TEST WIERTEŁ DO METALU HÖGERT TECHNIK

Marka Högert Technik poszerzyła swoją ofertę akcesoriów do elektronarzędzi o wiertła do metalu. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej tym narzędziom.

 

Wiertła do metalu Högert Technik wykonano z bardzo wytrzymałej hartowanej stali szybkotnącej M35 z 5-proc. dodatkiem kobaltu. Akcesoria zostały wyprodukowane zgodnie z europejską normą DIN 338. Kąt wierzchołkowy wierteł wynosi 135°. Narzędzia charakteryzują się ścinem modyfikowanym geometrycznie – specjalistycznym szlifem. Takie wykonanie wierzchołka wiertła umożliwia samocentrujące wiercenie, w tym również na owalnych powierzchniach bez punktowania. Zmniejsza także opory występujące podczas samego wiercenia. Przypominamy, że podczas wiercenia 60% energii posuwu pochłaniane jest przez pokonanie oporów ścina. Dzięki modyfikacji geometrycznej zastosowanej w

wiertłach Högert Technik opór ten jest znacznie zredukowany, co skutkuje łatwiejszym i szybszym wierceniem. Przekonaliśmy się o tym podczas naszych testów.

HT6D103

Testowane wiertła Högert Technik mają uchwyt walcowy i średnice od 1 do 13 mm. Ich długość robocza wynosi w zależności od średnicy od 12 do 101 mm (długość całkowita – od 34 do 151 mm). Narzędzia przeznaczono do wiercenia w stali, żeliwie, metalach nieżelaznych i utwardzonych tworzywach sztucznych. Wiertła te mogą być stosowane w elektrycznych lub pneumatycznych wiertarkach ręcznych oraz stacjonarnych, jak również w wiertarko-wkrętarkach akumulatorowych.

Hogert-Technik_wiertl_metal-6

W redakcyjnym warsztacie poddaliśmy próbom wiertła Högert Technik o średnicy 6, 8 i 10 mm. Do napędu użyliśmy trzech maszyn, aby optymalnie dobrać obroty. Wiertło 6 mm napędzaliśmy akumulatorową wiertarką Metabo SBE 18 LTX (obroty – 3000/min, zasilanie – bateria LiHD 18 V/3,1 Ah), 8-milimetrowe – wiertarko-wkrętarką Hitachi DV18DBL2 (obroty – 2100/min, zasilanie – bateria Li-Ion 18 V/5,0 Ah), zaś 10-milimetrowe – wiertarko-wkrętarką Milwaukee M18 CPD (obroty – 1850/min, zasilanie – bateria Li-Ion 18 V/4,0 Ah).

HT6D134_SZCZEGOL

Ścin modyfikowany specjalistycznym szlifem

Testy rozpoczęliśmy od wykonania otworów w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm, a następnie wierciliśmy w płaskowniku z twardej stali nierdzewnej o grubości 5 mm. Podczas wiercenia stosowaliśmy chłodzenie olejem, podawanym ręcznie ze spraya. W przypadku płaskownika ze stali konstrukcyjnej uzyskaliśmy następujące czasy wiercenia: 5,95 s (6 mm), 10,01 s (8 mm) i 32,93 s (10 s), natomiast w wypadku płaskownika INOX – 13,16 s (6 mm), 11,96 s (8 mm) i 65,9 s (10 mm).

Hogert-Technik_wiertl_metal-2

Uzyskane wyniki pokazują, że wiertła Högert Technik to bardzo szybkie narzędzia. Równie efektywnie radzą sobie z miękką, jak i twardą stalą. Pomimo dużej temperatury, jaka powstała podczas testowanego wiercenia w stali nierdzewnej, narzędzia nie rozhartowały się, ani nie stępiły.
Reasumując, wiertła Högert Technik do metalu to narzędzia dla profesjonalistów, którzy cenią sobie zarówno dużą szybkość pracy, jak i trwałość narzędzi.

pins

Hogert-Technik_wiertl_metal-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments