TEST WIERTEŁ SDS-PLUS STALCO PERFECT V3

Stalco wprowadziło niedawno na rynek innowacyjne profesjonalne wiertła udarowe SDS-plus PERFECT V3 przeznaczone do obróbki twardych materiałów budowlanych.

W konstrukcji głowic 2-ostrzowych wierteł SDS-plus marki Stalco Perfect wykorzystano proste rozwiązanie, które zwiększa siłę kruszenia tych narzędzi. Są nim dwa agresywnie wyprofilowane ostrza węglikowe. Każde z nich ma zaostrzony wierzchołek kruszący znajdujący się przy krawędziach wierteł. Jest też ostro wyprofilowany i wzmocniony szpic centrujący. Zatem 2-ostrzowe wiertła SDS-plus Stalco Perfect dysponują nie jednym, a trzema wierzchołkami kruszącymi. W konsekwencji kruszą więcej materiału i szybciej wiercą od standardowych tego typu narzędzi. Warto zwrócić uwagę na to, że szpic centrujący jest wyższy i masywniejszy

niż wierzchołki kruszące ostrzy, bo jego istotnym zadaniem jest punktowe rozpoczęcie wiercenia. Dzięki takiej jego geometrii wyeliminowano ślizganie się narzędzia po materiale w początkowej fazie wiercenia.

Stalco_Perfect_wiertl_SDS-plus-8

Jak wiadomo, wysoka efektywność kruszenia nie wystarcza do szybkiego wiercenia. Powstający bowiem wskutek pracy udarowej wiertła urobek zalega w otworze i uniemożliwia dalszą penetrację obrabianego materiału. Musi więc być szybko z niego usuwany. Dlatego w 2-ostrzowych wiertłach SDS-plus Stalco Perfect V3 zastosowano dwie szerokie spirale i spłaszczoną głowicę. To pozwala bardzo szybko odprowadzać urobek na zewnątrz otworu. Ponadto 2-spiralna konstrukcja korpusu wiertła redukuje tarcie, które – jak wiadomo – spowalnia obroty oraz częstotliwość i siłę udarów wytwarzanych przez młotowiertarkę.

Stalco_Perfect_wiertl_SDS-plus-3

Stalco zadbało także o żywotność omawianych narzędzi. Mają one ostrza z wysokiej jakości węglika spiekanego, głęboko osadzone w głowicy, oraz spirale z lekko rozszerzonym grzbietem i wzmocniony rdzeń. Te cechy nadają narzędziom maksymalną wytrzymałość i żywotność. Znajdziemy w nich także znacznik informujący o zachowaniu przez wiertło jego nominalnej średnicy, co warunkuje dokładność wykonywanych nim otworów. Gdy znacznik zostanie starty, jak wiadomo, narzędzie nie wierci precyzyjnie.

Stalco_Perfect_wiertl_SDS-plus-7

Testowane 2-ostrzowe wiertła Stalco Perfect wyposażono w uchwyty SDS-plus. Są więc one przeznaczone do stosowania z młotowiertakami i młotkami SDS-plus oraz do wiercenia w betonie, kamieniu naturalnym i murze. Narzędzia te dostępne są w średnicach 3–26 mm i długościach roboczych 50–950 mm (długość całkowita: 110–1000 mm). Zatem ich gama pokrywa wszystkie zastosowania wierteł SDS-plus w budownictwie czy instalatorstwie.

Stalco_Perfect_wiertl_SDS-plus-11

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy efektywność wiercenia 2-ostrzowymi wiertłami SDS-plus marki Stalco Perfect V3 w betonie B35 i granicie, napędzając je akumulatorową młotowiertarką Hitachi DH 18DBL (maks. obroty – 0–1050/min, maks. liczba udarów – 0–3950/min, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/5,0 Ah). Testowaliśmy wiertła o średnicach 8, 12 i 18 mm. Najpierw wykonaliśmy otwory przelotowe o średnicach 8, 12 i 18 mm w elemencie betonowym grubości 70 mm. Zadanie wykonaliśmy w 5,99 s (wiertło 8 mm), 9,02 s (12 mm) i 16,98 s (18 mm). Następnie wiertłami 8 i 12 mm wierciliśmy otwory przelotowe w elemencie granitowym o grubości 65 mm. Operacje te trwały: 6,13 s (8 mm) i 10,79 s (12 mm).

Stalco_Perfect_wiertl_SDS-plus-6

Testy pokazały, że 2-ostrzowe wiertła SDS-plus marki Stalco Perfect zapewniają bardzo efektywne wiercenie w twardych materiałach budowlanych. Naszym zdaniem, są one szybsze o ok. 25% od standardowych wierteł SDS-plus dostępnych obecnie na rynku.

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar