Test wierteł do metalu HSS-TiN marki YATO

YATO wprowadziło do swojej oferty wiertła kręte do metalu wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) i pokryte azotkiem tytanu (TiN). W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej możliwościom roboczym tych narzędzi.

Testowane wiertła HSS-TiN marki YATO zostały wykonane z stali szybkotnącej (HSS) zgodnie z normą DIN 338 i pokryte azotkiem tytanu (TiN). Przypomnijmy, powierzchnia wierteł do metalu może być pokrywana specjalnymi powłokami. Celem takiego zabiegu jest zwiększenie efektywności wiercenia (w przypadku wierteł YATO wzrosła ona 6-krotnie) oraz trwałości tych narzędzi. Dlatego wiertła HSS-TiN marki YATO tępią się znacznie wolniej od standardowych wierteł HSS. Ponieważ powłoka TiN odznacza się dużą twardością, testowane narzędzia są
odporne na tarcie występujące w strefie skrawania, a ponadto zmniejszają je i tym samym redukują ilość ciepła powstającego podczas obróbki. Można więc nimi wiercić bez użycia czynnika chłodzącego, nie powodując topienia warstwy ocynku na powierzchni stali, czego negatywną konsekwencją jest jej korozja. Zalecamy jednak stosowanie chłodziwa, gdyż znacznie zwiększa ono żywotność tych narzędzi.

Wiertła YATO mają kąt wierzchołkowy wynoszący 135° i ścin modyfikowany geometrycznie (tzw. zaostrzony), co pozwala dokładnie wiercić bez punktowania i znacznie zmniejsza opory skrawania oraz przyspiesza penetrację materiału stalowego. Przypomnijmy, tzw. niezmodyfikowany ścin generuje podczas wiercenia 60% oporów skrawania i znacznie go spowalnia oraz wymaga punktowania w celu uzyskania dużej dokładności położenia otworu. Zastosowana w testowanych wiertłach YATO geometria ułatwia więc i przyspiesza wykonywanie głębokich otworów w twardych rodzajach stali, w tym też w stali nierdzewnej.

Wiertła HSS-TiN marki YATO przeznaczone są do wiercenia w stali konstrukcyjnej, nierdzewnej, narzędziowej (niestopowej), w żeliwie szarym, ciągliwym i staliwie. Mają uchwyt walcowy o średnicy takiej samej jak część robocza. Można nimi wiercić przy użyciu elektrycznych lub pneumatycznych wiertarek ręcznych oraz stacjonarnych. Zgodnie z DIN 338 maksymalny nacisk podczas wiercenia nie powinien być większy niż 900 N/mm2. Wiertła te są dostępne w wykonaniach o średnicach od 1 do 13 mm. Można je nabyć pojedynczo albo w zestawach 6-, 10-, 19-, 25-sztukowych.

W redakcyjnych testach wypróbowaliśmy wiertła HSS-TiN marki YATO o średnicach 5 i 9 mm, wykorzystując do tego wiertarko-wkrętarkę sieciową YATO YT-82051 (moc – 580 W, obroty – 1300/min). Wszystkie próby wykonaliśmy z ręki w stali konstrukcyjnej, aplikując chłodzenie olejem podawanym ręcznie ze spraya na początku wiercenia. W przypadku wiertła 5 mm uzyskaliśmy czas 10,8 s, a wypadku wiertła 9 mm – 33,07 s. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Próby pokazały, że testowane wiertła YATO zapewniają nam profesjonalną efektywność wiercenia i do tego nie wymagają dużego nacisku. Niewątpliwą ich zaletą jest ponadprzeciętnie wysoka trwałość, możliwość wiercenia w twardych materiałach stalowych i duża wydajność pracy.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar