TEST WIERTEŁ DO GRESU, CERAMIKI I SZKŁA YATO YT-3725
W ofercie YATO znajdują się specjalistyczne wiertła do szkła YT-3725. Dzięki płaskiej wkładce piórowej z węglików spiekanych wiertła te nie tylko radzą sobie ze szkłem, ale też z płytkami ceramicznymi i porcelaną.
Testowane wiertła YATO to narzędzia wykonane z wysokiej jakości materiałów, czego skutkiem jest jego ich duża wytrzymałość i żywotność. Ich częścią roboczą jest odpowiednio ukształtowane ostrze z węglików spiekanych, przypominające grot strzały. Dokładne centrowanie otworu uzyskano dzięki precyzyjnemu oszlifowaniu ostrza grotu z węglików spiekanych. Groty mają dodatkowe szlify zaostrzające ich szpic, dzięki czemu można w łatwy sposób wykonywać otwory dokładnie w punktach, w których chcemy wiercić. Dzięki temu wiertła
YATO nie rysują nam obrabianych elementów. Są więc specjalistycznymi narzędziami, przeznaczonymi przede wszystkim do wiercenia w szkle, płytkach ceramicznych i porcelanie. Producent zaleca, aby wiercenie otworu w szkle wykonywać z niską prędkością obrotową i stosować chłodziwo zwiększające żywotność produktu. W ofercie YATO znajdują się 4 wiertła o średnicach 4, 6, 8 i 10 mm.Redakcyjne testy obejmowały wiercenie otworów przelotowych w szkle i ceramice wiertarką akumulatorową Metabo SBE 18 LTX (zastosowane obroty – 1000 obr./min, zasilanie akumulator Li-Ion – 18 V/1,5 Ah). Do próby wiercenia otworu w szkle postanowiliśmy wykorzystać nieszablonowy element, aby sprawdzić, czy YATO nadaje się do prac bardziej skomplikowanych niż proste wiercenie w szybach szklanych. Zrezygnowaliśmy więc z wiercenia w szybie i użyliśmy do tego słoika na weki o grubości 3,5 mm.
Do wykonania otworu wykorzystaliśmy wiertło YATO YT-3725 o średnicy 4 mm. Wierciliśmy bardzo delikatnie z małym posuwem bez chłodzenia. Otwór powstał w czasie 48,02 s. Jego jakość była bardzo dobra. Gdy porównaliśmy uzyskany czas z testami konkurencyjnych narzędzi, to okazało się, że YATO pomimo wywierania delikatnego posuwu jest bardzo szybkie. Umożliwia też obróbkę nietypowych elementów i może być użyte np. do prac artystycznych. W drugiej próbie w ceramicznej płytce ściennej o grubości 8 mm wierciliśmy przelotowo wiertłem YATO YT-3727 o średnicy 8 mm. Wykorzystaliśmy do tego tę samą wiertarkę akumulatorową Metabo SBE 18 LTX i obroty 1000/min.
Próba trwała 2,89 s, a więc przebiegła błyskawicznie. Na podstawie oględzin otworów stwierdziliśmy, że wiertła piórowe YATO pozwalają na uzyskanie w ceramice otworów o dokładnej średnicy i czystych krawędziach. Naszym zdaniem, są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy zajmują się obróbką takich materiałów jak szkło, ceramika igres.
Dobre wiertło do szkła to podstawa, do tego warto stosować technikę na terpentynę. Przynajmniej u mnie dała spoko efekty.