TEST WIERTEŁ SDS-PLUS YATO SERII PREMIUM

Do redakcyjnego warsztatu trafiły niedawno wiertła SDS-plus YATO serii premium. Sprawdziliśmy, jak pracuje się nimi przy użyciu młotowiertarek przewodowych i bezprzewodowych.

Głowicę wierteł SDS-plus YATO tworzy krzyżowe (4-krawędziowe) ostrze z węglika spiekanego. Każda z jego czterech krawędzi roboczych jest sfazowana (szlifowana), co zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia podczas wiercenia na stalowy pręt zbrojeniowy i zwiększa trwałość o 50% w stosunku do wierteł standardowych. W celu przyspieszenia przewiercania stalowych prętów zbrojeniowych w czterech krawędziach roboczych testowanych wierteł wykonano dodatkowe ostrza tnące. Krzyżowe ostrze widiowe ma w swojej centralnej części wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia punktowe rozpoczęcie wiercenia

i centruje otwór podczas jego wykonywania, umożliwiając uzyskanie dokładnie walcowatego kształtu. W głowicy wierteł SDS-plus YATO serii premium znajdują się cztery duże kanały, przez które urobek trafia do dwóch głębokich rowków spiralnych i jest przez nie szybko transportowany na zewnątrz otworu. Wymiary krzyżowego ostrza są nieco większe od pozostałej części roboczej wiertła. W ten sposób dodatkowo obniżono ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wykonywanym otworze oraz wyeliminowano niekorzystne zjawisko spowolnienia jego pracy przez nadmierne tarcie o krawędzie otworu. Dodatkowym tego efektem jest mniejsze zużycie wiertła, co dla użytkowników oznacza wydłużenie jego trwałości i żywotności. Testowane wiertła zachowują średnicę po wykonaniu wielu otworów, umożliwiając łatwy i pewny montaż kołków oraz kotew.

Warto tu wspomnieć, że wiertła SDS-plus YATO serii premium mają ostrza z wysokiej jakości węglika spiekanego, głęboko osadzone w głowicy. Zautomatyzowany proces ich lutowania gwarantuje maksymalną wytrzymałość na wysoką temperaturę podczas seryjnego wiercenia w żelbecie. Jak wiadomo, w przypadku standardowych wierteł widia bardzo często wypada z głowicy po natrafieniu przez nie na pręt zbrojeniowy. Korpus testowanych wierteł wykonano ze sprężystej stali wysokowęglowej odpornej na odkształcenia powodowane dużą siłą i częstotliwością udaru. Dlatego narzędzia te nie blokują się w uchwytach SDS-plus młotków i młotowiertarek. Każde z wierteł jest centrowane w celu eliminacji bicia bocznego. Testowane wiertła mają dokładnie wykonane uchwyty SDS-plus. Narzędzia te, o czym już wspomnieliśmy, stosuje się więc w młotkach „L” i młotowiertarkach SDS-plus o zasilaniu akumulatorowym i przewodowym. Wiertła SDS-plus YATO serii premium przeznaczone są do wiercenia w betonie, betonie zbrojonym (żelbecie), kamieniu naturalnym, cegle i w innych materiałach ceramicznych oraz dostępne o średnicach od 5 do25 mm i długościach całkowitych od 110 do 1000 mm.

Praktyczne testy wierteł SDS-plus YATO serii premium rozpoczęliśmy od wykonania wiertłem YATO YT-41933 w bloczku z twardego betonu C40/C45 otworu o średnicy 8 i głębokości 50 mm za pomocą akumulatorowej młotowiertarki YATO YT-82770 (zasilanie: akumulator Li-Ion 18 V/2,0 Ah, obroty: 0–1850 min-1, częstotliwość udarów: 0–4800 min-1, energia pojedynczego udaru: 2,0 J). Operacja trwała 15,56 s. Następnie uzbroiliśmy beton stalowym prętem 6 mm i za pomocą młotowiertarki YATO YT-82115 (zasilanie: przewodowe 230 V, obroty: 0–870 min-1, częstotliwość udarów: 0–4850 min-1, energia pojedynczego udaru: 2,3 J) wykonaliśmy otwór o średnicy 12 mm i głębokości 90 mm, używając do tego wiertła YATO YT-41941. Podczas próby centralnie przewierciliśmy wspomniany stalowy pręt zbrojeniowy 6 mm. Zadanie wykonaliśmy w 23,24 s. Podczas wiercenia doszło do niewielkiego spowolnienia podczas natrafienia na pręt zbrojeniowy. Nie stwierdziliśmy przy tym żadnego blokowania się wiertła na zbrojeniu.

Proces wiercenia w żelbetonie przebiegał więc bardzo stabilnie i efektywnie. Następnie w bloku z betonu C40/C45 wykonaliśmy otwory o dużej głębokości 29,5 cm wiertłami o średnicy 16 mm (YT-41956) i 22 mm (YT-41967). Użyliśmy do tego młotowiertarki YATO YT-82122 (zasilanie: przewodowe 230 V, obroty: 0–1300 min-1, częstotliwość udarów: 0–5100 min-1, energia pojedynczego udaru: 3,3 J). Zadania testowe wykonaliśmy w czasie 95,56 s (YT-41956) i 129,88 s (YT-41967). Redakcyjne testy pokazały, że wiertła SDS-plus YATO serii premium wiercą stabilnie i szybko zarówno w żelbetonie, jak i twardym betonie. Uzyskaliśmy nimi otwory dokładne wymiarowo, co gwarantuje prawidłowe wykonanie prac montażowych z użyciem kotew i kołków.

Reasumując, testowane wiertła udarowe YATO to narzędzia dla profesjonalistów, którzy takim narzędziom stawiają najwyższe wymagania pod względem stabilności i szybkości wiercenia oraz żywotności.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar