Test wierteł do metalu HSS-TiN marki YATO
YATO wprowadziło do swojej oferty wiertła kręte do metalu wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) i pokryte azotkiem tytanu (TiN). W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej możliwościom roboczym tych narzędzi.
Wiertła YATO mają kąt wierzchołkowy wynoszący 135° i ścin modyfikowany geometrycznie (tzw. zaostrzony), co pozwala dokładnie wiercić bez punktowania i znacznie zmniejsza opory skrawania oraz przyspiesza penetrację materiału stalowego. Przypomnijmy, tzw. niezmodyfikowany ścin generuje podczas wiercenia 60% oporów skrawania i znacznie go spowalnia oraz wymaga punktowania w celu uzyskania dużej dokładności położenia otworu. Zastosowana w testowanych wiertłach YATO geometria ułatwia więc i przyspiesza wykonywanie głębokich otworów w twardych rodzajach stali, w tym też w stali nierdzewnej.
Wiertła HSS-TiN marki YATO przeznaczone są do wiercenia w stali konstrukcyjnej, nierdzewnej, narzędziowej (niestopowej), w żeliwie szarym, ciągliwym i staliwie. Mają uchwyt walcowy o średnicy takiej samej jak część robocza. Można nimi wiercić przy użyciu elektrycznych lub pneumatycznych wiertarek ręcznych oraz stacjonarnych. Zgodnie z DIN 338 maksymalny nacisk podczas wiercenia nie powinien być większy niż 900 N/mm2. Wiertła te są dostępne w wykonaniach o średnicach od 1 do 13 mm. Można je nabyć pojedynczo albo w zestawach 6-, 10-, 19-, 25-sztukowych.
W redakcyjnych testach wypróbowaliśmy wiertła HSS-TiN marki YATO o średnicach 5 i 9 mm, wykorzystując do tego wiertarko-wkrętarkę sieciową YATO YT-82051 (moc – 580 W, obroty – 1300/min). Wszystkie próby wykonaliśmy z ręki w stali konstrukcyjnej, aplikując chłodzenie olejem podawanym ręcznie ze spraya na początku wiercenia. W przypadku wiertła 5 mm uzyskaliśmy czas 10,8 s, a wypadku wiertła 9 mm – 33,07 s. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).
Próby pokazały, że testowane wiertła YATO zapewniają nam profesjonalną efektywność wiercenia i do tego nie wymagają dużego nacisku. Niewątpliwą ich zaletą jest ponadprzeciętnie wysoka trwałość, możliwość wiercenia w twardych materiałach stalowych i duża wydajność pracy.