TEST WIERTEŁ STOPNIOWYCH I STOŻKOWYCH FASTER TOOLS FIRMY EGA

Nowością w ofercie uniwersalnych narzędzi skrawających firmy EGA są dwa wiertła: stopniowe i stożkowe FASTER TOOLS. Efektywność ich pracy sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

EGA_wiertl_stopn-1

Wiertła stopniowe i stożkowe FASTER TOOLS wykonano ze stali szybkotnącej HSS, pokryto powłoką z azotkiem tytanu, który zwiększa żywotność narzędzi i przyspiesza pracę w porównaniu do tradycyjnych wierteł HSS. Testowane wiertła przeznaczone są do wiercenia w wysokogatunkowej stali nierdzewnej, konstrukcyjnej i walcowanej na zimno, w metalach kolorowych, blachach stalowych oraz tworzywach sztucznych. Wiertło stopniowe posiada 5 stopni wiercenia: 4,

6, 8, 10 i 12 mm. Stopniowanie kolejnych średnic jest tak wykonane, aby można było wiercić otwory ze sfazowaną krawędzią i bez zadziorów w materiałach o grubości do 4 mm.

EGA_wiertl_stopn-2

Wiertło stożkowe pozwala na fazowanie i rozwiercanie otworów z zachowaniem liniowej zmienności średnic w zakresie od 8 mm do 20 mm. Możliwe jest zatem rozwiercanie bezstopniowe materiałów o większej grubości. Dzięki samoczynnemu centrowaniu wierteł na zaokrąglonych i śliskich powierzchniach doskonale nadają się one do wiercenia w rurach i obłych powierzchniach.

EGA_wiertl_stopn-3

Dwa spiralne rowki wiórowe efektywnie odprowadzają urobek, dzięki czemu szybkie jest również odprowadzanie ciepła podczas wiercenia w twardych gatunkach stali. Oba wiertła mają chwyt walcowy do mocowania w standardowych uchwytach wiertarskich. Z powodzeniem znajdują zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, stoczniowym, elektrotechnicznym, technice sanitarnej i grzewczej, w budowie maszyn i konstrukcjiach stalowych.

EGA_wiertl_stoz-2

EGA_wiertl_stoz-1

 

Podczas redakcyjnych testów wykonaliśmy otwory w blasze stalowej o grubości 2 mm. Próby testowe trwały od 5 do 28 s. Do napędu wierteł użyliśmy wiertarko-wkrętarki Hitachi D S18DBSL o obrotach 400 i 1800/min, zasilanej z akumulatorów Li-Ion 18V/5,2 Ah. Na obu prędkościach pracy (biegach) wiertło stożkowe zapewnia czyste wiercenie, otwory są bez zadziorów i lekko sfazowane. W przypadku wiertła stożkowego ich jakość jest też bardzo dobra, przy czym nie ma sfazowania obwodowego. Nadmieniamy, że w celu uzyskania wysokiej jakości otworu w przypadku wiertła stożkowego należy użyć lekkiego posuwu.

EGA_wiertl_stoz-3
Reasumując, testowane wiertła stopniowe i stożkowe EGA umożliwiają pracę z dużą prędkością skrawania i odznaczają się wysoką trwałością. Naszym zdaniem narzędzia te sprawdzą się w rękach elektryków, montażystów wentylacji, wyposażania wnętrz, jak też mechaników z warsztatów samochodowych, naprawy maszyny itp.

TŻ, pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar