TEST WIERTEŁ UDAROWYCH DEDRA

Wiertła udarowe Dedra to dwuostrzowe wiertła węglikowe z uchwytem cylindrycznym przeznaczone do stosowania w wiertarkach udarowych. Wywiercimy nimi szybko otwory w murze, cegle, bloczkach betonowych, płytkach ceramicznych itd.

Dedra_wiertla_udar-1

Zanim zdamy relację z naszego testu, opowiemy o właściwościach nowych wierteł udarowych Dedra przeznaczonych do wiercenia w murze, cegle, niezbyt twardych bloczkach betonowych, płytkach ceramicznych itd. Są one wykonane z wysokiej jakości stali narzędziowej i odznaczają się wysoką trwałością. Zastosowane w nich ostrze z węglików spiekanych (tzw. widia) ma wysoką twardość i

wytrzymałość na ścieranie oraz optymalną geometrię. Zamocowane jest do głowicy narzędzia metodą lutowania na twardo, co – jak wiadomo – zapewnia połączeniu tych elementów wysoką wytrzymałość na udary i temperaturę. Ostrze głowicy wiertła ma ostry czubek, którego zadaniem jest umożliwienie wiercenia dokładnie punktowego bez wstępnego nawiercania. W narzędziu zastosowano spiralę 2-zwojną zapewniającą szybkie usuwanie urobku, co wydatnie zwiększa szybkość wiercenia. Testowane wiertła udarowe dostępne w średnicach 4–12 mm i długościach całkowitych 80–200 mm. W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy wiertła udarowe Dedra o średnicach 6, 8 i 10 mm, wiercąc nimi w bloczku z betonu w C16/20 za pomocą wiertarki udarowej Dedra DED7960 (moc – 900 W, obroty – 2800/min). Podczas prób wykorzystaliśmy udarowy tryb pracy elektronarzędzia. Uzyskaliśmy następujące prędkości wiercenia: 4,34 mm/s (średnica wiercenia – 10 mm), 5,82 mm/s (8 mm) i 6,78 mm/s.

Dedra_wiertla_udar-4

Wyniki te świadczą o wysokiej wydajności tych narzędzi i o dobraniu dla nich odpowiedniej geometrii zarówno ostrza z węglików spiekanych, jak i samej spirali. Na podstawie testów możemy zasadnie wnioskować, że szybko poradzą sobie z wierceniem w cegłach, murze czy płytkach ceramicznych. Naszym zdaniem wiertła udarowe Dedra bardzo dobrze sprawdzą się podczas różnorakich prac remontowych i montażowych oraz wyposażania wnętrz.

pins

Dedra_wiertla_udar-2

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments