TEST WIERTEŁ STOŻKOWYCH YATO YT-44730
Marka YATO rozszerzyła swoją gamę akcesoriów do obróbki elementów metalowych o wiertła stożkowe HSS. Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy ich zdolność do wiercenia w blachach stalowych.
YATO swoje wiertła stożkowe oferuje w 3-elementowym zestawie oznaczonym jako YT-44730. Narzędzia te wykonano ze stali szybkotnącej HSS i przeznaczono do wiercenia przelotowego w twardych stalach stopowych, aluminium i PVC, przy czym maksymalna grubość obrabianych nimi elementów to 4 mm. Budowa wierteł pozwala na zatrzymanie wiercenia w dowolnym momencie, w przeciwieństwie do wierteł stopniowych, którymi
możemy wiercić wyłącznie według rozmiarów stopni. Pierwsze z wierteł wchodzących w skład zestawu YT-44730 umożliwia wiercenie otworów o średnicach 3–14 mm, drugie – 8–20 mm, zaś trzecie – 16–30 mm. Zakres pracy omawianego zestawu wynosi więc 3–30 mm. Wiertła stożkowe umożliwiają też rozwiercanie otworów wykonanych w cienkościennych elementach metalowych i PVC z zachowaniem liniowej zmienności średnic. Warto tu nadmienić, że trzecim wiertłem zestawu możemy nie tylko wykonać otwory przelotowe czy operację ich rozwiercania w materiałach o grubości do 4 mm, ale także fazować otwory o średnicy 0–14 mm. Ma ono bowiem ostrza pilotujące o średnicy 7 mm i kącie wierzchołkowym 120°, połączone ze stożkowymi ostrzami o kącie 45° skrawającymi w zakresie średnic 7–16 mm. Omawiane wiertła, dzięki samoczynnemu centrowaniu się na zaokrąglonych, tj. wklęsłych lub wypukłych powierzchniach, doskonale nadają się do wiercenia w rurach itp. Ich dwa rowki wiórowe efektywnie usuwają urobek, dzięki czemu możliwe jest szybkie odprowadzanie ciepła podczas wiercenia i uniknięcie przypalenia materiałów oraz rozhartowania ostrzy, które skutkuje ich stępieniem. Wiertła stożkowe YATO wyposażono w chwyt walcowy służący do mocowania ich w kluczykowych lub szybkomocujących uchwytach wiertarskich wiertarek lub wiertarko-wkrętarek.Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy otwory w blachach stalowych. Do napędu wierteł użyliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD o obrotach 0–1850/min (II bieg) zasilanej z akumulatorów Li-Ion 18 V/5,0 Ah. Najpierw wiertłem do wiercenia w zakresie 3–14 mm wykonaliśmy w blasze płaskiej o grubości 1,5 mm otwór 14 mm. Powstał on w czasie 34,61 s. Następnie wywierciliśmy w stalowej blasze trapezowej o grubości 1 mm otwór 30 mm. To zadanie testowe wykonaliśmy wiertłem o zakresie wiercenia 16–30 mm w czasie 35,74 s.
Reasumując, testowane wiertła stożkowe YATO umożliwiają szybkie wiercenie w blachach stalowych i aluminiowych oraz elementach wykonanych z PVC. Naszym zdaniem narzędzia te sprawdzą się w pracach wykonywanych przez elektryków, monterów instalacji wentylacyjnych, blacharzy samochodowych oraz dekarzy, jak też mechaników zajmujących się serwisowaniem pojazdów, maszynitp.
pins