Test wierteł SDS-plus STALCO PERFECT V3 POWERMAX

Wiertła udarowe SDS-plus STALCO PERFECT V3 POWERMAX to szybkie i wydajne narzędzia. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy ich efektywność pracy, używając do tego młotowiertarki Hitachi DH 28PC.

Duża szybkość wiercenia wierteł SDS-plus STALCO PERFECT V3 POWERMAX wynika ze ich specyficznej konstrukcji. Na krawędziach tnących ich 2-ostrzowej głowicy wykonano bowiem agresywne wypusty (tzw. siłowe łamacze), które wytwarzają podczas wiercenia powodują mikropęknięcia i wywołują efekt burzeniaw obrabianym materiale. Efektem jest kruszenie większej ilości materiału przez pojedynczy udar niż ma to miejsce w przypadku standardowych wierteł, łatwiejsze zagłębianie się narzędzia w materiał i znacznie szybsze wiercenie.

height="466"/>   
Kolejnym elementem konstrukcji głowicy, który podnosi efektywność pracy, jest zaostrzona końcówka centrująca. Ułatwia ona rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie (szczególnie przydatne na gładkich powierzchniach) i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Z kolei ścięte (sfazowane) końcówki ostrzy zabezpieczają płytkę z węglika przed uszkodzeniem w momencie natrafienia na pręt zbrojeniowy i ograniczają ryzyko zakleszczenia się wiertła.
Wiertła mają także specjalny kształt spirali odprowadzającej urobek. Ma ona głębokie rowki i staje się coraz cieńsza w kierunku głowicy wiertła, co zapewnia mniejsze tarcie, a tym samym większą prędkość wiercenia. Do tego mamy wzmocnioną konstrukcję korpusu, który gwarantuje przeniesienie pełnej mocy na końcówkę wiertła bez powstawania nadmiernych drgań. Dzięki temu narzędzia te są bardzo trwałe i wytrzymałe. Testowane wiertła STALCO PERFECT V3 POWERMAX przeznaczone są do pracy z przewodowymi i akumulatorowymi młotkami SDS-plus.

W testach sprawdziliśmy wiertła STALCO PERFECT V3 POWERMAX o średnicy 16 i 24 mm. Do napędu testowanych narzędzi użyliśmy młotowiertarki Hitachi DH 28PC o mocy 720 W i energii pojedynczego udaru 3,5 J (obroty luzem – 1050/min, częstotliwość udarów – 4000/min). Wierciliśmy nimi pionowo w dół otwory przelotowe w bloczku z betonie B35 o grubości 8 cm. Powstały one w czasach 12,05 s (16 mm) i 16,88 s (20 mm). W ostatniej próbie wiertłem 16 mm wykonaliśmy otwór o głębokości 10 cm w bloczku granitowym w czasie 34,04 s. Wrażenia z testów są następujące: wiertła bardzo szybko zagłębiały się w twardy beton i granit, efektywnie wydobywały z otworów urobek, pomimo wiercenia pionowego w dół, podczas którego spirala narzędzia, transportując zwierciny, musi pokonać siłę grawitacji. Dzięki temu strefa obróbki była szybko opróżniana z urobku i głowica mogła penetrować obrabiany materiał. Jak wiadomo, przyspiesza to wiercenie w kruchych materiałach budowlanych, gdyż nie dochodzi do niepotrzebnego miażdżenia wcześniej wykruszonego urobku. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Reasumując, można powiedzieć, że wiertła STALCO PERFECT V3 POWERMAX to bardzo szybkie narzędzia. Naszym zdaniem są one doskonałą propozycją dla fachowców wykonujących seryjne wiercenia, np. podczas wykonywania ociepleń budynków, gdzie szczególnie liczy się bardzo krótki czas wykonywania pracy i niezawodność.