TEST WIERTEŁ DO METALU YATO CO-HSS

YATO w ofercie posiada wiertła kręte do metalu Co-HSS wykonane ze stali szybkotnącej HSS z dodatkiem kobaltu (Co). Narzędzia mają zmodyfikowaną geometrię ścina redukującą siłę nacisku i umożliwiającą wiercenie bez wstępnego nawiercania.

 

Badania wykazały, że do 60% siły nacisku podczas wiercenia zużywane jest na pokonanie oporu, który metal stawia ścinowi wiertła. Jak wiadomo, duża siła nacisku i tarcie w strefie skrawania są przyczynami powstawania w niej wysokiej temperatury, która jest szkodliwa zarówno dla wiertła, jak i dla materiału obrabianego. Aby temu zapobiec, stosuje się chłodzenie. Stąd, jak widać, krawędź ścina jest przyczyną wielu kłopotów z wierceniem w metalach, a szczególnie w

twardej stali. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie wierteł o zoptymalizowanej geometrii, która eliminuje konieczność stosowania dużej siły posuwu i jednocześnie zwiększa szybkość wiercenia w metalach. Takie właśnie wiertła zaproponowało YATO. Ich wierzchołek ma szlif krzyżowy minimalizujący ścin. Narzędzia wykonano zgodnie z normą DIN 338, a ich wierzchołek według DIN 1412. Umożliwia to wiercenie bez nawiercania wstępnego czy punktowania. Wiertła Co-HSS zawierają stopowy dodatek kobaltu zwiększający ich twardość i odporność na ścieranie. Omawiane narzędzia są klasy profesjonalnej i mają średnice: 1, 1.5, 2, 2.5, 3, 3.5, 4, 4.5, 5, 5.5, 6, 6.5, 7, 7.5, 8, 8.5, 9, 9.5, 10, 10.5, 11, 11.5, 12, 12.5 i 13 mm oraz uchwyty walcowe. Doskonale nadają się do wykonywania otworów pod gwinty i do stosowania w przemyśle.

 

Wiertła YATO Co-HSS mają kąt wierzchołkowy 135°, co oznacza, że ich łysinki szybciej wchodzą do pracy, poprawiając dokładność prowadzenia wiertła w otworze. Narzędzia z takim kątem wierzchołkowym umożliwiają skuteczne, dokładne oraz bezpieczne wiercenie w grubszych elementach. Testowane wiertła YATO przeznaczone są do precyzyjnych wierceń w trudno obrabialnych materiałach: stalach szlachetnych, nierdzewnych i kwasoodpornych, jak też w metalach kolorowych i tworzywach sztucznych.

 

Wiertła YATO Co-HSS przetestowaliśmy, wiercąc nimi w stali konstrukcyjnej i nierdzewnej. Użyliśmy do tego wierteł o średnicy 7,5 mm i 3,5 mm oraz wiertarki bezudarowej YATO YT-82051 (moc nominalna – 580 W, obroty – 0-1300/min). Wiertłem 7,5 mm wykonaliśmy w stali konstrukcyjnej otwór przelotowy o długości 8,25 mm w czasie 8,05 s; zaś wiertłem 3,5 mm – otwór przelotowy w stali nierdzewnej o długości 12,2 mm, co zajęło nam 23,87 s. Nadmieniamy, że podczas wiercenia w stali nierdzewnej zastosowaliśmy chłodzenie olejem ze spraya z powodu konieczności wywierania dużego posuwu, co – jak już wspominaliśmy – powoduje zwiększone tarcie i wydzielanie się dużych ilości ciepła w strefie obróbki. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule). Naszym zdaniem uzyskane czasy pokazują, że wiertła YATO Co-HSS zapewniają nam profesjonalną wydajność. Jednakże podczas wiercenia w metalu nie tylko to jest ważne, nie mniej istotna jest dokładność wykonania otworu. I tu wiertłom YATO nie można nic zarzucić.

Autor:   pins

YATO_Co-HSS-4

YATO_Co-HSS-2

YATO_Co-HSS-1

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar