TEST WIERTEŁ KRĘTYCH DEDRA

Nowe wiertła kręte Dedra mają zmodyfikowaną geometrię ostrzy redukującą siłę nacisku i umożliwiającą szybkie wiercenie bez wstępnego nawiercania. Użytkownicy mają więc do dyspozycji nowoczesne narzędzia przeznaczone do wiercenia w metalach i tworzywach sztucznych wykonane ze stali szybkotnącej HSS lub HSS-Co (z 5-procentowym dodatkiem kobaltu).

 

Przypomnijmy, że do 60% siły nacisku podczas wiercenia idzie na pokonanie oporu, który ścinowi wiertła stawia obrabiany metal. Konieczna zaś w takich wypadkach duża siła nacisku powoduje intensywne tarcie w strefie skrawania i w efekcie silne nagrzewanie się materiału obrabianego oraz wiertła. Dlatego podczas wiercenia potrzebne jest wydajne chłodzenie. Łatwo więc spostrzec, że krawędź ścinu wiertła znacznie

utrudnia wiercenie w metalach, w tym szczególnie w ich twardych gatunkach, np. stali nierdzewnej. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie wierteł o zoptymalizowanej geometrii ścinu. Dzięki temu nie musimy stosować podczas wiercenia w metalach dużej siły i jednocześnie operację tę wykonujemy znacznie szybciej. Takie wiertła niedawno wprowadziła na rynek Dedra. Ich wierzchołek ma bowiem szlif krzyżowy minimalizujący ścin. Narzędzia wykonano zgodnie z normą DIN 338, a ich wierzchołek według DIN 1412, aby umożliwić wykonywanie otworu bez nawiercania wstępnego.

Dedra_wiertla_krete-4_1

 

Dedra zaproponowała dwa podstawowe materiałowe wykonania wierteł krętych: ze stali HSS i HSS-Co. Pierwsze z nich wyprodukowano ze stali HSS 4341 ulepszonej cieplnie do twardości 56 HRC i przeznaczono do obróbki stali, żeliwa, metali kolorowych oraz tworzyw sztucznych. Narzędzia są dostępne w wersjach o średnicach: 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.2, 3.5, 4, 4.2, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 8, 8.5, 9, 10, 11, 12 i 13 mm. Natomiast wiertła HSS-Co wykonano ze stali HSS M35 z 5-proc. stopowym dodatkiem kobaltu (Co), który zwiększa ich twardość i wytrzymałość na wysokie temperatury powstające podczas wiercenia w twardych stalach. Wiertła HSS-Co przeznaczone są do wiercenia w stali, stali stopowej, konstrukcyjnej, kwasoodpornej, żaroodpornej, żeliwie, metalach kolorowych i tworzywach sztucznych. Narzędzia oferowane są w wersjach o średnicach: 1, 2, 2.5, 3, 3.2, 3.5, 4, 4.2, 4.5, 5, 6, 8, 10, 11 i 12 mm.

 

Dedra_wiertla_krete-1-1

Nowe wiertła Dedra mają kąt wierzchołkowy wynoszący 135° i mniejsze krawędzie skrawające w porównaniu do standardowych wierteł o kącie 118°. Dlatego do pracy nie wymagają aplikacji wysokiego momentu obrotowego. Ich łysinki szybciej wchodzą do pracy i tym samym wcześniej niż wiertła o kącie wierzchołkowym 118° przejmują prowadzenie w otworze. Wiertła Dedra mające kąt wierzchołkowy 135° umożliwiają więc skuteczne i bezpieczne wiercenie w blachach lub w cienkich ściankach profili metalowych. Znajdziemy w nich także szlifowane łysinki dające wysoką jakość ścianek otworów, co jest bardzo ważne podczas gwintowania, i frezowane rowki wiórowe efektywnie odprowadzające wióry podczas wiercenia. W prezentowanych narzędziach zastosowano walcowe chwyty służące do ich mocowania w uchwytach wiertarskich wiertarek i wiertarko-wkrętarek.

Dedra_wiertla_krete-7

Do redakcyjnych testów wierteł krętych Dedra wykorzystaliśmy wiertarkę Dedra DED7960 o mocy 900 W i obrotach 0–2800/min. We wszystkich przeprowadzonych próbach testowych zastosowaliśmy chłodzenie, używając chłodziwa w sprayu. Najpierw wykonaliśmy otwory przelotowe w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 8,4 mm wiertłami HSS o średnicach 4 i 4,5 mm. Operacje te zajęły nam odpowiednio 10,08 i 11,97 s. Następnie przystąpiliśmy do prób z wiertłami HSS-Co. Testy rozpoczęliśmy od wykonania otworu przelotowego o średnicy 10 mm w tym samym płaskowniku ze stali konstrukcyjnej. Próba trwała 21,02 s. Następnie wykonaliśmy otwory elementach ze stali nierdzewnej. Najpierw wywierciliśmy otwór przelotowy o średnicy 3,5 mm w elemencie o grubości 12 mm.

Zadanie to wykonaliśmy w 32,34 s. Następnie obrabialiśmy element o grubości 5 mm. Najpierw wywierciliśmy w nim otwór przelotowy o średnicy 6 mm, co zajęło nam 23,44 s. Potem wykonaliśmy otwór 10 mm w czasie 41,23 s.

Dedra_wiertla_krete-2_1

Reasumując, testowane wiertła kręte do metalu Dedra to narzędzia standaryzowane, oferujące stosunkowo dużą wydajność wiercenia i charakteryzujące się wysoką jakością wykonania. Naszym zdaniem doskonale sprawdzą się w przeróżnych pracach montażowych iserwisowych.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments