Test wierteł Irwin Speedhammer Plus

Ekonomiczność i produktywność to najważniejsze cechy dobrych wierteł SDS-plus. Biorąc pod uwagę te parametry, w redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej wiertłom Irwin Speedhammer Plus klasy profesjonalnej.

 

 

Firmy budowlano-remontowe i zajmujące się montażem różnego typu instalacji w budynkach poszukują wierteł SDS-plus, które odznaczają się zarówno dużą wydajnością wiercenia w betonie, jak i tzw. przyjazną ceną (tzn. niedrenującą kieszeni takich podmiotów). Połączenie tych dwóch, jak niektórzy sądzą, „sprzecznych” cech to sztuka, która udaje się niewielu producentom narzędzi udarowych. Przystępując do testów, chcieliśmy sprawdzić, czy udała się ona Irwinowi.

style="text-align: justify;">Zanim przedstawimy ich wyniki, kilka słów na temat konstrukcji wierteł SDS-plus Irwin Speedhammer Plus. Narzędzia te mają dwojakie głowice wiercące: albo 2-, albo 4-ostrzowe (w zależności od typu wiertła). Ostrza, wykonane z węglika spiekanego, mają agresywne kąty natarcia i specjalnie wyprofilowany wierzchołek (potocznie mówiąc: czubek) ułatwiający centryczne wykonywanie otworów. W wiertłach tych zastosowano pogłębione, pojedyncze spirale, których zadaniem jest efektywnie odprowadzanie urobku na zewnątrz wykonywanego otworu. Chwyt wierteł jest typu SDS-plus, co oznacza, że mogą być one stosowane we wszystkich elektropneumatycznych młotkach obrotowych klasy SDS-plus dostępnych obecnie na rynku.

Wiertła Irwin Speedhammer Plus w wykonaniu 2-ostrzowym poddaliśmy standardowym testom wykonywania nieprzelotowych otworów o głębokości 100 mm w bloczku z betonu B40. Do napędu testowanych narzędzi o średnicy 6, 10 i 12 mm użyliśmy młotka SDS-plus Hilti TE 30C o mocy 850 watów i energii pojedynczego udaru wynoszącej 3,3 J oraz prędkości obrotowej 0-750 min-1. Wszystkie otwory wykonaliśmy pionowo, wiercąc z góry do dołu i prostopadle do obrabianego materiału. Podczas testów uzyskaliśmy następujące średnie czasy wykonywania otworów: 5,5 s (wiertło Irwin Speedhammer Plus 6 mm), 6,5 s (10 mm) i 9 s (12 mm).

Jak widać, pod względem wydajności testowanym wiertłom Irwin Speedhammer Plusnie nie można nic zarzucić – zapewniają błyskawiczne wykonywanie otworów, co oznacza dużą wydajność prac na budowie czy podczas remontów lub montażu instalacji w budynkach. Aby odpowiedzieć na pytanie zadane przed wykonaniem testu, sprawdziliśmy jeszcze parametr ceny – w wynosi ona 12,35 PLN (brutto, tzw, cena detaliczna sugerowana za wiertło o wymiarach 8.0 x 160 mm). I tu też zostaliśmy mile zaskoczeni – za niewygórowaną cenę otrzymujemy więc wydajne narzędzia udarowe odznaczające się przy tym długą żywotnością.