z ręki lub ze stojaków wiertarskich oraz wiercenia na mokro lub sucho.


Na koniec kilka zdań o systemowości wiertnicy Cardi T1 MU EL i bogatej gamie osprzętu oferowanej przez wrocławską firmę Adiam, która jest przedstawicielem włoskiego producenta na polskim rynku. W jej ofercie są specjalne mocowania (kotwy, śruby) do montowania stojaków Cardi w różnych rodzajach materiałów, hydronetka, pierścienie do odprowadzania wody, zestaw do odkurzania, jak też szeroki wachlarz koron diamentowych do wiercenia na mokro i sucho. Wiertnica T1 MU EL może współpracować z różnymi statywami Cardi, jednakże najbardziej odpowiednim dla niej ich modelem jest L180. Jest to lekki, stabilny statyw pozwalający na wykonanie otworów o średnicy do 180 mm. Wiertnicę montuje się w nim za pomocą zaciskowego uchwytu szybkomocującego. Stojak umożliwia wiercenie pod kątem do 45°. Mocuje się go do podłoża za pomocą dybli. Wiertnica Cardi T1 MU EL sprzedawana jest w zestawie ze stojakiem L180, który oznaczono jako C180.

Podczas redakcyjnych testów wiertnicy Cardi T1 MU EL wykonaliśmy przelotowe otwory w bloku z betonu C30/C35 o długości 120 mm i średnicy 172 mm pod

kątem 90°, wykorzystując do tego obroty II biegu (1280/min) i statyw L180. Do wiercenia wykorzystaliśmy koronę Adiam MAGNUM przeznaczoną do wiercenia na mokro oraz chłodzenie wodą z sieci. Przewiercenie twardego bloczka betonowego trwało 3 min i 4 s. Następnie tą samą koroną wierciliśmy w jeszcze twardszym profilowanym elemencie (tzw. korytko) ze starego betonu, którego twardość oceniliśmy na ponad C45. Wykonanie otworu przelotowego w nim o średnicy 172 mm i głębokości 100 mm zajęło nam 2 min 56 s. W obu próbach testowych wiercenie przebiegało stabilnie (bez zwolnień) i efektywnie, o czym świadczą uzyskane czasy wierceń.
Reasumując, nie dziwi nas uzyskana spora szybkość wiercenia, gdyż wiertnica Cardi T1 MU EL dysponuje dużą mocą, co jest niezmiernie istotne podczas wykonywania otworów koronami diamentowymi. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i w transporcie, zaawansowane techniczne, odporne na błędy operatorów oraz trwałe, o czym poinformowały nas ekipy budowlane wykorzystujące testowaną wiertnicę w codziennej pracy.

 

Dane techniczne wiertnicy diamentowej Cardi T1 MU EL

Moc nominalna/zasilanie 2000 W/230 V, 50 Hz
Liczba biegów 3
Obroty (I/II/III bieg) 520/1260/1750 min-1
Maks. średnica otworu w betonie/murze 150/250 mm
Zakres średnic wiercenia w betonie/murze 20-150/20-250 mm
Gwint złącza 1 1/4”+1/2″
Przyłącze wodne +
Mocowanie silnika na stojaku uchwyt szyjkowy 60 mm
Masa 6,5 kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar