TEST WIERTEŁ SDS+ ERGO MARKI EGA

Firma EGA w swojej ofercie posiada profesjonalne wiertła SDS+ ERGO. Są to narzędzia 4-ostrzowe skonstruowane do wiercenia w szerokiej gamie materiałów budowlanych: od żelbetonu po marmur.

 

Wiertła SDS+ ERGO marki EGA to narzędzia przeznaczone do wiercenia udarowego w murze, betonie, żelbetonie, cegle, granicie, kamieniu naturalnym itd. Dostępne są w średnicach od 4 do 20 mm i długościach całkowitych od 110 do 1000 mm. Znajdziemy w nich kilka istotnych rozwiązań mających pozytywny wpływ na efektywność i dokładność wiercenia. Wiertła wyposażono w głowicę mającą 1-częściowe, 4-krawędziowe oraz krzyżowe ostrze węglikowe. Jest ono bardzo twarde i głęboko osadzone w stalowej głowicy wiertła oraz mocno

do niej przylutowane. Dzięki temu narzędzie odznacza się maksymalną trwałością i żywotnością. Konsekwencją zoptymalizowanej geometrii jest to, że wszystkie cztery krawędzie skrawająco-kruszące głowicy pracują jednocześnie i kiedy narzędzie natrafi na twardą przeszkodę, np. na zbrojenie, nie dochodzi się do jego klinowania się. Każde z ostrzy ma sfazowaną końcówkę, która zabezpiecza je przed wykruszeniem w wypadku, gdy przewiercamy pręt zbrojeniowy. W środku głowicy, w punkcie krzyżowania się ostrzy widiowych znajduje się wystający ostry wierzchołek. Dzięki niemu możemy rozpocząć wiercenie w wyznaczonym punkcie i uzyskać dokładnie okrągły przekrój otworu.

Wiertl_EGA_SDS+ERGO-2

Konsekwencją takiej geometrii głowicy jest też szybkie penetrowanie obrabianego elementu przez wiertło i kruszenie większej ilości materiału. Średnica głowicy jest nieco większa od średnicy korpusu wiertła. Dzięki temu zminimalizowano ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wykonywanym otworze. Testowane wiertła SDS+ ERGO mają spiralę 4-zwojną z czterema rowkami o dużej głębokości, co umożliwia efektywne usuwanie dużej ilości urobku i przyspiesza wiercenie.

Wiertl_EGA_SDS+ERGO-1

Podczas redakcyjnych prób sprawdzaliśmy 4-ostrzowe wiertła SDS+ ERGO o średnicach 8 mm (długość robocza – 90 mm) i 10 mm (180 mm), napędzając je akumulatorową młotowiertarką Hitachi DH 18DBL (maks. obroty – 0–1050/min, maks. liczba udarów – 0–3950/min, zasilanie – akumulator Li-Ion 18 V/5,0 Ah). W pierwszym teście wierciliśmy otwory przelotowe o średnicy 8 mm w elemencie z betonu B35 o grubości 60 mm, pokonując stalowe zbrojenie o średnicy 10 mm (wiertło przeszło przez nie bokiem, zeszlifowując połowę pręta). Ta bardzo trudna operacja trwała 36,98 s, a więc przebiegła bardzo sprawnie. Następnie wiertłem 8 mm wywierciliśmy otwór przelotowy w elemencie z betonu B35 o grubości 60 mm.

Wiertl_EGA_SDS+ERGO-7

Operacja ta zajęła nam 4,09 s. W tym samym elemencie betonowym wiertłem 10 mm wykonaliśmy otwór nieprzelotowy o głębokości 180 mm, co trwało 10,2 s. Z kolei wywierciliśmy w granicie otwory nieprzelotowe – wiertłem 8 mm na głębokość 90 mm w czasie 23,17 s, zaś wiertłem 10 mm na głębokości 180 mm w 70,92 s.

Wiertl_EGA_SDS+ERGO-4

Reasumując, wiertła udarowe SDS+ ERGO marki EGA to narzędzia oferujące połączenie dużej efektywności wiercenia z wysoką trwałością. Sprawdzą się w pracach remontowych i instalacyjnych oraz prowadzonych podczas wznoszenia nowych budynków.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar