Test wierteł Milwaukee Multi Material

Podczas robót budowlanych dąży się do uzyskania maksymalnej wydajności pracy, a więc też do skrócenia czasu obsługi elektronarzędzi. W tym celu Milwaukee opracowało wiertła Multi Material, które umożliwiają wiercenie w wielu różnych materiałach, co oznacza eliminację konieczności wymiany akcesoriów

 

 

Jak wiadomo, wiercenie wiertarkami udarowymi i wiertarko-wkrętarkami udarowymi w wielu różnych materiałach naraz, np. podczas wymiany okien czy drzwi, wymaga ciągłej wymiany wierteł, gdyż poszczególne rodzaje tych narzędzi dostosowane są do obróbki określonego rodzaju surowca, np. drewna, plastiku, stali, betonu, glazury itp. Każda zaś wymiana wiertła to operacja czasochłonna, która wydłuża

wykonanie otworu i tym samym obniża wydajność pracy. Aby przyspieszyć wiercenie wielomateriałowe, inżynierowie z Milwaukee opracowali wiertło uniwersalne o nazwie „Multi Material” przeznaczone do bezudarowego wiercenia w betonie, murze, glazurze, ceramice budowlanej, stali, aluminium, drewnie, plastiku itd.
Niektórzy uważają, że narzędzia uniwersalne co najwyżej mogą być użyteczne w warsztacie majsterkowicza; zaś prawdziwie profesjonalne narzędzia muszą być specjalizowane. Mają w pewnym sensie rację, ale dotyczy to precyzyjnego i wysoko wydajnego wiercenia otworów o wysokiej jakości krawędzi w materiałach skrawalnych. Zaś wiertarkami udarowymi, jak powszechnie wiadomo, wykonuje się przeważnie otwory zgrubne, a nie bardzo dokładne i o wysokiej jakości krawędzi. Stąd idea wiertła multimateriałowego jest sensowna, co pokazały nasze testy.
Wiertło multimateriałowe musi mieć odpowiednie ostrze węglikowe, gdyż tylko takie jest w stanie wiercić w glazurze, betonie i murze oraz w materiałach skrawalnych, takich jak drewno czy stal. W przypadku Milwaukee jest to wysokiej jakości płytka (o dużej twardości i odporności na ścieranie) z węglików spiekanych produkowanych w europejskich zakładach. Kąt wierzchołkowy jej ostrzy to 118°, a więc odpowiada on klasycznej geometrii ostrzy wierteł krętych do metalu. W efekcie umożliwia zarówno dokładne centrowanie otworu, jak i szybkie agresywane wiercenie. Płytka węglikowa jest mocno przylutowana do korpusu wiertła wykonanego ze stali 34CrNi6Mo, która nadaje mu dużą wytrzymałość oraz elastyczność. W korpusie wykonano dwa rowki spiralne służące do szybkiego usuwania urobku z otworu. Wiertło ma uchwyt walcowy o średnicy 10 mm. Dostępne są jego wykonania o średnicach od 5 do 12 mm.
Do testów wykorzystaliśmy wiertła Milwaukee Multi Material o średnicy 6 i 10 mm. Przewierciliśmy nimi przelotowo sandwich złożony z deski barlineckiej jotoba (grubość – 15 mm), blachy stalowej (1 mm), dykty pilśniowej laminowanej (4 mm), Alucobondu (3 mm), laminowanej deski podłogowej z prasowanej pilśni (8 mm), glazury ściennej (8 mm) i deski sosnowej (20 mm). Wiertło 6 mm napędzaliśmy wiertarko-wkrętarką Milwaukee M 18 CPD o zasilaniu z baterii Li-Ion 18 V/ 4 Ah, posługując się 2. biegiem (1850 obr./min); a wiertło 10 mm zamontowaliśmy w wiertarce udarowej Milwaukee PD 705 dysponującej mocą 705 W i obrotami wynoszącymi 3000/min. Wiertłami tymi uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia w naszym sandwichu: 10,97 s (6 mm) i 19,23 s (10 mm).
Testy pokazują, że wykorzystanie wierteł Multi Material jest szczególnie opłacalne wtedy, kiedy wykonując jeden otwór, musimy przewiercić wiele różnych materiałów. Bardzo dużą zaletą wierteł Milwaukee jest więc wielozadaniowość realizująca się w pojedynczej operacji wiercenia. Wiertła Multi Materiał znacznie skracają więc czas więc wiercenia, a w konsekwencji np. montaż okien, drzwi,itd.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments