Test wierteł SDS-plus Metabo Pro 4 Premium

Wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium przeznaczone są do wiercenia udarowego w twardych materiałach, m.in. w betonie zbrojonym. Narzędzia te poddaliśmy testom w redakcyjnym warszatcie.

 

Wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium przeznaczone są przede wszystkim do wiercenia w cegle, betonie, betonie zbrojonym i kamieniu naturalnym oraz w innych materiałach ceramicznych, mają średnice od 5 do 14 mm i długość całkowitą od 110 do 450 mm. Mają kilka nowatorskich rozwiązań. Ich głowica jest bowiem zakończona 1-częściowym, 4-krawędziowym ostrzem z węglika spiekanego o specjalnie zoptymalizowanej geometrii. Bardzo twarda widiowa końcówka jest głęboko osadzona w stalowej głowicy wiertła

i przylutowana do niej, dzięki czemu narzędzie osiąga maksymalną trwałość i żywotność. Geometrię głowicy roboczej zaprojektowano tak, żeby wszystkie cztery krawędzie tnące pracowały, kiedy narzędzie natknie się na twardą przeszkodę, czyli np. na zbrojenie. Każde ostrze ma sfazowaną końcówkę, która zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia na pręt zbrojeniowy. W centralnej części głowicy udarowej znajduje się wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Zaostrzenie wierzchołka płytki stało się możliwe dzięki zastosowaniu bardziej wytrzymałego gatunku materiału. Skutkiem zastosowania takiej geometrii jest łatwiejsze zagłębianie się wiertła w obrabianym elemencie i kruszenie większej ilości materiału przez pojedynczy udar niż ma to miejsce w przypadku standardowych wierteł 2-ostrzowych. Zatem nowe wiertło SDS-plus Metabo Pro 4 Premium ma większą wydajność. Część robocza narzędzia posiada wymiary nieco większe od pozostałej części, czyli spirali odprowadzającej urobek. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wierconym otworze; a sam kształt wierconego otworu ma perfekcyjnie gładkie ścianki. Wiertło SDS-plus Metabo Pro 4 Premium posiada spiralę o czterech zwojach. Specjalna geometria spiralnych rowków o dużej głębokości umożliwia znacznie szybsze usuwanie dużych ilości urobku, co pozytywnie wpływa na szybkość wiercenia.

Warto tu wspomnieć, że wiertła te przez cały okres użytkowania zachowują tę samą średnicę w odróżnieniu od wierteł niemarkowych, co poświadcza oznakowanie przez Prüfgemeinschaft Mauerbohrer e.V. (skrót PGM), organizację, której celem jest dbałość o wysoką jakość tych produktów w celu zagwarantowania jak najwyższej pewności montażu kotew i kołków. My przeprowadziliśmy test wierteł Metabo Pro 4 Premium o średnicach 12 i 8 mm na szybkość wiercenia w sandwichu złożonym z twardej stalowej blachy o grubości 4 mm i betonu B40. Blacha w naszym teście symulowała zbrojenie. Jednocześnie eliminowała niecentryczne „trafienia” wiertłem w zbrojenie, co powoduje dużą rozbieżność wyników uzyskiwanych w testach. Do napędu testowanych wierteł użyliśmy kombimłotka Metabo o mocy 1010 W, obrotach 860/min i udarach 4400/min o sile 2,8 J każdy. W przypadku wierła 12 mm uzyskaliśmy czas 38 s (głębokość wiercenia 85 mm), zaś wiertła 8 mm – 15 s (49 mm). Dla porównania wierciliśmy w samym betonie B40 i uzyskaliśmy czasy o ok. 5 s krótsze. Wnioskujemy, że wiertła SDS-plus Metabo Pro 4 Premium potrzebują na przewiercenia zbrojenia o średnicy 5 mm ok. 5 s. Jest to bardzo dobry wynik, klasyfikujący te narzędzia w grupie najwydajniejszych na rynku.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar