TEST WIERTEŁ SDS-PLUS PROJAHN ROCKET 3

Niemiecka firma PROJAHN niedawno wprowadziła na polski rynek profesjonalne wiertła udarowe PROJAHN ROCKET 3. Są one wytwarzane z najwyższej jakości stali ulepszonej cieplnie oraz przy zastosowaniu nowoczesnych technologii.

 

W konstrukcji głowic wierteł ROCKET 3 niemiecka firma PROJAHN zastosowała proste rozwiązanie zwiększające punktowo siłę kruszenia, która jest kluczowa dla efektywności wiercenia w materiałach budowlanych. Jak wiadomo, żeby doprowadzić do pękania materiałów kruchych, nie potrzeba aplikować siły na całej długości czy szerokości obrabianego elementu czy w przypadku wiercenia wzdłuż średnicy wykonywanego otworu. Najskuteczniejsza jest punktowa aplikacja udarów, gdyż wytwarza najwyższy chwilowy nacisk na obrabiany materiał. Jej najwyższa skuteczność wynika z przekazywania energii udarowej

na bardzo małą powierzchnię oraz z podatności na pękanie materiałów budowlanych. Kruszenie ich jest wtedy rozleglejsze niż w przypadku wywierania siły udarowej na większej powierzchni (w takim wypadku energia udarowa jest bardziej rozproszona), a sam proces wiercenia przebiega szybciej. Dlatego PROJAHN w wiertłach ROCKET 3 zastosował dwa agresywnie wyprofilowane ostrza węglikowe, każde z zaostrzonym wierzchołkiem kruszącym znajdującym się przy krawędzi tych narzędzi. Oprócz nich mamy ostro wyprofilowany i wzmocniony wierzchołek centrujący. Zatem wiertło ROCKET 3 dysponuje trzema wierzchołkami (elementami), których rolą jest zwiększenie efektywności kruszenia materiału podczas wiercenia. Wierzchołek centrujący wystaje nad wierzchołki kruszące ostrzy i pierwszy wchodzi do pracy. Dzięki temu wiertło ROCKET 3 wierci punktowo i nie dochodzi podczas zaczynania otworu do ślizgania się narzędzia po materiale.

Projahn_rocket3-5-1

Jednakże sama efektywność kruszenia nie jest wystarczająca do szybkiego wiercenia, gdyż powstały wskutek pracy udarowej wiertła urobek przeszkadza w penetracji obrabianego materiału. Jeżeli nie jest usuwany z dna otworu, dochodzi do jego „ubijania” i proces wiercenia zostaje znacznie spowolniony. Zatem do uzyskania dużej szybkości wiercenia wiertłami udarowymi, oprócz efektywnego kruszenia, konieczne jest równie efektywne odprowadzanie urobku na zewnątrz otworu. Dlatego w wiertłach ROCKET 3 niemiecki producent zastosował dwie szerokie spirale i wąską głowicę. Dzięki temu urobek odprowadzany jest bardzo szybko na zewnątrz otworu, co pokazały testy, i proces wiercenia nie zostaje spowolniony. Ponadto 2-spiralna konstrukcja korpusu wiertła redukuje tarcie, które – jak wiadomo – spowalnia obroty oraz częstotliwość i siłę udarów generowanych przez młotowiertarki.

Projahn_rocket3-5-3

Warto tu zwrócić uwagę, że wiertło ROCKET 3 ma ostrze z wysokiej jakości węglika głęboko osadzone w głowicy, spirale z lekko rozszerzonym grzbietem i wzmocniony rdzeń. Te cechy zapewniają narzędziu maksymalną wytrzymałość i żywotność, w tym w przypadku pracy pod ekstremalnymi obciążeniami. W narzędziach tych znajdziemy także znacznik informujący o zachowaniu przez wiertło jego nominalnej średnicy, co jest warunkiem dokładności wykonywanych otworów. W przypadku starcia znacznika, jak wiadomo, wiertło nie nadaje się do precyzyjnego wiercenia.
Wiertła ROCKET 3 wyposażono w uchwyty SDS-plus, a więc są one przeznaczone do stosowania z młotowiertakami i młotkami (konstrukcja „L”) SDS-plus oraz do wiercenia w betonie, kamieniu naturalnym i murze. Narzędzia te dostępne są w średnicach 3-26 mm i długościach roboczych 50–950 mm (długość całkowita: 110–1000 mm). Zatem ich gama pokrywa wszystkie zastosowania wierteł SDS-plus w budownictwie czy instalatorstwie.

Projahn_rocket3-5-4

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy efektywność wiercenia wierteł ROCKET 3 w betonie B45, napędzając je młotowiertarkami renomowanych producentów. Najpierw wykonaliśmy otwory przelotowe o średnicy 10 mm i długości 110 mm (wiertło ROCKET 3, długość całkowita – 260 mm, długość części roboczej – 200 mm). Do napędu 10-milimetrowego wiertła ROCKET 3 użyliśmy młotowiertarki Bosch GBH 2-24 DRE Professional (moc nominalna: 790 W, udary: 0–4200/min, energia pojedynczego udaru: 2,7 J, obroty: 0–1300/min). Zadanie zostało wykonane w 11,01 s (prędkość wiercenia – 9,99 mm/s). W następnym teście

zwiększyliśmy średnicę wiercenia do 16 mm i w tym samym elemencie betonowym sprawdziliśmy wiertło ROCKET 3 o średnicy 16 mm (długość całkowita – 310 mm, długość części roboczej – 260 mm). Do jego napędu użyliśmy młotowiertarki Metabo UHEV 2860-2 Quick (moc nominalna: 1100 W, udary: 0–4500/min, energia pojedynczego udaru: 3,4 J, obroty: 0–900/min). Zadanie testowe wykonaliśmy w czasie 17,83 s (prędkość wiercenia – 6,17 mm/s). Ostatnie dwa zadania testowe wykonaliśmy wiertłem ROCKET 3 o średnicy 20 mm (długość całkowita – 300 mm, długość części roboczej – 250 mm). Wierciliśmy przelotowe otwory o długości 110 mm w tym samym elemencie z betonu B45. Najpierw 20-milimetrowe ROCKET 3 napędzaliśmy akumulatorowym młotkiem Hitachi DH 18 DBL (zasilanie: akumulator Li-Ion 18 V/5,0 Ah, udary: 0–3950/min, obroty: 0–1050/min), a na następnie przewodową młotowiertarką Metabo KHE 2660 QUICK (moc nominalna: 850 W, udary: 0–4300/min, energia pojedynczego udaru: 3,0 J, obroty: 0-1100/min). 20-milimetrowy ROCKET 3 napędzany Hitachi DH 18 DBL wykonał zadanie testowe w czasie 36 s (prędkość wiercenia – 3,06 mm/s), zaś użyty w młotowiertarce Metabo KHE 2660 QUICK – w 38,03 s (prędkość wiercenia – 2,89 mm/s). Podczas testów urobek był usuwany bardzo efektywnie, pomimo wiercenia pionowo w dół, w trakcie którego dwie spirale musiały pokonywać dodatkowo siłę grawitacji. Podczas wszystkich testów „górka” urobku rosła bardzo szybko. Geometria wykonanych otworów była dokładna wymiarowo.

Projahn_rocket3-5-9

Testy pokazały, że wiertła SDS-plus ROCKET 3 z powodzeniem mogą być używane z różnymi młotowiertarkami i zapewniają użytkownikom bardzo efektywne wiercenie w twardych materiałach budowlanych. Naszym zdaniem jest ono średnio o ok. 20% szybsze od standardowych wierteł SDS-plus dostępnych na rynku.

 

Projahn_rocket3-5-5

 

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar