TEST WIERTEŁ DO GRESU, CERAMIKI I SZKŁA YATO YT-3725

W ofercie YATO znajdują się specjalistyczne wiertła do szkła YT-3725. Dzięki płaskiej wkładce piórowej z węglików spiekanych wiertła te nie tylko radzą sobie ze szkłem, ale też z płytkami ceramicznymi i porcelaną.

 

Testowane wiertła YATO to narzędzia wykonane z wysokiej jakości materiałów, czego skutkiem jest jego ich duża wytrzymałość i żywotność. Ich częścią roboczą jest odpowiednio ukształtowane ostrze z węglików spiekanych, przypominające grot strzały. Dokładne centrowanie otworu uzyskano dzięki precyzyjnemu oszlifowaniu ostrza grotu z węglików spiekanych. Groty mają dodatkowe szlify zaostrzające ich szpic, dzięki czemu można w łatwy sposób wykonywać otwory dokładnie w punktach, w których chcemy wiercić. Dzięki temu wiertła

YATO nie rysują nam obrabianych elementów. Są więc specjalistycznymi narzędziami, przeznaczonymi przede wszystkim do wiercenia w szkle, płytkach ceramicznych i porcelanie. Producent zaleca, aby wiercenie otworu w szkle wykonywać z niską prędkością obrotową i stosować chłodziwo zwiększające żywotność produktu. W ofercie YATO znajdują się 4 wiertła o średnicach 4, 6, 8 i 10 mm.

YATO_wiertla_do_szkla-2

Redakcyjne testy obejmowały wiercenie otworów przelotowych w szkle i ceramice wiertarką akumulatorową Metabo SBE 18 LTX (zastosowane obroty – 1000 obr./min, zasilanie akumulator Li-Ion – 18 V/1,5 Ah). Do próby wiercenia otworu w szkle postanowiliśmy wykorzystać nieszablonowy element, aby sprawdzić, czy YATO nadaje się do prac bardziej skomplikowanych niż proste wiercenie w szybach szklanych. Zrezygnowaliśmy więc z wiercenia w szybie i użyliśmy do tego słoika na weki o grubości 3,5 mm.

YATO_wiertla_do_szkla-1

Do wykonania otworu wykorzystaliśmy wiertło YATO YT-3725 o średnicy 4 mm. Wierciliśmy bardzo delikatnie z małym posuwem bez chłodzenia. Otwór powstał w czasie 48,02 s. Jego jakość była bardzo dobra. Gdy porównaliśmy uzyskany czas z testami konkurencyjnych narzędzi, to okazało się, że YATO pomimo wywierania delikatnego posuwu jest bardzo szybkie. Umożliwia też obróbkę nietypowych elementów i może być użyte np. do prac artystycznych. W drugiej próbie w ceramicznej płytce ściennej o grubości 8 mm wierciliśmy przelotowo wiertłem YATO YT-3727 o średnicy 8 mm. Wykorzystaliśmy do tego tę samą wiertarkę akumulatorową Metabo SBE 18 LTX i obroty 1000/min.

YATO_wiertla_do_szkla-3

Próba trwała 2,89 s, a więc przebiegła błyskawicznie. Na podstawie oględzin otworów stwierdziliśmy, że wiertła piórowe YATO pozwalają na uzyskanie w ceramice otworów o dokładnej średnicy i czystych krawędziach. Naszym zdaniem, są doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy zajmują się obróbką takich materiałów jak szkło, ceramika igres.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Virasko24
Virasko24
6 lat temu

Dobre wiertło do szkła to podstawa, do tego warto stosować technikę na terpentynę. Przynajmniej u mnie dała spoko efekty.