TEST WIERTŁA DO GLAZURY ALPEN C PROTECTOR

Dokładne wiercenie glazurze, w tym w bardzo twardym gresie, bez ryzyka pęknięć materiału wymaga specjalistycznych narzędzi odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych z wysokiej jakości materiałów. Dlatego przyjrzeliśmy się bliżej wiertłu Alpen C PROTECTOR.

Wiertło Alpen C PROTECTOR pod względem konstrukcyjnym jest odmianą klasycznych wierteł do szkła. Różni się pewnymi szczegółami konstrukcyjnymi, które decydują, że przeznaczone jest głównie do wiercenia w glazurze. Jego grot nie ma spłaszczonej stożkowatej formy elipsoidalnej, tak jak wiertło do szkła, lecz złożony spłaszczony kształt ostrosłupowy z

wyraźnie zaostrzonym spiczastym wierzchołkiem centrującym i dwoma ostrzami służącymi do poszerzania otworu w miarę zagłębiania się narzędzia w obrabianą glazurę. Ostry spiczasty wierzchołek umożliwia bardzo dokładne punktowe wiercenie i eliminuje ślizganie się wiertła po płytkach w początkowej fazie wykonania otworu. Omawiany grot jest wykonany z bardzo dobrej jakości węglika spiekanego, specjalnie dobranego do obróbki glazury, w tym bardzo twardej. Grot osadzony jest w stalowej szyjce o przekroju walca, która na odcinku połączenia z nim przybiera kształt stożkowy. Dzięki temu powierzchnia styku grota i szyjki jest zwiększona w stosunku do poprzednika wiertła C PROTECTOR, cenionego na rynku wiertła Keramo Extreme. Tak wykonane połączenie grota i stalowej szyjki jest bardzo mocne oraz wytrzymałe na ekstremalne warunki pracy, w tym wysokie temperatury powstające podczas wiercenia. Wiertło C PROTECTOR, naszym zdaniem, wyznacza nowy standard żywotności dla tego typu narzędzi klasy profesjonalnej.

Uzyskany wynik wiercenia w glazurze ściennej

Jednakże na tym nie kończą się różnice pomiędzy wiertłami C PROTECTOR i Keramo Extreme. Szyjka C PROTECTORa jest wyraźnie krótsza, przez co zmniejszono siły skręcające i zredukowano drgania powstające podczas wiercenia i tym samym zwiększono trwałość narzędzia, jak też wyeliminowano pękanie płytek powodowane przez wibracje. Ich obniżenie, co warto tu zauważyć, ma też pozytywny wpływ na jakość i dokładność wykonywanych otworów. Szyjka wiertła C PROTECTOR rozszerza się w walcowany korpus o średnicy 10 mm, którego końcowy odcinek o długości 3,3 cm pełni funkcję uchwytu. Aby zapewnić mocne i pewne mocowanie w uchwytach wiertarskich, nadano mu profil 6-kątnej gwiazdy. Wyeliminowano więc ślizganie się narzędzia w ich szczękach. Dlatego doskonale nadaje się ono do montowania w wiertarkach i wiertarko-wkrętarkach, które wyposażane są uchwyty szybkomocujące (bezkluczykowe) o mniejszej sile mocowania niż klasyczne kluczykowe uchwyty wiertarskie.
Wiertło C PROTECTOR przeznaczone jest do wiercenia bezudarowego w płytkach ceramicznych, terakocie i gresach o twardości do 9 w skali Mohs/Ritz. Austriacki producent, firma Alpen, zaleca wiercenie nim z obrotami do 600/min. Wiertła C PROTECTOR oferowane są w średnicach 5, 6, 8, 10 12, 14 mm. Można je nabyć pojedynczo lub w 2- lub 3-sztukowych zestawach, jak również w 2-sztukowych zestawach z wiertłami udarowymi Profi Beton. W konfiguracji z wiertłami Profi Beton wiertła C PROTECTOR dostępne są w średnicach 5, 6, 8 i 10 mm.

Uzyskany wynik wiercenia w twardej glazurze ściennej

Zanim opowiemy o redakcyjnych testach, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego Alpen promuje technologię stosowania dwóch wierteł podczas wiercenia w glazurze. Jak wiadomo, płytki ceramiczne przyklejone są do jakiegoś podłoża. Przeważnie w Polsce jest to silka, porotherm, beton komórkowy, cegła lub beton. Jak łatwo

zauważyć, materiały stosowane na podłoża znacznie różnią się od przyklejanej do nich glazury. Dlatego potrzebujemy jednego specjalistycznego wiertła do glazury, a drugiego do tych materiałów. Zatem samo wiertło do ceramiki albo cegły czy betonu nam nie wystarczy do prawidłowego wywiercenia otworów w takim „duecie” materiałowym.
Redakcyjne testy wiertła Alpen C PROTECTOR wykonaliśmy na glazurze ściennej o różnej twardości i gresie podłogowym, wiercąc z obrotami rzędu 400-500/min wiertarko-wkrętarką i wiertarką bezudarową. Otwory wiercone w płytkach na podłożu z silki i cegły pogłębialiśmy wiertłami widiowymi Alpen Profi Beton, zaś w przypadku podłoża betonowego użyliśmy wiertła SDS-plus Alpen FORCE X i młotowiertarki. W teście 1. wykonaliśmy otwór w ceramicznych płytkach ściennych o średniej twardości na popularnym podłożu z bloczków silka. Zadanie zrealizowaliśmy bardzo sprawnie, uzyskując wysoką jakość i dokładność otworu. Następnie wierciliśmy w twardych ceramicznych płytkach ściennych położonych na popularnym podłożu z czerwonej cegły. Podobnie jak w przypadku testu 1. uzyskaliśmy wysoką jakość i dokładność otworu. W ostatnim z testów wywierciliśmy otwór w bardzo twardych gresowych płytkach podłogowych na podłożu betonu C20. Operacja przebiegała efektywnie. W wyniku niej, podobnie jak w dwóch poprzednich testach, uzyskaliśmy otwór o wysokiej jakości i dokładności. Co ważne, testy potwierdziły, że wiertło Alpen C PROTECTOR umożliwia łatwe uzyskanie punktowej dokładności wiercenia. Nie ślizga się po szkliwionej glazurze i tym samym nie utrudnia prawidłowego wykonania pierwszej fazy wiercenia.

Uzyskany wynik wiercenia w gresie

Redakcyjne testy pokazały, że wiertło Alpen C PROTECTOR zapewnia szybkie tempo wiercenia glazurze, a przy tym umożliwia uzyskanie bardzo dobrych rezultatów jakościowych i eliminuje do zera ryzyko pękania płytek. Naszym zdaniem, znacznie ułatwia uzyskanie wysokiej dokładności wiercenia, co ma szczególne znaczenie dla precyzji montażu, która warunkuje estetykę pomieszczeń, do których wykończenia użytoglazury.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments