Test wierteł krętych do drewna Hitachi

Do redakcyjnego warsztatu trafiły nowe wiertła kręte do drewna Hitachi. Sprawdziliśmy, ich wydajność, używając do tego wiertarki Hitachi DV 16 SS.

 

 

Wiertła kręte do drewna Hitachi wyprodukowano ze stali narzędziowej. Narzędzia te mają klasyczną budowę, a więc mają następujące części składowe: uchwyt walcowy, dwa rowki spiralne z łysinkami, dwie krawędzie skrawające i ostrze centrujące (tzw. żądło). Jak widać, narzędzia te, pomimo pewnego podobieństwa, różnią się znacznie od wierteł krętych przeznaczonych do obróbki metali. Główna różnica polega na odmiennym kształcie dwóch krawędzi skrawających i posiadaniu przez kręte wiertła do drewna dodatkowego

ostrza centrującego. Krawędzie skrawające, zwane także ostrzami, tworzą z łysinkami kąt ostry, a nie rozwarty jak podobne narzędzia do metalu. Ostrza wykrawają najpierw obwód otworu, a następnie jego środek. Kąt natarcia ostrzy głównych wierteł do drewna Hitachi ma wielkość ok. 30°, co wynika z małej twardości drewna i materiałów drewnopochodnych. Ostrza nie centrują pracy tych narzędzi, funkcję tę pełni żądło. Wystaje ono nieco poza ostrza i ma kształt ostrosłupa z ostrymi krawędziami. Tak geometria żądła daje w efekcie łatwe zagłębianie się wiertła w materiał i osiowe prowadzenie tego narzędzia.
Zadaniem rowków spiralnych jest odprowadzanie wiórów poza wykonywany otwór. Zatem przeciwdziałają też one zatykaniu wiórami wierconego otworu i zwalnianiu tempa jego wykonywania. To ich zaleta w stosunku do wierteł płaskich. Jeśli je porównamy z rowkami wierteł do metali, to okazuje się, że są większe, ale za to mają o wiele mniejszy kąt pochylenia (ok. 25°). Taka geometra wynika z tego, że wióry drewniane są łatwiej usuwane podczas wiercenia niż opiłki metalowe. Wiertła kręte do drewna Hitachi mają rowki spiralne z łysinkami, które wygładzają zewnętrzne krawędzie otworu, a więc zwiększają jakość wiercenia. Wiertła kręte do drewna Hitachi mają uchwyt walcowy. Stosuje się je do wykonywania otworów o średnicy od 3 do 20 mm i głębokości do 140 mm.

W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy testy wierteł krętych do drewna Hitachi o średnicy 10 i 20 mm, wykonując nimi otwory w belce sosnowej i sandwichach dębowych wiertarką Hitachi DV 16 SS (moc – 600 W, obroty – 2900/min). Najpierw wypróbowaliśmy wiertło 20 mm, którym wywierciliśmy w belce sosnowej otwór przelotowy o długości 140 mm. Zajęło to nam 16,99 s. Wiertłem 10 mm wierciliśmy w niej na głębokość 72 mm. Wykonanie otworu zajęło nam 2,82 s. Oba otwory miały bardzo dobrą jakość, co stwierdziliśmy podczas oględzin. Następnie obrabialiśmy sandwiche złożone z czterech desek dębowych (wiertło 20 mm) i trzech (wiertło 10 mm), każda o grubości 2 cm, czyli mające odpowiednio grubość 8 cm i 6 cm. Wykonaliśmyw nich też otwory przelotowe, osiągając czasy 19 s (wiertło 20 mm) i 2 s (10 mm). Podobnie jak w przypadku drewna sosnowego, uzyskaliśmy bardzo dobrą jakość otworów.
Reasumując testy, wiertła Hitachi łączą w sobie dwie bardzo istotne cechy: dużą efektywność wiercenia w drewnie miękkim (sosna ) i twardym (dąb) z wysoką jakością wykonanychotworów.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments