Test wierteł Luna SDS-plus

Na testy do naszej redakcji trafiły wiertła 2- i 4-ostrzowe Luna z uchwytem SDS-plus. Ich możliwości robocze sprawdziliśmy w naszym warsztacie.

4-ostrzowe Wiertła Luna 4Z
Mają kilka ważnych rozwiązań. Ich głowica bowiem zakończona jest jednoczęściowym, 4-krawędziowym ostrzem z węglika spiekanego o specjalnej geometrii. Bardzo twarda widiowa końcówka jest głęboko osadzona w części roboczej wiertła i zapewnia maksymalną trwałość i żywotność. Dzięki optymalnej geometrii spirali 4×90° wszystkie cztery krawędzie tnące pracują nawet w przypadku natknięcia się na twardą przeszkodę. Wiertło SDS-plus RX4 zachowuje swoją trwałość także w zetknięciu z prętami zbrojeniowymi. Każde ostrze ma sfazowaną końcówkę, która

zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia na zbrojenie betonu podczas wiercenia. Skrawające ostrza mają w centralnej części wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pomaga w utrzymaniu stałej geometrii wierconego otworu. Zaostrzenie wierzchołka płytki stało się możliwe dzięki zastosowaniu bardziej wytrzymałego węglika.


Płytka widiowa wiertła ma zoptymalizowaną geometrię. Ostrza mają mniejszy kąt i dlatego łatwiej zagłębiają się w obrabiany element i oczywiście kruszą więcej materiału przy każdym

udarze. Skutkiem tego jest większa wydajność wiercenia. Część robocza wiertła ma wymiary nieco większe od pozostałej części prowadzącej i dzięki temu nie istnieje ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wierconym otworze; a sam kształt wierconego otworu ma perfekcyjnie gładkie ścianki.

 


Wiertło SDS-plus 4Z ma spiralę o czterech zwojach gwarantującą optymalne odprowadzenie urobku podczas wiercenia. Specjalna geometria spiralnych rowków o dużej głębokości umożliwia znacznie szybsze usuwanie dużych ilości wywierconego urobku i zapewnia niski poziom wibracji. Testowane narzędzie produkowane jest przy zastosowaniu nowoczesnych technologii obróbki cieplnej i powierzchniowej. Dzięki temu ma dużą odporność na ścieranie.

Optymalny kąt natarcia, mniejsza powierzchnia przyłożenia i dodatkowa przestrzeń do odprowadzania urobku to podstawowe cechy wyróżniające wiertła SDS-plus 4Z spośród innych spotykanych na rynku narzędziowym. W handlu znajduje się cały typoszereg rozmiarów tych wierteł, o średnicy od 5 do 16 mm i o długości całkowitej od 110 do 600 mm.

2-ostrzowe wiertła Luna
Mają cztery rowki odprowadzające urobek, co oznacza, że zastosowano w nich spiralę 4-zwojową, która umożliwia efektywne usuwanie urobku, o czym przekonaliśmy podczas testów. Głowica wiertła ma dwa ostrza z węglików spiekanych o zoptymalizowanej geometrii z wyraźnie wyodrębnionym szpicem służącym do centrowania pracy narzędzia. Zastosowaną na ostrza płytkę wykonano z wysokiej jakości węglika spiekanego, co w efekcie daje nam długą żywotność prezentowanych narzędzi. Płaski kształt głowicy umożliwia szybki transport urobku ze strefy obróbki, dzięki czemu podczas wiercenia nie dochodzi do tzw. pustych udarów. Wiertła mają dokładnie wykonane uchwyty SDS-plus, na które też wskazuje ich nazwa rodzajowa, a więc stosuje się je wyłącznie w młotkach kombi i młotowiertarkach SDS-plus. Testowane 2-ostrzowe wiertła SDS-plus Luna przeznaczone są do wiercenia udarowego w twardym materiale betonowym i kamieniu, np. granicie, jak też cegle, murze itp. Dostępne są w wersjach o średnicach 6-26 mm i długości całkowitej od 115 do 1000 mm.

 

Wyniki testów
W testach sprawdziliśmy wiertła 2-ostrzowe i 4-ostrzowe Luna o średnicach 8, 10 i 12 mm, wiercąc nimi otwory przelotowe w bloczku z betonu B45 i elemencie granitowym. Do napędu ich młotowiertarki Milwaukee PLH 20 o mocy 630 W i energii pojedynczego udaru 1,7 J i (obroty luzem – 3700/min, częstotliwość udarów – 4300/min). Wyniki naszych testów podają zamieszczone w artykule tabele. Gdy porówna się je, widać, że 4-ostrzowe wiertło SDS-plus jest nieco wolniejsze od 2-ostrzowego, co jest konsekwencją fizyki procesu wiercenia udarowego. Zaletą wiertła 4-ostrzowego jest możność bezproblemowego wiercenia w betonie zbrojonym i przelotowego przez elementy granitowe oraz betonowe, tzn. bez ryzyka jego zaklinowania się w

obrabianym materiale. W przypadku wierteł 2-ostrzowych w wypadku wykonywania wiercenia w betonie zbrojonym i przelotowego często dochodzi do ich zaklinowania się na pręcie stalowym i podczas przewiercania obrabianego elementu (tworzy się wtedy występ, na którym narzędzie te zawieszają się). Zatem wybór wiertła zależy od naszych potrzeb. Naszym zdaniem, wiertło 4-ostrzowe zapewni nam bezproblemowe wiercenie i będzie tylko minimalnie wolniejsze od 2-ostrzowego. Zatem większa uniwersalność tego narzędzia zrekompensuje nam jego wyższą cenę. Natomiast gdy nie wiercimy w betonie zbrojonym i przelotowo, należy bezwzględnie wybrać wiertło 2-ostrzowe, bo jest ono tańsze, a przy ty bardziej efektywne w pracy.

 

Wyniki wiercenia wiertłami SDS-plus marki Luna w betonie

Wiertło SDS-plus

4-ostrzowe

2-ostrzowe

Materiał obrabiany

beton

Średnica wiertła (mm)

8

10

12

8

10

12

Czas wiercenia (s)

7,82

9,78

19,82

6,92

8,09

11,16

Głębokość otworów (mm)

105

108

150

108

107

106

Prędkość wiercenia (mm/s)

13,42

11,04

7,57

15,61

13,23

9,50

 

Wyniki wiercenia wiertłami SDS-plus marki Luna w granicie

Wiertło SDS-plus

4-ostrzowe

2-ostrzowe

Materiał obrabiany

granit

Średnica wiertła (mm)

8

10

12

8

10

12

Czas wiercenia (s)

14,98

19,99

86,9

18,03

24,99

40,05

Głębokość otworów (mm)

105

105

130

110

102

91

Prędkość wiercenia (mm/s)

7,01

5,25

1,50

6,10

4,08

2,27

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar