TEST WIERTEŁ STOPNIOWYCH YATO YT-44741

W br. do oferty uniwersalnych narzędzi skrawających YATO dołączyły wiertła stopniowe YT-44740 i YT-44741. Przydatność wierteł YT-44741 do wiercenia otworów w blachach stalowych sprawdziliśmy, posługując się wiertarko-wkrętarką YATO YT-82782.

 

Wiertło YATO YT-44741 przeznaczone jest do wiercenia w wysokogatunkowej stali nierdzewnej, konstrukcyjnej i walcowanej na zimno, w metalach kolorowych, blachach stalowych oraz tworzywach sztucznych. Testowane narzędzie wykonano ze stali szybkotnącej HSS 4241 i pokryto azotkiem tytanu (TiN), który zwiększa żywotność narzędzi skrawających i zmniejsza tarcie w strefie obróbki. Dzięki temu wiertła z takim pokryciem szybciej wiercą w porównaniu do standardowych tego typu narzędzi z HSS. Wiertło YT-44741 jest 10-stopniowe (średnice wierconych otworów

– od 4 do 22 mm, co 2 mm). Stopniowanie kolejnych średnic jest tak wykonane, aby można było wiercić otwory ze sfazowaną krawędzią i bez zadziorów w materiałach o grubości do 4 mm. Dzięki samoczynnemu centrowaniu wiertła na zaokrąglonych i śliskich powierzchniach doskonale nadaje się ono do wiercenia w rurach i obłych powierzchniach. Dwa stożkowe rowki wiórowe szybko transportują urobek, dzięki czemu efektywnie jest również odprowadzane ciepło ze strefy obróbki, w tym podczas wiercenia w twardych gatunkach stali. Wiertło wyposażono w chwyt walcowy do mocowania w standardowych uchwytach wiertarskich wiertarek i wiertarko-wkrętarek.

wiertl_stopn_YATO_YT-44741-3

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy otwory w blachach stalowych: z miękkiej stali (grubość – 0,5 mm, średnica otworu – 22 mm), średnio twardej (grubość – 1,3 mm, średnica otworu – 16 mm) i twardej konstrukcyjnej (grubość – 2,1 mm, średnica otworu – 14 mm), używając do tego wiertarko-wkrętarki YATO YT-82782 (obroty I/II bieg: 0–440/0–1650 min-1, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/2.0 Ah). W przypadku twardej blachy konstrukcyjnej rozwiercaliśmy otwór o średnicy 5 mm. Uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 4,1 s (blacha miękka, II bieg), 24,85 s (średnio twarda, II bieg), 58,09 s (twarda konstrukcyjna, I bieg, rozwiercanie od 5 mm).

wiertl_stopn_YATO_YT-44741-56

Podczas wiercenia z dużymi prędkościami obrotowymi (II bieg) nie dochodziło do znacznego wzrostu temperatury w strefie obróbki, co jest wynikiem pokrycia wiertła powłoką z azotku tytanu. Pełni ona więc prawidłowo swoją rolę, zwiększając żywotność narzędzia i szybkość wiercenia.

wiertl_stopn_YATO_YT-44741-1

Reasumując, testowane stopniowe wiertło YATO YT-44741 doskonale sprawdza się z coraz bardziej popularnymi elektronarzędziami bezprzewodowymi i odznacza się przy tym wysoką trwałością. Umożliwia szybkie punktowe rozpoczynanie wiercenia oraz dużą jego dokładność. Użyteczność testowanego wiertła YATO YT-44741, naszym zdaniem, wysoko ocenią profesjonaliści: elektrycy, monterzy systemów wentylacji, szaf rozdzielających energię elektryczną, szaf i stołów warsztatowych, fachowcy zajmujący się wyposażaniem wnętrz, jak też mechanicy pracujący w warsztatach samochodowych, naprawiający AGD itd. Nadmieniamy, że w ofercie YATO znajdziemy także analogicznie wykonane wiertło stopniowe YT-44740 o 12-stopniowym zakresie średnic wiercenia od 6 do 38 mm, które jest szczególnie użyteczne dla elektryków.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar