Test wierteł SDS-max Makita Nemesis

Makita Nemesis to 4-ostrzowe wiertła udarowe z uchwytem SDS-max. Przeznaczone są do stosowania w młotach obrotowo-udarowych klasy SDS-max. Narzędzia te mają zoptymalizowaną konstrukcję głowicy wiercącej, rdzenia i spiralnych rowków, dzięki czemu charakteryzują się wysoką wydajnością i żywotnością.

 

 

 

 

W wiertłach SDS-max Makita Nemesis zastosowano głowicę 4-ostrzową. Mamy w niej do dyspozycji dwa ostrza główne i szpic centrujący, wykonane w jednej płytce węglikowej, oraz dwa dodatkowe boczne ostrza z węglików osadzone po przeciwległych bokach względem siebie. Cztery ostrza w stosunku do siebie rozmieszczone są

na planie krzyża, a w jego środku znajduje się szpic centrujący. Szpic i ostrza główne bezpośrednio przekazują materiałowi obrabianemu energię udaru, czyli wykonują czynność kruszenia go. Dwie dodatkowe boczne płytki węglikowe służą do kruszenia części materiału na dnie otworu, a także chronią głowicę wiertła przed uszkodzeniami (np. gdy natrafi na pręt zbrojeniowy). Ponieważ głowica ma konstrukcję symetryczną (dokładny krzyż), możliwe jest precyzyjniejsze w porównaniu z wiertłami dwuostrzowymi prowadzenie wiertła w otworze. Cztery nacięcia w głowicy, będące początkiem czterech spiralnych rowków, umożliwiają podczas wiercenia bardzo efektywne odprowadzanie urobku, o czym przekonaliśmy się, testując wiertła.
Rdzeń wierteł SDS-max Makita Nemesis jest wzmocniony, przez co energia udaru i moment obrotowy są przenoszone na głowicę wiertła w bardziej efektywny sposób (o ok. 10% w stosunku do standardowych 2-spiralnych wierteł SDS-max). Testowane wiertła mają, jak już wspominaliśmy, cztery rowki spiralne dużych rozmiarów, które gwarantują szybkie odprowadzanie urobku i przez to zwiększają efektywność i wydajność pracy.
W prezentowanych wiertłach zastosowano standardowy uchwyt SDS-max. Jak wiadomo, ma on pięć wpustów – dwa przeznaczone są do mocowania narzędzia, a trzy do przekazywania obrotów silnika napędzającego elektronarzędzia. Główną funkcją uchwytu SDS-max jest pewne zamocowanie wiertła w maszynie i transmisja energii udaru oraz momentu obrotowego wytworzonego przez nią do strefy obróbki. W typoszeregu 4-ostrzowych i 4-spiralnych wierteł Makita Nemesis SDS-max znajdziemy wiertła o różnych średnicach: od 12 do 52 mm, i długościach: od 340 do 570 mm.
W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy dwa wykonania wierteł Nemesis o średnicy 25 i 32 mm. Do napędu tych narzędzi użyliśmy młota udarowo-obrotowego Makita HR 5211C, który ma moc 1500 W, energię pojedynczego udaru wynoszącą 18,9 J, obroty –
130-260/min, oraz częstotliwość udarów – 1075-2150/min. Najpierw wiertłem 25 mm wierciliśmy w bloku z betonu B45 przelotowy otwór o długości 12 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 19,19 s. Następnie na młot Makita HR 5211C założyliśmy wiertło 32 mm i wykonaliśmy nim otwór o długości 15 cm w twardszym niż beton B45 materiale, a mianowicie w bloczku granitowym. Zajęło to nam 61,88 s. Podczas testów stwierdziliśmy, że urobek był usuwany efektywnie, a więc nie przeszkadzał w wykonywaniu otworu. Uzyskane czasy pokazują, że wiertłami Makita Nemesis jesteśmy w stanie uzyskać bardzo dużą efektywność wiercenia. Test wykonywania otworów w granicie potwierdził ponadto wysoką trwałość wierteł Nemesis – po wykonaniu dziesięciu otworów nie stwierdziliśmy żadnego zużycia tych narzędzi.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments