Test wierteł i otwornic diamentowych Stalco Perfect

Firma Stalco niedawno wprowadziła do swojej oferty profesjonalne rurowe wiertła i koronki z nasypem diamentowym służące do wiercenia na sucho w takich materiałach jak ceramika, marmur, granit czy szkło. Ich możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.
Wiertła diamentowe Stalco Perfect
Przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach 6, 8, 10 i 12 mm w ceramicznych płytkach, w tym szkliwionych i twardych, oraz w elementach granitowych i marmurowych. Ich część roboczą stanowi metalowy walec mający masywne ścianki. Zakończony jest ostrzem, które wykonane jest z nasypu diamentowego przylutowanego próżniowo do stalowego korpusu rurowego.

Wiertła mają sześciokątny uchwyt, co pozwala je pewnie montować w wiertarkach przewodowych i bezprzewodowych oraz akumulatorowych wiertarko-wkrętarkach. W środku na całej swojej długości testowane narzędzia mają otwór, który wypełniono parafiną. Służy ona do zmniejszenia tarcia w strefie obróbki i chłodzenia wierteł. Korpus narzędzi, o czym warto wspomnieć, wykonano z jednego kawałka stali.

Wiertła Stalco Perfect z punktu widzenia konstrukcyjnego są modyfikacją rurowych wierteł diamentowych przeznaczonych do wiercenia na mokro. Tak jak one zeszlifowują materiał obrabiany po wąskim okręgu. Na skutek ich nagrzania w czasie wiercenia topi się w nich parafina, która w stanie płynnym z wewnętrznego otworu dostaje się do strefy obróbki i zmniejsza tarcie oraz chłodzi narzędzie. Dzięki wykorzystaniu parafiny jako chłodziwa znacznie obniżono zużycie nasypu diamentowego i tym samym zwiększono żywotność tych narzędzi. Parafinowe chłodziwo eliminuje też stosowanie pracochłonnego i w wielu wypadkach niewygodnego w obsłudze chłodzenia wodą. Prezentowanymi wiertłami wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15–30o w stosunku do obrabianego materiału w celu wstępnego jego nacięcia.


Koronki diamentowe Stalco Perfect

Przeznaczone są do stosowania w małych szlifierkach kątowych 115 lub 125 mm. Maksymalna prędkość obrotowa koronek wynosi 13.000 min-1, co oznacza, że wartość ta o ok. 2000 mn-1 przekracza nominalne obroty szlifierek na tarcze 125 mm, dając tym samym użytkownikom spory zapas bezpieczeństwa. Jak wiadomo, podczas pracy obroty wrzeciona szlifierki obniżają się, zaś w maszynach niewyposażonych w elektroniczny układ stabilizujący mogą one spaść nawet o 50%. Testowane narzędzia mają masywny stalowy korpus wykonany z jednego kawałka stali. Ich ostrze tworzy próżniowo przylutowane ziarno diamentowe. W korpusie narzędzi mamy otwory przeznaczone do usuwania wyciętego rdzenia. Uchwyt koronek stanowi gwint wewnętrzny M14. Montując na szlifierkę, nakręcamy je na jej wrzeciono. Demontaż jest czynnością odwrotną.

Koronki Stalco Perfect są dostępne w wykonaniach o średnicach: 20, 25, 27, 35, 55, 65 i 75 mm. Przeznaczone są do wiercenia na sucho, a więc stosowanie ich jest proste. Koronkami tymi, podobnie jak diamentowymi wiertłami rurowymi, wierci się ruchem okrężnym, zaczynając otwór od ustawienia ich pod kątem 15–30o w stosunku do obrabianego materiału, co pozwala wykonać w nim wstępne nacięcie.


Wyniki redakcyjnych testów wierteł i otwornic diamentowych Stalco Perfect
Testy tych narzędzi przeprowadziliśmy na twardych płytkach ceramicznych ściennych i podłogowych o grubości 8 mm. W płytce ściennej wiertłem Stalco Perfect o średnicy 8 mm napędzanym wiertarką Hitachi DV 20VB2 (MOC – 790 W, I bieg – 1000 obr./min) otwór przelotowy powstał w czasie 26,15 s. Mogliśmy go jeszcze szybciej wywiercić, ale istniało duże ryzyko pęknięcia płytki. Dlatego stosowaliśmy delikatny posuw i stosunkowo małe obroty. W pracach takimi wiertłami chodzi głównie o dokładność przy zachowaniu rozsądnej wydajności. Uzyskany czas wiercenia, naszym zdaniem, jest satysfakcjonujący dla najbardziej wymagających glazurników.
Do napędu koronki Stalco Perfect o średnicy 27 mm użyliśmy szlifierki kątowej Hitachi o mocy 1300 W i maksymalnych obrotach

11.000 min-1. Wierciliśmy nią otwór w twardej ceramicznej płytce podłogowej. Zadanie to zajęło nam 13,79 s. Wyniki mówią same za siebie – koronki Stalco Perfect oferują błyskawiczne wiercenie i czysto wykonane otwory, co jest bardzo ważne ze względów estetycznych. 

Reasumując, nowe wiertła i otwornice diamentowe Stalco Perfect to rozwiązania, które w znaczny sposób upraszczają pracę glazurników, ekonomizują ją, a przy tym zwiększają jejwydajność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments