TEST WIERTEŁ WIDIOWYCH JUFISTO CERAMIKA

Wiertła Jufisto CERAMIKA, jak wskazuje ich nazwa, są narzędziami przeznaczonymi do bezudarowego wiercenia w różnego rodzaju materiałach ceramicznych.

 

Wiertła konstrukcyjnie są bardzo podobne do testowanych Jufisto MULTIDRILL. Mają taką samą geometrię ostrzy, jakość widii oraz rodzaj uchwytu (chwyt walcowy). Od wierteł wielozadaniowych odróżnia je węższa spirala odprowadzająca, oraz niebieski kolor wykończenia powierzchni ułatwiający użytkownikowi rozróżnienie przeznaczenia wiertła po wyjęciu go z opakowania. W trakcie wiercenia w materiałach ceramicznych o grubości nieprzekraczającej 20 mm ilość powstającego urobku nie jest tak duża jak w przypadku głębokich wierceń w materiałach budowlanych, zatem zastosowanie szerokich spirali odprowadzających nie jest konieczne w przypadku wierteł Jufisto CERAMIKA. Wiertła

te dostępne są w wersjach o średnicach: 4 (długość –75 mm), 5 (85), 6 (100), 8 (120), 10 (120) i 12 (150).

Jufisto_Ceramika-1

Podczas redakcyjnych prób przetestowaliśmy wiertła Jufisto CERAMIKA o średnicy 6 i 8 mm. Do ich napędu użyliśmy wiertarki akumulatorowej Metabo SBE 18 LTX (zastosowane obroty – 0-1000/min, zasilanie akumulator Li-Ion – 18 V/5,2 Ah). Najpierw wiertłem 6 mm wierciliśmy w grubej płytce podłogowej (10,5 mm) otwór przelotowy. Zajęło to nam 5,07 s. Następnie w ceramicznej płytce ściennej o grubości 8 mm wykonaliśmy otwór wiertłem 8 mm. Operacja ta trwała 3,88 s. Dodatni kąt natarcia spirali odprowadzającej pozwolił na stosunkowo szybkie wykonanie otworów w ceramice, przy równoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności wykończenia (krawędzie otworów pozostały wolne od wyszczerbień).

Jufisto_Ceramika-3

Jufisto_Ceramika-2

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar