TEST WIERTEŁ SZALUNKOWYCH INSTALACYJNYCH HIKOKI PROLINE

W ofercie akcesoriów marki HiKOKI pojawiły się wiertła szalunkowe instalacyjne Proline. Ich gama pokrywa w 100% zastosowanie tego typu osprzętu w budownictwie i instalatorstwie. Dlatego narzędziom tym dokładnie przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

Wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline pod względem konstrukcyjnym części roboczej to klasyczne wiertła spiralne z niezmodyfikowanym ścinem. Jak wiadomo, takich narzędzi używa się głównie do wiercenia w metalach. Można je jednakże, jak pokazuje praktyka budowlana i rzemieślnicza, z powodzeniem stosować do wiercenia w drewnie czy materiałach

drewnianych, a nawet gipsowych, betonie komórkowym itp. Nie zapewniają one jednak wysokiej jakości wykonania otworów zarówno pod względem ich dokładności, jak i jakości. Dlatego używane są do wiercenia zgrubnego – a więc tam, gdzie wysokie wymagania jakościowe nie są istotne. Wykonuje się nimi otwory w płytach OSB, deskach drewnianych (szalunkach), belkach, płytach gipsowych, materiałach izolacyjnych (wełna mineralna, styropian), betonie komórkowym itp. Ponieważ wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline mają długie uchwyty, doskonale nadają się do wiercenia w miejscach trudno dostępnych, których – jak wiadomo – nie brakuje w remontowanych lub nowo wznoszonych budynkach, szczególnie wykonanych z materiałów drewnianych. Narzędzia te wykorzystują ekipy budowlane, a także instalatorzy: elektrycy, hydraulicy itd.


Testowane wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline wykonano ze stali chromowo-wanadowej zgodnie ze standardem wyznaczonym przez normę DIN 7490. Mają one najprostszą z możliwych geometrię krawędzi skrawających, czyli skręcone krawędzie stożkowate, połączone krawędzią poprzeczną zwaną ścinem. Ich kąt wierzchołkowy to 118°. Taka jego wartość zapewnia w przypadku obróbki wymienionych materiałów dobre centrowanie otworu i szybkie postępy w pracy. Wiertła mają duże rowki spiralne, które przeciwdziałają zakleszczaniu się ich i umożliwiają szybkie odprowadzenie urobku powstającego podczas wiercenia, co pozytywnie wpływa na jego wydajność. Zastosowano w nich przedłużone uchwyty walcowe o średnicy do 13 mm lub SDS-plus. Uchwyty mają długość 27,6 cm (wiertła o długości roboczej 35 cm) lub 47 cm (55 cm). Ich połączenie z częścią roboczą wiertła jest wzmocnione, aby zapewnić narzędziom wysoką trwałość i wytrzymałość na wysokie przeciążenia aplikowane nim podczas pracy. Z kolei uchwyty SDS-plus w wersjach wierteł przeznaczonych do stosowania z młotowiertarkami zostały dodatkowo zahartowane, co zapewnia im wysoką odporność na odkształcenia mechaniczne i ścieranie. Jak łatwo zauważyć, trwałość uchwytu SDS-plus warunkuje przydatność testowanych wierteł do pracy z tego typu elektronarzędziami. W przypadku jego uszkodzenia narzędzie nie nadaje się do stosowania. Wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline dostępne są w średnicach: 8-24 mm (długość całkowita – 400 mm, uchwyt walcowy), 8-30 mm (600 mm, uchwyt walcowy), 10-22 mm (400 mm, uchwyt SDS-plus) i 10-30 mm (600 mm, uchwyt SDS-plus).


W testach redakcyjnych sprawdziliśmy wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline o średnicy 20 mm z uchwytami walcowym i SDS-plus o długościach odpowiednio 27,6 cm (długość całkowita – 400 mm) i 47 cm (600 mm). Najpierw wiertłem z uchwytem walcowym zamontowanym w wiertarko-wkrętarce HiKOKI/HITACHI DV18DBL2 (napięcie zasilania – 18 V, obroty I/II bieg – 0-500/0-2100 min-1, maksymalny moment obrotowy – 130 Nm, akumulator zasilający – Multi-Volt 36-18 V/2.5-5.0 Ah) wykonaliśmy w przygotowanych testowych szalunkach w jednej operacji dwa otwory przelotowe w naprzeciwległych deskach sosnowych o grubości 30 mm, co zajęło nam 42 s. Następnie wierciliśmy w szalunku z płyt OSB o grubości 1,75 cm, wykonując też dwa otwory w jednej operacji w czasie 34,76 s. W kolejnych dwóch testach wzięło udział wiertło szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline z uchwytem SDS-plus. Wierciliśmy nim

z użyciem akumulatorowej młotowiertarki HiKOKI/Hitachi DH 18DBL (napięcie zasilania – 18 V, obroty – 0-1050/min, częstotliwość udarów – 0-3950 udarów/min, akumulator zasilający – Multi-Volt 36-18 V/2.5-5.0 Ah). Najpierw w sklejce budowlanej Steico o grubości 4,7 cm wykonaliśmy otwór przelotowy w czasie 31,80 s. Testy zakończyliśmy wywierceniem otworu przelotowego w belce sosnowej o grubości 5 cm. Zadanie to zajęło nam 10,24 s. Nasze wrażenia z testów są następujące. Wiertła wiercą bardzo konsekwentnie, zapewniając szybkie postępy w pracy. Przyspieszają one znacznie od momentu wejścia łysinek do pracy.
Naszym zdaniem, wiertła szalunkowe instalacyjne HiKOKI Proline są przykładem wysokiej jakości wykonania tego typu narzędzi i rygorystycznego zachowania normy DIN 7490. Dzięki temu zapewniają wysoką efektywność wiercenia i zmniejszają koszty pracy ekip budowlanych, instalatorskich itd.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments