Test wierteł do metalu Alpen HSS Sprint

Test wierteł do metalu Alpen HSS Sprint Alpen HSS Sprint to klasyczne uniwersalne wiertła kręte do stali i metali nieżelaznych wykonane z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy ich efektywność i jakość pracy.

Wiertła Alpen HSS Sprint produkuje austriacka firma ALPEN-MAYKESTAG GmbH. Zostały wykonane ze stali szybkotnącej (HSS) zgodnie z normami DIN 338 lub WN. Narzędzia te charakteryzuje kąt wierzchołkowy wynoszący 118o i podwójna spirala z dużymi rowkami do odprowadzania wiórów. HSS Sprint mają ścin niemodyfikowany geometrycznie i uchwyt walcowy. Wiertła produkowane według normy DIN 338 są czernione i dostępne w średnicach

od 0,4 do 20 mm. Ich głębokość wiercenia wynosi 5xd (d – średnica narzędzia). Mają dwa wykonania: (1) z chwytem o takiej samej średnicy co część robocza i (2) chwytem o średnicy mniejszej od średnicy części roboczej (zakres dostępnych średnic tych wierteł to 10,5-20 mm). Trzecią grupę wierteł Alpen HSS Sprint stanowią wiertła wykonane zgodnie z normą WN. Mają głębokość wiercenia 3xd, są czernione oraz szlifowane i dostępne w średnicach
14,25-25,40 mm. Ich chwyt ma mniejszą średnicę od średnicy części roboczej (dokładne wymiary w katalogu producenta).

Alpen HSS Sprint przeznaczone są do wiercenia w elementach stalowych o twardości maksymalnie 1100 N/mm2 (najlepiej do 850 N/mm2), żeliwnych oraz wykonanych z odlewów, metali nieżelaznych, tworzyw sztucznych, itp. Stosuje się je w elektrycznych lub pneumatycznych wiertarkach ręcznych (wiertarki i akumulatorowe wiertarko-wkrętarki), jak też stacjonarnych. Austriacki producent poleca je szczególnie do stosowania w wiertarkach ręcznych. Ponieważ są bardzo dobrze naostrzone, nie wymagają stosowania mocnego posuwu. Charakteryzuje je duża wytrzymałość i odporność na ścieranie oraz elastyczność, dzięki czemu podczas wiercenia wiertłami o małych średnicach nie dochodzi do ich łamania się.

W redakcyjnym teście wypróbowaliśmy wiertła HSS Sprint wykonane według normy DIN 338 o średnicach 4 i 5 mm z uchwytami walcowym o tej samej średnicy co część robocza. Do ich napędu wykorzystaliśmy 4-biegową wiertarko-wkrętarkę Festool PDC 18/4 Li (zasilanie akumulator Li-Ion 18V/5,2 Ah). Wiertłem 4 mm wykonaliśmy otwór przelotowy w płytce miedzianej o grubości 2,07 mm, wykorzystując do tego 3. bieg wiertarko-wkrętarki (obroty: 1850/min). Operacja została wykonana błyskawicznie w 5,01 s. Następnie przystąpiliśmy do koronnej konkurencji wierteł HSS Sprint, czyli wiercenia w stali. Użyliśmy do tego wiertła 5 mm. Wykonaliśmy nim otwór przelotowy w elemencie ze stali konstrukcyjnej o grubości 11 mm, używając 4. biegu wiertarko-wkrętarki Festool PDC 18/4 Li (3800 obr./min) oraz chłodzenia specjalnym olejem w sprayu. Operacja trwała 10,9 s.

Nasze wrażenia jakościowe są następujące: wiertła przy niewielkim nacisku skrawają dość dużym wiórem, dzięki czemu uzyskujemy nimi szybkie postępy w wierceniu, co pokazały testy. W wyniku ich użycia otrzymaliśmy dokładnie cylindryczne otwory i do tego czysto wykonane. Wiertła sprawdzą się więc doskonale w wierceniu otworów pod gwintowniki, gdzie wymagana jest duża dokładność wymiarowa i kształtowa otworów.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar