Test wierteł płaskich Hitachi

Hitachi postanowiło odnowić swoją ofertę wierteł płaskich, proponując nowe ich wykonania. Przyjrzeliśmy się im bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

 

 

Jak wiadom, wiertła płaskie to jedne z najpopularniejszych narzędzi do wiercenia w drewnie. Cechuje je prosta konstrukcja i stosunkowo wysoka efektywność wiercenia. Nowe wiertła płaskie do drewna Hitachi mają klasyczną konstrucję. Są wykonane ze stali narzędziowej i składają się z płaskiej głowicy skrawającej przechodzącej w uchwyt cylindryczny zakończony sześciokątem SW 1/4”. Ich głowica robocza ma trzy rodzaje ostrzy: (1) prowadzące, tzn. ustalające osiowość otworu, (2) skrawające, czyli wycinające

style="float: left;" src="https://portalnarzedzi.pl/img/uploads/Hitachi_wiertl_plask_2.JPG" alt="" width="500" height="95"/>wnętrze otworu, i (3) boczne przecinające włókna i wycinające obwód otworu. Pierwsze z ostrzy ma kształt trójkątnego szpica wystającego znacznie poza ostrza wycinające. Drugi rodzaj krawędzi skrawających to dwa ostrza wycinające wnętrze otworu. Trzeci rodzaj ostrzy, tzn. ostrza boczne, mają za zadanie wykrawać obwód otworu i przecinać włókna drewna. Efektem ich zastosowania jest uzyskanie otworów o wyższej jakości w stosunku do wierteł płaskich, które ich nie mają. Wiertła płaskie Hitachi dostępne są w zestawach zawierających ich wykonania o średnicach: 13, 16, 19, 20, 22 i 25 mm.

W redakcyjnym teście wypróbowaliśmy wierła 13 i 25 mm, wykorzystując do tego wiertarkę udarową Hitachi DV 16SS (moc – 600 W, obroty – 2900/min). Wiertłem 25 mm wykonaliśmy otwór w belce sosnowej o głębokości 65 mm w czasie 9,8 s, zaś wiertłem 13 mm wwierciliśmy się w ten sam materiał na głębokość 75 mm w czasie 5,18 s. Jak widać, wiertła płaskie Hitachi doskanale nadają się do wysoko wydajnego wiercenia, jednakże wymagają do tego użycia wiertarek o odpowiednio dużych obrotach imocy.